Belföld

Az V. kerület létrehozta Magyarország első klímatudatos utcáját

Megnyílt a forgalom előtt a faltól falig megújított Arany János utca

A műszaki átadás-átvétel még zajlik, de már megnyitotta a forgalom előtt a faltól falig megújított Arany János utcát az V. kerület. Belváros önkormányzata csaknem száz új fával, zöld buszmegállóval, több mint félszáz kerékpártárolóval, a kékszemlélet jegyében víztakarékos öntözőrendszerrel, esővízgyűjtő ciszternával és a talajvizet hasznosító fúrt kúttal valósította meg a fejlesztést. Mindezek által olyan térség született a Belvárosban, amely már a jövő klímastratégiáját tükrözi.

Az V. kerület létrehozta Magyarország első klímatudatos utcáját
Az átadott Arany János utca kiszélesített járdákkal, zöld buszváróval, ivókúttal
Fotó: Belvaros-lipotvaros.hu

A kerület kidolgozott, több évtizedes klímastratégiájának célja az élhető, zöld Belváros létrehozása, történelmi környezetben. 2019-re ennek jegyében 82 új fával jóformán városi ligetté alakították a Podmaniczky teret. Majd 2021-től a Podmaniczky teret a Dunával összekötő Arany János utca teljes körű felújítását kezdték meg, amelyet két ütemben végeztek.

„Büszke vagyok rá, hogy az V. kerületiek közösségével ismét egy olyan fejlesztést tudhatunk magunkénak, amely jelentősen hozzájárul a Belváros élhetőségéhez, otthonosságához, és egyaránt ötvözi a természeti kincseink megóvását és a zöldfelületek növelését célzó klímatudatos szemléletünket. Az Arany János utca sikeres megújításának mindenki részese lehet, aki végigsétál a csaknem százfás fasorral szegélyezett utcán” – összegezte Szentgyörgyvölgyi Péter, Belváros polgármestere a beruházás jelentőségét. A terület otthonosságát, élhetőségét egy újabb zöld buszmegálló, számos új utcabútor – padok, ivókút, hulladéktároló edények, kutyahigiéniás szemétgyűjtők, kerékpártámaszok – és egy új, biztonságos gyalogos-átkelőhely biztosítja.

Belváros önkormányzata, mint minden fejlesztésénél, ezúttal is a békés egymás mellett élés jegyében valósította meg a beruházást, egyaránt figyelemmel a gyalogosokra, kerékpárosokra, közösségi közlekedéssel utazókra, autósokra és minden korosztály igényeire. A járdát szélesítették, és egy szintbe helyezték az útpályával, ezáltal megteremtve a kényelmes és akadálymentes közlekedés feltételeit a kerekesszékkel vagy babakocsival közlekedők számára egyaránt, gondoskodtak a megfelelő kerékpáros infrastruktúra kialakításáról, és arra is ügyeltek, hogy mindez a lehető legkevesebb gépjárműparkolóhely-veszteséggel járjon.

A felújítás során csaknem száz egyedből álló fasort telepítettek. Az V. kerületi önkormányzat Magyarországon elsőként kezdte alkalmazni a fák városi környezethez való alkalmazkodását támogató ültetési rendszereket, amiért 2022-ben a Virágos Magyarország környezetszépítő verseny elismerésében részesült. Az Arany János utca fatelepítésénél egyaránt használták a Podmaniczky téren bevezetett gyökércellarendszert, valamint a Szomory Dezső és a Hild téren is alkalmazott Stockholm faültetési rendszert. Mindezzel létrehozták hazánk leghosszabb Stockholm-módszerrel ültetett fasorát, amelynek és a természetes lapkőburkolatnak köszönhetően a csapadékvíz behatolhat a fák gyökérzónájába, és ott el is tárolódhat. A gyökerek és a talaj organizmusai számára szükséges oxigén biztosítása érdekében a talaj stabilan – a fák élete során mindvégig – porózus marad. Mivel a fáknak biztosítják a tápanyagokban és oxigénben gazdag életteret, a fák egészséges, városi környezetben szokatlanul nagy gyökérzetet és lombozatot fejleszthetnek, és sokáig élhetnek. Az V. kerület a 2020-ban indított buszvárózöldítési programja keretében az Arany János utcában is létesített egy növényekkel – a városi környezetet jól tűrő, ugyanakkor hatalmas zöldfelületet képező és gyorsan növő vadszőlőfajtákkal – befuttatott buszvárót, ami immár a 13. a Belvárosban. Az Arany János utcában is megjelenő innovatív gyakorlat alkalmazása érdekében már a VI., a VIII. és a XIV. kerület is kezdeményezte az V. kerületi tudásanyag átvételét, amelyre Belváros önkormányzata örömmel igent is mondott.

Az V. kerület tudatos klímastratégiájának része a természeti kincseinkkel való felelős gazdálkodás, ezért Belváros önkormányzata az UniCredit Bankkal együttműködve a megújult Arany János utcában esővízgyűjtő ciszternát hozott létre, amely nagyjából 200 fa napi öntözési igényét kielégíteni képes méretű. A rendszer lényege, hogy a bank a székházának tetejéről összegyűlő esővizet nem a közcsatornába, hanem – köszönhetően a bank által a székházukban elvégzett műszaki átalakításoknak – a vízgyűjtőbe vezeti, így az öntözővízként eltárolható és hasznosítható. A ciszternát esőmentes időszakokban a fúrt kút szolgálja ki talajvízzel, amelyet a Duna táplál. Mivel így az öntözés nem vezetékes ivóvízzel történik, az üzemeltetés nemcsak ökologikus, hanem ökonomikus szemléletű is.

Az UniCredit Bankkal való együttműködés másik elemeként, miután a bank munkavállalói körében is kedvelt munkába járási eszköz a kerékpár, a bank épületének környezetében rövidesen 54 férőhelyet biztosító kerékpártámasz is elhelyezésre kerül, amelyeket természetesen bárki használhat, így a kerületben található több mint 1250 kerékpártámasz félszáznál is több új férőhellyel gazdagodik.

A Belvárosban zajló közterületi fejlesztések mindegyikében megtalálhatók azok az elemek, amelyekkel biztosítható a természeti kincseink megóvása a jövő generációja számára és a természeti erőforrások lehető leghatékonyabb felhasználása. Magyarországon az V. kerületben ötvözték elsőként a zöld- és kékszemléletet a Bástya park létrehozásakor, amellyel már 2022-ben kivívták a szakma elismerését az Építészeti Nívódíj formájában, majd 2023-ban infrastruktúrafejlesztés kategóriában a Településfejlesztési Díjat is elnyerték. Szintén megmutatkozik a víztakarékos és zöldszemlélet egyaránt a Hild tér jelenleg is zajló megújítása során, ahol fúrt kút járul majd hozzá a 24 százalékról 37 százalékra növelésre kerülő zöldfelület és a 13 új fával együtt összesen 28 fa és csaknem 1000 négyzetméter egyéb zöldfelület öntözéséhez.

Kapcsolódó írásaink