Belföld
Jöhet a nyolcórás orvosi munkaidő
Tárgyalóasztalhoz ült a BM és a MOK - Vizsgálják a kórházi fertőzések ügyét is
A kamara honlapján olvasható beszámoló szerint
a tárgyalás partneri hangnemben, a megszólalás lehetőségét mindenkinek biztosítva zajlott, amelynek eredményeként néhány területen gyorsan egyetértés alakult ki, megoldások születtek, sőt több fronton is közös munka kezdődik.
A lényeges területeken azonban szerintük továbbra is érdemi nézetkülönbségek maradtak fenn.
Az egyeztetésen a Belügyminisztérium részéről többek között Pintér Sándor belügyminiszter, Takács Péter egészségügyi államtitkár, Felkai László közigazgatási államtitkár és Jenei Zoltán országos kórház-főigazgató vett részt. Az orvosi kamarát Kincses Gyula elnök, Álmos Péter alelnök, valamint a szervezet két titkára képviselte.
Az egyeztetés során az alapellátás, a járóbeteg-szakellátás és fekvőbeteg-ellátás is szóba került. Az alapellátás és a háziorvosok helyzetéről szólva az egészségügyi államtitkár jelezte, hogy a teljesítmény mérésére szolgáló alapellátási indikátorok finomítása folyamatos marad. A kormányzati cél viszont az, hogy az alapellátásban – a bérkiegészítés beépítésre kerüljön a finanszírozásba – a teljesítés-minősítés (indikátor) alapú finanszírozás aránya tovább növekedjen, és az alapellátó orvosok jövedelme ne az életkortól, hanem a teljesítménytől függjön.
A fekvőbeteg-ellátást illetően Pintér Sándor felvázolta a vármegyei központok és megyei kórház igazgatójához rendelt feladatkörök koncepcióját, ahol a teljes megyei betegellátás szervezéséért, a betegutak kialakításáért ez a menedzsment felel majd.
A járóbeteg-szakellátás kapcsán a belügyminiszter a nyolcórás orvosi munkaidő bevezetéséről beszélt, amely egyebek mellett azt a célt szolgálja, hogy a Magyarország kórházaiban eltérő gyakorlatokat egységesítsék.
Takács Péter ugyanakkor hozzátette: lehetőség lesz a hatórás munkarendre is, de akkor a bérezést is ahhoz fogják igazítani. A MOK válaszul jelezte: ezt a kérdést nem tekintik lezártnak, és az írásbeli egyeztetések során a munkacsoport tapasztalatai, javaslatai alapján ki fognak még térni rá.
A beszámolóból kiderült továbbá az is, hogy
a MOK vezetésével munkacsoportok vizsgálhatják a kórházi fertőzésekkel kapcsolatos teendőket. A járóbeteg-ellátás, a szakrendelői rendszer átalakítására is javaslatokat dolgozhatnak ki, valamint a segítségükkel fogják vizsgálni a mesterséges intelligencia alkalmazásának lehetőségeit a radiológiában és a patológiában.
A MOK teljes beszámolója IDE kattintva érhető el.