Belföld

Szétválogatják a királyok csontjait

Oroszországgal is folytak régészeti ügyekben egyeztetések, így a voronyezsi kormányzóval sikerült is közös feltárásokban és archeogenetikai vizsgálatokban megállapodni, ám a munkát a kirobbanó háború meghiúsította – hangoztatta a Magyar Nemzetnek adott interjújában Kásler Miklós.

Szétválogatják a királyok csontjait
Kásler Miklós: A magyarság szempontjából lényeges régészeti helyszíneken alakítunk ki együttműködéseket
Fotó: MH archív/Katona László

Nagy lélegzetű interjút adott a Magyar Nemzetnek Kásler Miklós. Mint a Magyarságkutató Intézet új igazgatója egyebek mellett elárulta, számos kutatásuk közül az egyik legérdekesebb a székesfehérvári osszáriumban lévő hatszáz csont vizsgálata, amely tizenöt királyunk maradványait rejti. „Célunk, hogy a tudomány eszközeivel azonosítsuk uralkodóinkat, amelyre már megvannak a tudományos lehetőségeink is" – fogalmazott a volt miniszter.

Az Árpád-házi uralkodók férfi tagjaira vonatkozó jellegzetes génszakaszt még az Országos Onkológiai Intézetben határoztuk meg – mondta.

Ennek alapján pontosan meg lehet határozni, hogy Árpád-leszármazotté-e a vizsgált csontváz. A problémát az okozza, hogy nem tudják, hogy közülük ki kicsoda volt. Ebben az nyújthat segítséget, ha a királyok és hercegek közvetlen rokonai – szülők, testvérek, gyermekek – maradványaiból vesznek további mintákat, és összehasonlítják velük.

A Kárpát-medencén belül és kívül is gondolkodunk feltárásokban – hangoztatta Kásler Miklós. A magyarság szempontjából lényeges régészeti helyszíneken alakítunk ki együttműködéseket, így Kínával, Kazahsztánnal, Kirgizisztánnal és a Kaukázus országaival is – tette hozzá a volt tárcavezető.

Kapcsolódó írásaink

II. András és Jolán királyné nyomában

ĀA hányatott múlt ellenére előkerülhetnek a királyi pár csontjai az egresi monostornál, azokat a feldúlást követően talán visszatemették – mondta lapunknak Langó Péter régész