Belföld

ÁSZ: A katasztrófavédelem tájékoztatási tevékenysége hozzájárult a tűzmegelőzési rendszer eredményes működéséhez

A BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF), az Országos Tűzmegelőzési Bizottság (OTB) és a területi szervek széleskörű és sokrétű tájékoztatási tevékenysége hozzájárult a tűzmegelőzési rendszer eredményes működéséhez – állapította meg az Állami Számvevőszék (ÁSZ).

ÁSZ: A katasztrófavédelem tájékoztatási tevékenysége hozzájárult a tűzmegelőzési rendszer eredményes működéséhez
A jelentés kiemeli, hogy az OKF, az OTB és a területi szervek széleskörű és sokrétű tájékoztatási tevékenységet láttak el (képünk illusztráció)
Fotó: MH/Purger Tamás

A számvevőszék teljesítményellenőrzés keretében vizsgálta a katasztrófavédelem rendszerében a tűzmegelőzés területén – az élet és vagyonbiztonság megóvása érdekében – végzett tájékoztatási, tűzvédelmi hatósági és felügyeleti tevékenységek eredményességét – olvasható az ellenőrzésről szóló az ÁSZ közleményében, amelyet hétfőn tetté közzé honlapján.

Mint írták, a számvevőszéki jelentés szerint a tűzvédelmi hatósági és felügyeleti tevékenység meghatározó részét jelentő tűzvédelmi ellenőrzések tervezettek voltak, kockázatelemzésen alapultak, az OKF és a területi szervek a tűzvédelmi hatósági és felügyeleti feladatok ellátása területén a kitűzött célokat elérték, a feladatellátás eredményes volt.

Az ÁSZ értékelése szerint az OKF a Belügyminisztérium által meghatározott ágazati célkitűzések alapján tervezte meg a tűzmegelőzés érdekében végzett tájékoztatási tevékenység feladatait, célkitűzéseit.

A jelentés kiemeli, hogy az OKF, az OTB és a területi szervek széleskörű és sokrétű tájékoztatási tevékenységet láttak el, hozzájárulva a tűzmegelőzési rendszer eredményes működéséhez.

A jelentés pozitívumként hivatkozik arra, hogy a médiafelületeken történt megjelenés mellett az OKF, az OTB és a területi szervek a különféle rendezvényeken a lakosság részére személyesen adták át a tűzmegelőzést szolgáló ismereteket, kiemelt figyelmet fordítva a szén-monoxid- és füstérzékelők kiosztására, mivel azok háztartásokban történő elhelyezése önmagában is hozzájárul a tűzesetekkel összefüggő balesetek megelőzéséhez – olvasható a kommünikében.

Mint írták, az ellenőrzés eredményeképp az ÁSZ rámutatott arra, hogy a kockázatelemzéshez felhasználható – külső forrásból származó – adatok körének a bővítése az ellenőrzések, illetve a tájékoztatási tevékenység célzottabb tervezését teszi lehetővé, így a hatósági, felügyeleti és a tájékoztatási tevékenység eredményességét tovább növeli.

A megállapítások között szerepel továbbá, hogy az OKF, az OTB és a területi szervek erősítették a tájékoztató tevékenységre irányuló együttműködést a társszervekkel, gazdálkodó szervezetekkel, egyéb intézményekkel. Ugyanígy együttműködött az OKF és a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) az erdőtüzek és a mezőgazdasági tevékenység, különösen a betakarítás során jelentkező tűzesetek megelőzésében.

Az ellenőrzés során feltárt hiányosságok orvoslása érdekében az ÁSZ javaslatokat fogalmazott meg az OKF főigazgatója részére többek között a tájékoztatási tevékenységekhez kapcsolható számszerűsíthető célmeghatározásra, az együttműködési megállapodások és az erdőtűzvédelmi tervek aktualizálására, az adatfelhasználás szabályozására és hatékonyabb felhasználására, valamint az OTB-hez köthető tűzmegelőzési tevékenységet is végző hivatásos katasztrófavédelmi szerv kötelékébe tartozók arányosított személyi juttatásainak elkülönített kimutatására vonatkozóan – olvasható a közleményben.

Kapcsolódó írásaink