Belföld
Orbán Viktor: Négy új géppel bővül a magyar Gripen-flotta + VIDEÓ
Ulf Kristerssont fogadta Budapesten a magyar miniszterelnök

Orbán Viktor arról beszélt, hogy eredményes megbeszélésen vannak túl a svéd féllel. A kormányfő kiemelte: a pénteki találkozó egy hosszú folyamat fontos állomása, egy bizalom-újraépítési folyamat volt.
„Egy hosszú folyamat végállomása a mostani, ami a bizalom helyreállításáról szólt. Sikerült tisztázni a jószándékainkat.”
A kormányfő azt mondta: a magyar külpolitika alapelve, hogy barátokat kell gyűjteni. Köszönetet mondott a svédeknek az 1956-os magyar menekülteken való segítésért, és a befogadásukért. Majd úgy folytatta: amikor az EU-csatlakozásról tárgyalt Magyarország, akkor Svédország döntő partnere volt hazánknak. A kormányfő kifejezte: ma is jó szívvel emlékezik arra, hogy a skandináv ország a gyorsabb befogadás mellett érvelt.
A kereskedelmi együttműködést igazi sikertörténetként értékelte Orbán Viktor. Azt mondta: 2010-hez képest megdupláztuk a forgalmat, a hárommilliárdos érték felé haladunk. Emellett a nukleáris energia terén is együttműködnek a brüsszeli politikában.
A legfontosabb téma azonban a védelmi együttműködés volt a tanácskozáson. Ezzel egy hosszú tárgyalássorozatot zárt le a két fél. Orbán emlékeztetett: 1998 után komoly vita volt Magyarországon arról, hogy kell-e önálló légvédelem. Az első Orbán-kormány akkor a svéd Gripenek mellett döntött, és azóta is ezen az úton halad. A Gripenekről szóló szerződések azonban kifutnak, ezért van szükség most új megállapodásra.
A két fél két megállapodást írt alá a Gripen-bérlések feltételeinek módosításáról és az ahhoz kapcsolódó logisztikai eszközök támogatásáról. Egyrészt meghosszabbították az eddigi szerződést, másrészt megállapodtak arról is, hogy négy további Gripen vadászgépet szerez be Magyarország.
A Gripenekhez kapcsolódó logisztikai szolgáltatásokról is új szerződés született, beleértve a kiképzéseket is. Emellett létrejött egy megállapodás egy mesterséges intelligenciát kutató és fejlesztő intézetről a SAAB részvételével.
Orbán Viktor közlése szerint az összes függőben lévő ügyet elrendezik, kötnek hadiipari, katonai megállapodásokat és a katonai együttműködésről is lefektetnek néhány döntést és irányt.
Ulf Kristersson konstruktívnak nevezte a tanácskozást, amelyen megvitatták Magyarország EU-elnökségét, az EU stratégiai napirendjét és a két ország együttműködését, nyugtázták a két ország közötti üzleti kapcsolatokat, valamint az innovatív ágazatokban való együttműködést. Kristersson méltatta a magyar tudomány és a kutatás-fejlesztés eredményeit is.
Svédország üdvözli az aláírt megállapodásokat, ami mindkét országnak és az európai biztonságnak is jó – folytatta a svéd miniszterelnök. Rámutatott: a Gripen az egyik legjobb svéd termék a NATO számára. 180 svéd cég működik Magyarországon, és ezek a cégek 70 ezer embert foglalkoztatnak.
Kristersson kiemelte azt is, hogy Magyarország légierejének hozzájárulása a NATO balti légterének védelméhez nagyon fontos Svédország számára. Kérdésre válaszolva elmondta: nem formalitás a NATO-tagság elérése, ennek része volt a mostani bizalmi viszony újjáépítése is.
Úgy fogalmazott: tiszteletben tartja, hogy a magyar parlament magyar szempontú döntést hoz. Az együttműködést pedig azon a területen kell erősíteni, ahol azonosak a vélemények. Svédország számos kérdést másképp lát, mint Magyarország, de igyekeznek kompromisszumokat kötni.
„NATO-szövetségesként az életünket adhatjuk egymásért egy adott helyzetben” – reagált a kérdésre Orbán Viktor. A kormányfő hozzátette: ehhez kölcsönös bizalomra van szükség, és óvatos előkészületek voltak szükségesek a két fél részéről, hogy a bizalom újra megteremtődjön.