Belföld

A Római-parton dolgosan, de nyugodtan várják az árvizet

Az önkormányzat csak látszatsegítséget ad, és a közönyt az itteniek szorgos kezekkel próbálják ellensúlyozni

A Duna már részben elöntötte a Római-partot, ám a kedd kora délutáni állapothoz képest még további két és fél métert emelkedhet a folyam, legalábbis erre készülnek az itt élők és a védekezésben nekik segítők. A serénykedőknek nincs könnyű dolguk, hiszen az óbudai DK-s polgármester, Kiss László korrupciós vádak miatt távol az ártól, pillanatnyilag lakat alatt, talán ezért is érezte úgy hétfőn pártvezére, Gyurcsány Ferenc, hogy éppen itt kell segítenie.

A Római-parton dolgosan, de nyugodtan várják az árvizet
Árvízvédelem a Római-parton
Fotó: MH/Török Péter

A Római-part a héten is épp oly zajos, mint szép nyári napokon, amikor pihenni, sétálni, napozni, lubickolni érkeznek ide sokan, ám pillanatnyilag a szórakozni vágyók messzire kerülik a környéket, és munkagépektől hangos a parti sáv. Az árnyas fák alól eltűntek a nyugágyak, a hangulatos bárok, kultikus parti kisvendéglők helyén már a Duna hömpölyög, a környékén minden a közelgő árra utal. A Királyok útján és a Nánási úton szokatlanul sok kamion dübörög, amelyek oda is behajthatnak, ahová más autósok nem. A nyúlgáttal védett Nánási utat ugyanis az Emőd utcától egészen a Pünkösdfürdői Strandig lezárták, csak az itt lakóknak vagy a hivatalosan segédkezni érkező járgányok vezetőinek lehet behajtani.

A sürgésből számos szervezet kiveszi a részét. A kerületi Fidesz-frakció vezetője, Puskás Péter a szimpatizánsokat is mozgósítva próbál segédkezet nyújtani a védekezésben.

Árvízvédelem a Római-parton
Puskás Péter a kerületi Fidesz-frakció vezetője (jobbra)
Fotó: MH/Török Péter

– Tarlós István főpolgármestersége idején olyan tervek születtek, amelyek a teljes partszakasz megvédésére irányultak, ám Karácsony Gergely első dolga volt főpolgármesterként, hogy ezt az elképzelést elvetette. Még ennél is nagyobb baj, hogy amíg 2013-ban, Bús Balázs polgármesterségének korszakában az önkormányzat az egész partszakasz megvédéséhez segítséget nyújtott, most a Nánási úti nyúlgáttól a Duna felé eső ingatlantulajdonosok mindössze telkenként húsz homokzsákot kaphatnak csak ingyenesen az önkormányzattól. Mire elég az egy ekkora ár esetén? Mivel a Kalász utca és a Losonc utca lakástulajdonosai, mintegy tizenöten összefogtak, hogy saját költségükre, közösen védjék meg a területet, úgy gondoltuk, hogy mi is segítünk nekik, amivel tudunk.

Az összefogás mindenhol érezhető, emitt kétméteres homokfalon dolgoznak, amott zsákokat töltenek, majd falba rakják, míg az egyik ingatlannál éppen vaskaput hegesztenek az autóbejáró helyére. Szívósan, fáradhatatlanul halad a munka, mert az ár közeleg. A folyó ugyan kedden délben még vagy negyven-ötven centire volt a felső parti sétánytól, ám a péntekig várható két és fél méteres vízemelkedés félelmetesen hangzik. A félelemnek, a sopánkodásnak, az elkeseredettségnek azonban nyoma sincs senkin, azzal ráérnek majd akkor, ha hiábavalónak bizonyul az erőfeszítés. A gondos tervezés és kivitelezés ellenére is történhet ugyanis előre nem kiszámítható esemény, ahogy két hete még senki nem számíthatott erre az özönvízre. Az oldalunkon most is meghallgatható az augusztusi 24-i podcastunkban Tóth Tamás, a HungaroMet meteorológusa, aki csupán mint lehetőségről beszélt a kiadós esőzésről a Földközi-tenger rekordokat döntő felmelegedése nyomán. Aztán megszületett az a mediterrán ciklon, amely rendkívüli terheit fölöttünk és még inkább az Alpok, illetve Közép-Európa felett eresztette le, és egy csapásra „tengerré” változtatta a dunántúli folyókat.

Szerencsére minden rosszban van valami jó is, így a mostani özönvíz nem egyszerre zúdul Magyarországra, hiszen az ezer méter feletti területeken lehullott hópelyhek csak lassabban olvadnak, a remények szerint nem érik utol az esőcseppekként érkező társaikat. A számítások szerint két hétbe is beletelhet, amíg a második hullám megérkezik, és addigra a pénteken vagy szombaton tetőző, legnagyobb veszély már a Fekete-tengerben végzi, igaz a hetekig elhúzódó védekezés mindenkit alaposan próbára tesz majd.

Kapcsolódó írásaink

A sugárkezelés hatásai

ĀA sugárkezelésnek késői mellékhatásai is léteznek, amelyek akár hat hónappal vagy évekkel a befejezett kezelést követően jelenhetnek meg