Belföld
Gulyás Gergely: Minden forrás rendelkezésre áll, hogy a rezsicsökkentés fennmaradjon
Maradnak a jelenlegi rezsi árak
A kormány szerdán hosszan foglalkozott az energetikai helyzettel - mondta Gulyás Gergely. A kormány megállapította, hogy az idei évi költségvetésben minden forrás rendelkezésre áll, hogy a jelenlegi lakossági rezsicsökkentési szabályokat fenntartsák. Látják, hogy a megnövekedett energiaárak komoly nehézséget jelentenek a gazdaságnak, versenyképesség szempontjából ez egy komoly negatívum - tette hozzá.
Gulyás kérdésre elmondta, hogy az MVM napi szinten nem tud új szerződéseket kötni, hanem féléves, vagy éves időszakra. Napi árat nézni az teljesen ellentétes a piaci logikával, és így a folyamatos ármozgásra nem tud reagálni a cég – tette hozzá. 1500 milliárd forintba került tavaly a rezsicsökkentés.
Májustól sem változik az átlagfogyasztás feletti piaci ár sem a gáz, sem az áram esetén – mondta egy másik kérdésre Gulyás. A miniszter elmondta a következő kormányülésen lesz döntés az élelmiszerárstopok jövőjéről.
A vállalkozásokat is segíti a kormány
Az egyetemleges szolgáltatásban valamint a végső menedékes szolgáltatásba tartozó vállalatok, önkormányzatok, egyházak, ha december 31-ig nem kötöttek új szerződést, akkor az akkori áron fizetnek. Ebben a körben be fog avatkozni az állam, és így 14 ezer szereplőn segít a kormány. Az ő körükben jelentős árcsökkentés lesz – ismertette Gulyás.
Bejelentette, 10 forint alatt lesz a gáz ára MJ-onként, és 80 forint alatt lesz az áram ára KW-onként.
10.000 gazdasági társaság, 4.000 egyéb intézmény (önkormányzatok, egyházak, stb) fog részesülni az árcsökkentésből. A miniszter bejelentette, hogy a várhatóan 19-20 milliárd forintos veszteséget az MVM köteles majd viselni, viszont a bejelentés a kisebb vállalkozások működését biztosítani fogja.
Korszerűsíteni kell a hazai vízvezetékrendszereket
Gulyás beszámolt arról, hogy a vízvezeték felújítása szükséges, a hálózati veszteség 25-60 százalék. Éppen ezért itt átfogó felújításra van szükség. Többszörös különbségek vannak a vízárakban a korábbi rezsicsökkentés miatt, ezért egységes árrendszerre van szükség – tette hozzá.
A hazai vízközmű-rendszer teljes körű felújítása több 1000 milliárdos tétel, de az állam ma is évente 150 milliárddal járul hozzá a hálózat karbantartásához – mondta az Origo kérdésére Gulyás Gergely. Az önkormányzatok szabadon dönthetnek az átadásról – tette hozzá. Közölte, hogy a jövőbeni felújítás uniós pénzből és hazai pénzből, valamint hitelől is megvalósulhat, de döntés még nincs. Lantos csaba tesz majd jelentést – mondta a miniszter. Hozzátette: egyelőre még nem született döntés az egységes vízdíjról.
Olyan engedélyt kapott az akkumulátorgyár, ami minden vízgazdálkodási kérdésre választ ad. Az erőmű megépítése a debreceni vízfelhasználást semmilyen módon nem érinti – mondta kérdésre Gulyás.
Jó lenne, ha Timmermans az akkumulátorgyárakra tett pozitív nyilatkozatait is követné a hazai baloldal, ha már rengeteg kérdésben csak a külföldi véleményeket veszi figyelembe – mondta egy másik kérdésre Gulyás.
Árstoprazzia: több száz milliós bírságot szabtak ki
Szentkirályi Alexandra beszélt az árrazziák eredményéről is. Elmondta, hogy 468 üzletben volt ellenőrzés, 334 esetben eljárás indult, ebből 83 eljárás megszűnt, 179-ben pedig megállapították, jogsértés történt.
Üzletenként átlagosan 2-3 jogsértés volt. A kormányszóvivő közölte, hogy összesen 330 millió forint bírságot szabtak ki. A legjellemzőbb szabálysértés a tettetett termékhiány volt, miközben a raktárakban halmokban álltak a termékek rendelkezésre. Az ellenőrzések tovább folytatódnak – tette hozzá.
Szentkirályi Alexandra kérdésre válaszolva elmondta, több üzletnél is előfordult, hogy akár egy héten belül többször is bírságot kellett kiszabni.
A baloldalon késleltetheti, hogy hazánk mikor férhet hozzá az uniós forrásokhoz
Nem a magyar kormányon múlik, hogy megállapodjon az Európai Bizottsággal – mondta egy másik kérdésre Gulyás. Bízik benne, hogy az igazságszolgáltatással kapcsolatos tárgyalások eredményre vezettek, itt csak a bizottságnak kellene visszajeleznie - tette hozzá. A baloldalnak óriási szerepe van abban, hogy ez a helyzet kialakult. A baloldali képviselők azon dolgoznak, hogy ne kapja meg Magyarország az uniós forrásokat, és ne kereshessenek bruttó 800 ezer forintot a tanárok – mondta a politikus.
