Belföld

Pénzt hozó fejlesztésekkel álltak elő az NKE diákjai

Egy sor remek innovációval álltak elő a Nemzeti Közszolgálati Egyetem diákjai. A 2022/2023-as tanév második félévében a campus negyven hallgatója vett részt a Hungarian Startup University Program egyik képzésén.

Pénzt hozó fejlesztésekkel álltak elő az NKE diákjai
Diákmunkások a tankönyvelosztóban (Képünk illusztráció.)
Fotó: MH archív / Katona László

A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKH) támogatásával 2020 szeptemberében indították útjára a Hungarian Startup University Programot (HSUP). A projekt célja a hazai egyetemisták megismertetése az innováció világával és a modern vállalkozói ismeretekkel. A szakemberek szerint az utóbbi elem, azaz az „önállósodásra való buzdítás” ma is aktuális, ugyanis a felmérések azt jelzik, számos diák még mindig ösztönösen az alkalmazotti létben és nem vállalkozóként képzeli el a jövőjét.

Maga a HSUP egyébként gyakorlatorientált, a startupok világával kapcsolatos egyetemi szintű online képzés, amelynek során a hallgatók projektcsapatokban, ösztöndíjasként fejleszthették tovább legjobb ötleteiket a második félévben.

A program idei kurzusa is egy frappáns üzleti, szakmai bemutatkozással, szakszóvalk pitch event-tel zárult, ahol minden támogatott csapat bemutatta dédelgetett ötletét a vállalati partnerek, befektetők és valódi inkubátorok előtt. Az akció azzal kecsegtette a diákokat, hogy így a legjobb gondolatok tényleges finanszírozást is kaphattak az üzleti szférából. A részt vevő egyetemek csapatai közül a legjobbak lehetőséget kaptak arra, hogy az EFOTT Fesztiválon megrendezendő Demo Day-en prezentálják ötletüket, ahol a neves zsűri szakmai felajánlásokkal, vagy tőkebefektetéssel segítheti ezek megvalósulását.

A lehetőséggel természetesen a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) is élt. A campus mentorált projektjei innovatív megoldásokat kínálnak valós piaci problémákra. Az egyik, SWAP nevű kollektíva célja egy olyan applikáció fejlesztése, amelyben az elektronikai-, háztartási- vagy sporteszközök, esetleg ruházati kiegészítők tulajdonosai találkozhatnak olyan felhasználókkal, akiknek rövid ideig éppen azokra a termékekre van szükségük. Így ahelyett, hogy néhány használatért valaki megvásárolná az adott árut, kölcsön is kérheti a tulajdonos által megadott összegért.

A Student Job Network csapatának célja egy, a diákok munkakeresését segítő alkalmazás kifejlesztése, amelyben több tanuló- és iskolaszövetkezet állásait láthatják a felhasználók egy helyen. Az alkalmazás egyúttal leveszi az adminisztrációs terhet mind a két fél válláról, mivel egyebek mellett a szerződéseket, vagy a jelenléti íveket elérhetővé teszi online formában is.

A Különvélemény nevet választó együttes az ALADIN-t, vagyis egy mélytechnológián alapuló, egy adott szervezet belső működését monitorozó, modellező, szimuláció lefuttatására alkalmas kontroll környezetet kínál. Mindez az online térben az egyén digitális lenyomata, viselkedési mintázata alapján teszik.

A Lakossági Panaszkezelési Portál elnevezésű projekt pedig egy központosított felületet kínál általános és közterületi hibák bejelentésére. Célja, hogy az állampolgárok egyszerűen és hatékonyan tájékoztassák a megfelelő hivatalt az észlelt hibákról, panaszokról élőhelyük közelében, vagy bárhol az országban, ezzel hozzájárulva az ügyek hatékonyabb, gyorsabb és kontrollált megoldásához.
A képzés – amely minden hallgató számára elérhető – megújult formában folytatódik az NKE-n a 2023/2024-es tanévben is.

Kapcsolódó írásaink