Belföld
Kiss László a börtönből nevezi meg, ki helyettesíti polgármesteri tisztségében
Hétfőn tartja alakuló ülését az óbudai önkormányzat képviselő-testülete
Óbudai forrásból megtudtuk, hogy hétfőn tartja alakuló ülését Óbuda-Békásmegyer Önkormányzatának képviselő testülete, amelyen a súlyos bűncselekményekkel gyanúsított, letartóztatásban lévő DK-s Kiss László polgármester és Czeglédy Gergő alpolgármester nem tud részt venni. A bíróság döntése értelmében Kiss László december 16-ig, míg Czeglédy Gergő október 20-ig biztosan letartóztatásban marad.
Mint megtudtuk, Kiss László levelet írt a közgyűlésnek, ebben fogja megnevezni, hogy a négy alpolgármester közül kit bíz meg a polgármesteri jogkörében a helyettesítéssel. A testület egy DK-s, egy MSZP-s, egy párbeszédes és egy LMP-s alpolgármestere lesz. Az alakulóülést a rangidős képviselő vezeti, a képviselők esküje és alpolgármesterek beiktatása után módosítják a szervezeti és működési szabályzatot. Erre azért van szükség, mert az új ciklusban változik a bizottsági struktúra.
Az óbudai korrupciós ügy március 11-én robbant ki azt követően, hogy a Magyar Hírlap megírta, ügyészségi nyomozók lepték el az óbudai önkormányzat polgármesteri hivatalát, s házkutatást tartottak. Még aznap este a főügyészség közleményben jelentette be, hogy több helyszínen is házkutatást tartottak, s négy személyt őrizetbe vettek, majd kezdeményezték letartóztatásukat.
Az ügynek jelenleg már tizenhat gyanúsítottja van. Ebből kettő az önkormányzathoz közvetlenül kapcsolódó személy. Hárman baloldali politikusokhoz, részben az MSZP-hez, illetve Kiss László DK-s polgármesterhez is kötődő „háttéremberek”, afféle közvetítők és bonyolítók, a többiek pedig – a vád szerint – az önkormányzattal fiktív szerződéseket kötő, de tényleges munkát a kifizetett közpénzekért nem végző cégek ügyvezetői. Utóbbiakat a bűncselekmények bűnsegédletével gyanúsítják.
A júniusban letartóztatott MSZP-s alpolgármestert, Czeglédy Gergőt minősített hivatali vesztegetés elfogadásának bűntettével, a szintén ekkor őrizetbe vett, majd letartóztatott önkormányzati cégvezetőt pedig ezen bűncselekmény bűnsegédként történő elkövetésével gyanúsítják.
A gyanú szerint egy férfi – két, reklámtevékenységet folytató gazdasági társaság ügyvezetőjeként – cégei felhasználásával több mint százmillió forintot fizetett az alpolgármesternek azért, hogy hivatali helyzetét felhasználva közbenjárjon a reklámberendezések fennmaradásához, további reklámcélú használatához, illetve hasznosításához szükséges engedélyek és hozzájárulások kibocsátásához.
A vesztegetési pénz eredetének és céljának leplezése érdekében a reklámtevékenységet folytató cégek ügyvezetői fiktív szerződéseket kötöttek több, erre a célra létrehozott gazdasági társasággal. A cégek a színlelt szerződésekben írt szolgáltatást a valóságban nem teljesítették, azzal kapcsolatban nem végeztek semmilyen tevékenységet, az már a szerződések megkötésekor sem állt a felek szándékában.
Augusztusban őrizetbe vették, majd pedig letartóztatták Óbuda polgármesterét, Kiss Lászlót. Kisst bűnszövetségben és üzletszerűen elkövetett hivatali vesztegetés elfogadásával gyanúsították meg.