Belföld
Gulyás Gergely: Növeljük a családtámogatások összegét

Növelik a családtámogatások összegét
Elmondta: a kormány áttekintette a családtámogatási rendszert, ugyanis a gazdasági körülmények alapvetően változtak meg. A babaváró hitel és a csok esetében is változtatásokról döntöttek.
A babaváró hitel esetében összege 11 millió forintra nő, és 2024. január 1-jétől azok vehetik fel, akik esetében 30 év alatt van a hölgy tag. A 30–40 év közötti hölgyek esetében is lehetséges a felvétel, ha a terhesség igazolt.
A csok esetében jelenleg a kisebb településeken működik, míg a nagyvárosokban ma már a csokhitel mellé bankhitelt is fel kellett venni – mondta Gulyás. Éppen ezért a kormány úgy döntött: a falun érvényes csokszabályok maradnak, ugyanakkor a városi csokot nem lehet igénybe venni 2024. január 1-jétől. A falusi csok szabályai megmaradnak, sőt, emelkednek a támogatási összegek. Mostantól egy gyermek esetében egymillió forintra emelkedik, két gyermek esetében négymillió forintra nő, míg három gyermek esetében 15 millió forintra nő a támogatás összege – ismertette Gulyás.
A kormány azzal bízta meg a családügyi minisztériumot, hogy az 5000 fő feletti településekre új támogatási formákat dolgozzon ki – mondta a miniszter.
Minden más családtámogatás, otthonteremtési kedvezmény változatlan marad – mondta el egy kérdésre válaszolva a politikus.

Az élelmiszerárstop hamarosan véget ér
A rendkívüli eszközök alkalmazásnak módján változtatnak. Hatékony eszközt jelentett, de a jelenlegi előrejelzések szerint augusztusban jelentős csökkenés várható az inflációban. A csökkenés azonban szeptemberre is folytatódhat – fogalmazott Gulyás. Ezért új eszközöket vezetnek be, az árfigyelő rendszer, a kötelező akciózás és a Szép-kártya-módosítások továbbra is maradnak, azonban 2023. augusztus elsejéig hosszabbítják csak meg az élelmiszerárstopot. A kötelező akciózás mértékét azonban 15 százalékra emelik.
A kötelező akciózást kiterjesztik azokra a termékekre is, amelyek eddig az élelmiszerárstop hatálya alá estek. Itt a bruttó beszerzési árat kell 15 százalékkal csökkenteni – mondta a miniszterelnökséget vezető miniszter.
Kérdésre válaszolva elmondta: az akciózást azért tartják fontosnak, hogy a termékekhez minél széleskörűbben férhessenek hozzá az emberek.
A magas inflációval kapcsolatos kérdésre elmondta: Lényegesen nagyobb Magyarország nyersanyagkitettsége, mint a szomszédos országoknak, valamint a tavalyi aszály is hozzájárul a régiós országoknál nagyobb dráguláshoz – fogalmazott.
Magyar katonák vesztették életüket
Gulyás Gergely arról is beszélt, hogy lezuhant egy magyar katonai helikopter Horvátországban. A kormány nevében részvétét fejezte ki a miniszter is a családtagoknak. Szólt arról is, hogy azonnali vizsgálat kezdődött, és annak eredményéről tájékoztatást adnak.
Kérdésre válaszolva elmondta: a Magyar Honvédség az áldozatokat saját halottaiak tekinti, ezért gondoskodik a temetésről és az érintettek családjáról is.