Kérdésre válaszolva elmondta, tartalmilag a megállapodás megvan de a Bizottság hibájából miatt csúszik a határidő. Elmondta, az ország finanszírozása az uniós források nélkül is a végtelenségig fenntartható.
Gyurcsány Ferenc igazat mondott, ami meglepő fejlemény a magyar politikában – mondta az Origo kérdésére Gulyás Gergely. Úgy fogalmazott: Most egyértelművé vált, hogy a magyar baloldal első számú vezetője mindent megtesz azért, hogy ne jusson hozzá Magyarország az unós forrásokhoz.
A politikai véleménynyilvánítás nem lehet btk-s kategória – mondta egy másik kérdésre Gulyás. A baloldal igyekszik egy olyan nyomást gyakorolni, hogy ne adjanak pénzt Magyarországnak, miközben brüsszeli pénzből dőzsölnek.
Gulyás kérdésre elmondta, saját politikai érdekeivel is ellentétes, amit a baloldal csinál. Senki nem gondolja komolyan, hogy ajándékba kapták külföldről a dollárokat – tette hozzá a miniszter.
Ha az érintettek azokban az országokban csinálnának ilyet, ahonnan pénzt kaptak, akkor már börtönben lennének, vagy rosszabb dolog történt volna velük – mondta a miniszter.
Gulyás kérdésre elmondta, hogy ÁSZ- és NAV-vizsgálat is folyik a baloldali pártok külföldi támogatásával. A gyorsaság csak az alaposság kárára menne – tette hozzá.
A pedagógus-szakszervezetek elvesztették súlyukat
A PDSZ tavaly annak a baloldalnak kampányolt, aki mindent megtesz a béremelés ellen – mondta egy másik kérdésre Gulyás. Sem az érettségi, sem az oktatás nincs veszélyben – tette hozzá. A szakszervezetek elvesztették a reprezentativitásukat – mondta a miniszter. Az új státusztörvénynek még nincs végleges változata, tehát minden ezzel kapcsolatos nyilatkozat hangulatkeltés – tette hozzá. Elmondta, az ügy jelenleg tárgyalás alatt áll.
Gulyás kérdésre elmondta, az igazságügyi megállapodás blokkolja a tanári béremeléseket érintő forrásokat. Erről írásos nyilatkozat van a bizottságtól – közölte a miniszter.
A kormány nem avatkozik be más országok belügyeibe
Gulyás egy másik kérdésre azt mondta, azt szeretnénk, ha a szövetségeseinkkel baráti viszonyba lennénk. Mikor mondott Orbán Viktor olyat, amit David Pressman állított? – tette fel a kérdést Gulyás. Ha a premissza téves, akkor a következtetések is tévesek lesznek – mondta a miniszter. Mi nem avatkozunk bele az amerikai belügyekbe – mondta egy másik kérdésre. Orbán Viktor Donald Trumppal kapcsolatos tweetje nem jelenti az amerikai belpolitikába való beavatkozást. A belügyekbe való beavatkozásnak az minősülne, ha az amerikai igazságügyi-rendszert minősítenénk – mondta egy másik kérdésre Gulyás.
A magyar–amerikai együttműködés számos területen (védelmi, gazdasági) nagyon jó – mondta egy másik kérdésre Gulyás. Kilenc NATO-ország teljesíti csak a 2 százalékos GDP-arányos hadügyi kiadásokat, és ezek között van Magyarország is – mondta egy másik kérdésre.
A világháború a porondon
Gulyás az esetleges 11. szankciós csomagról azt mondta, hogy nem kapott a kormány még tervezetet erről, és így a válaszlehetőségeket sem tudják megfogalmazni. A Miniszterelnökség vezetője arról is beszélt, hogy annak a veszélye, hogy egy atomhatalom által indított háborúba egy másik katonai szövetség bekapcsolódjon annak nagy a veszélye. Szerinte a NATO-nak mindenképpen el kell kerülnie azt a helyzetet, hogy bevonódjon ebbe a konfliktusba. Gulyás kérdésre elmondta, 1990 óta soha nem voltunk olyan közel egy világháborúhoz, mint most.
Mindemellett a kormány üdvözli a múlt pénteken elfogadott békepárti határozatot – mondta Gulyás. A kormány továbbra is a béke pártján áll, és a magyar választók is így foglaltak állást. A határozat elítéli Ukrajna katonai megtámadását – tette hozzá. Mindenki, aki Ukrajnából menekül, azt befogadja az ország – mondta a miniszter.
Olyan migrációs nyomás nem volt 2016 óta a déli határon, mint napjainkban – hangsúlyozta egy másik kérdésre a miniszter. Bár a migráció tekintetében volt egy politikai fordulat Európában, de ezek a hírek nem jutottak el a bizottsághoz – zárta a Kormányinfót Gulyás.
Posta ellátási feszültségek
Lapunk kérdésére válaszolva elmondta, az állami tulajdonban lévő posták esetében verseny van és nem lehet támogatást adni nekik. Amit eddig meg lehetett tenni ez ügyben, megtettek. Azonban csökkenteni kellett a kiadásokat, ezért zárhatott be több vidéki posta is.
11 ingatlan esetében kértek az államtól átadást az egyházak – mondta egy másik kérdésre Gulyás.