Belföld

A svájci parlament elutasította a fegyverek átadását Ukrajnának

Semleges státuszára való tekintettel Svájc nem exportál fegyvereket

A svájci Nemzeti Tanács (a Szövetségi Gyűlés, vagyis a svájci parlament nagyobbik kamarája) képviselői elutasították a Biztonságpolitikai Bizottság törvényjavaslatát, amely az alpesi ország hagyományos semleges álláspontjával ellentétben engedélyezné a fegyverek Ukrajnába történő újrakivitelét. 98 képviselő szavazott a kezdeményezés ellen, 75 törvényhozó pedig mellette – jelentette a Szövetségi Gyűlés sajtóosztálya, számol be az oroszírek.hu.

A svájci parlament elutasította a fegyverek átadását Ukrajnának
Fotó: NorthFoto

„Nem lesz olyan törvény, amely lehetővé tenné a svájci fegyverek újrakivitelét ukrajnába. a nemzeti tanács 98 szavazattal 75 ellenében elutasította a [biztonsági] bizottság által benyújtott parlamenti kezdeményezést” – áll a közleményben.

„A kezdeményezés elfogadása egy lépés lett volna az egyik oldal javára” – mondta Jean-Luc Addor, a jelenlegi kormányban részt vevő és a legnagyobb parlamenti frakcióval rendelkező jobboldali konzervatív Svájci Néppárt (SVP) parlamenti képviselője. Korábban a kisebbik parlamenti kamara, az Államtanács is ellenezte a kezdeményezést.

Semleges státuszára való tekintettel Svájc nem exportál fegyvereket Ukrajnába, és tiltja a más országoknak eladott, svájci gyártmányú fegyverek konfliktusövezetekbe történő újrakivitelét.

Március 10-én az ország szövetségi kormánya megerősítette az újrakiviteli tilalmat. Ugyanakkor a kérdést régóta vitatják a parlamentben. Különösen a Nemzeti Tanács biztonságpolitikai bizottságának azon javaslata váltott ki vitát, amely szerint engedélyezni kellene a fegyverek újrakivitelét egy konfliktusban érintett országba, ha az ENSZ Biztonsági Tanácsa vagy a Közgyűlés kétharmados szavazással kimondja, hogy a konfliktusban részt vevő másik fél megsértette a nemzetközi jogot.

Az újrakiviteli tilalom feloldását főként a baloldali pártok képviselői támogatták. Tavaly novemberben az SVP és politikai szövetségesei aláírásgyűjtésbe kezdtek a semlegességi politika szigorítása és az ENSZ Biztonsági Tanácsa által jóvá nem hagyott szankciók bevezetésének alkotmányos tilalma mellett.

A svájci kormány 2022 novemberében nem engedélyezte, hogy Németország a Gepard önjáró légvédelmi lövegekhez szükséges lőszert újraexportálja Ukrajnába. Spanyolországnak szintén megtagadták az engedélyt a fegyverek reexportjára. 2022-ben Dánia is elutasító választ kapott arra az újrakiviteli kérelemre, hogy 20 darab svájci gyártmányú Piranha III többcélú kerekes páncélozott járművet szállítson Kijevnek.

Svájc, amely nem NATO- és nem EU-tag, támogatja az Oroszország elleni uniós szankciókat az ukrajnai különleges katonai művelet kapcsán. Az orosz kormány tavaly márciusban jóváhagyta azoknak a külföldi országoknak és területeknek a listáját, amelyek barátságtalan cselekményeket követtek el Oroszországgal, illetve orosz vállalatokkal és állampolgárokkal szemben. A Svájc is szerepel az ilyen országok listáján.

Kapcsolódó írásaink