A baloldalnak nem sikerült betartania a törvényeket
A kormány tárgyalta ezt a jelentést, és támogatja a nyilvánosságra hozatalt, a nemzetbiztonsági elnök is nyilvánosságra hozatalt sürget – mindezt azzal kapcsolatban mondta az Origónak Gulyás Gergely, hogy a baloldal 2022-es külföldi támogatásáról szóló nemzetbiztonsági jelentés újabb részleteinek nyilvánosságra hozását sürgette Kocsis Máté. A törvényeket mindenkinek be kel tartania, ez a baloldalnak nem sikerült – tette hozzá. Elképesztő, ahogyan a dollárbaloldal az ország és a törvény ellen vétett, nem megengedett sehol sem, hogy külföldről támogassák a pártokat – mondta a miniszter. Beszámolt arról is, hogy eddig nem ismert részletek kerülhetnek nyilvánosságra a botrányról, ha zöld utat kapnak a nemzetbiztonsági bizottság elnökétől.
Miután a nemzetbiztonsági bizottság elnöke kezdeményezi a titkosítás feloldását, az pár napon belül nyilvános lesz, sok új részlettel – mondta Gulyás.
Ha a baloldal nem akadályozná, már bruttó 800 ezer forintos fizetésért dolgoznának a tanárok. Huszonnégy órát kell tanítania egy pedagógusnak, és tíz hét szabadság illeti meg őket – fogalmazott.
Kérdésre válaszolva elmondta: a magyar kormány 2018-ban fogadott el egy mesterséges intelligenciáról szóló határozatot. Elmondta: van egy stratégia arról, hogy milyen hatással lesz mindez, de ez természetesen aktualizálható majd.
Gusztustalan a Szikra Mozgalommal kapcsolatos pedofil-botrány
Gulyás gusztustalannak és gyomorforgatónak nevezte, hogy a Szikra Mozgalom – melynek élén a baloldali Jámbor András áll – tagjának otthonában pedofil tartalmakat találtak.
Marad a magyar katonai kontingens Koszovóban
A jelenlegi magyar kontingens marad egyelőre Koszovóban – mondta egy másik kérdésre Gulyás Gergely. Bízik enne, hogy a szerb elnök megfontolja Orbán Viktor kérését a három koszovói rendőr szabadon engedése ügyében.
Hová került az a rengeteg pénz, amely korábban a főváros rendelkezésére állt?
A Magyar Hírlap kérdésre válaszolva elmondta: Karácsony Gergely nem lesz ott az atlétikai vb-n. A főpolgármester meghívást fog kapni, és szerencsésebb ha ezt sikerül bepréselnie a naptárába.
„Gyurcsány Ferenc elvárja Karácsonytól hogy háborúzzon a kormánnyal, aki ennek igyikszik is eleget tenni” – fogalmazott. Elmondta: a szolidaritási adó növekedése lényegesen kisebb, mint az iparűzési adóból származó bevétel növekedése. Érdemes lenne feltenni az a kérdést, hogy hová került az a rengeteg pénz, amely korábban a főváros rendelkezésére állt?
A Nyugati pályaudvar felújításával kapcsolatban elmondta lapunknak, remélik, hogy gyorsan elkészül, és nem szenved hasonló hibáktól majd, mint amilyenek a nemrég befejezett Blaha Lujza térnél láthatóak.
Nem marad torzó beruházás
A miniszter elmondta, hogy nem függesztenek fel egy, már korábban elindult beruházást sem.
„Amíg nem állapodunk meg egy beruházóval, addig nehéz bármit is bejelenteni” – mondta egy másik kérdésre Gulyás. „Az ácsi katódgyár esetében még az állami támogatás mértéke nem ismert” – tette hozzá. „Eddig mindenki örült a beruházásoknak, és az emberek többsége ezután is így van ezzel, a közmeghallgatáson meg lehet fogalmazni majd a panaszokat” – mondta.
„A legfőbb magyar szabályozási elv, hogy a külföldiek nem vehetik el a magyarok munkáját. Eggyel sem lehet több vendégmunkás, mint ahány üres álláshely van” – mondta egy másik kérdésre Gulyás. Hozzátette: nagyjából 200 ezer forinttal többe kerül egy vendégmunkás a cégeknek, mintha egy hazánkban élőt foglalkoztatnának.