Belföld
Fontos hírek jöttek a felvételizőknek

Idén is február közepéig kell eldönteniük a felsőoktatásba készülő fiataloknak, hogy milyen képzésen szeretnének továbbtanulni. A jelentkezéseket ezúttal is elektronikusan kell benyújtani, de újdonság, hogy a hitelesítést kizárólag ügyfélkapun keresztül lehet elvégezni, ezért fontos, hogy akinek még nincs ügyfélkapus regisztrációja, időben gondoskodjon erről.
Változás az is, hogy az idei felvételi szezonban már nem kötelező mindenkinek legalább egy tantárgyból emelt szinten érettségiznie. Mostantól az intézmények maguk dönthetnek arról, hogy melyik szakhoz van szükség emelt vagy középszintű érettségire. Ettől függetlenül továbbra is megéri a nehezebb tételsort választani, hiszen többletpontok járnak érte.
Az Oktatási Hivatal honlapján egyébként már elérhető a lista, amely szerint idén több mint nyolcvan különböző tárgyból hirdetnek emelt szintű vizsgát az iskolák.
A hagyományos közismereti tárgyak mellett olyan érdekes témákból is lehet emelt szinten érettségizni, mint a vízügy, rendészet, honvédelem, bányaművelés vagy hajózás, de az artista ismeretektől az egyházzenész ismeretekig rengeteg területen megmérhetik magukat a fiatalok.

A Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) a felvételi kapcsán közölte: bővülő kapacitások várják a jelentkezőket az agrár, műszaki, informatika, orvos- és egészségtudomány, pedagógus és természettudomány területén, ez pedig azt jelenti, hogy a korábbinál több lesz a férőhely, és vélhetően állami ösztöndíjat is többen kaphatnak az említett szakterületeken, mint tavaly.
A felsőoktatási felvételi eljárási díja egyébként nem változik: ezúttal is három jelentkezési helyet lehet ingyen megjelölni, a további képzések kiválasztásáért pedig két-kétezer forintot kell fizetni.
Aki önköltséges férőhelyeket is megjelöl a jelentkezési lapon, annak érdekes lehet Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter decemberi bejelentése, amely szerint a diákhitelekre is kiterjesztik a kamatstopot, mivel annak kamatai az infláció miatt a duplájára emelkednének. Ez azt jelenti, hogy a Diákhitel 1 kamatszintje továbbra is 4,99 százalék marad. A gyermekvállalást tervező fiatalok pedig jó, ha tudják, hogy ettől az évtől
a harminc év alatti nők teljes diákhitel tartozását elengedik, ha a tanulmányaik ideje alatt vagy a végzést követő két éven belül szülnek, illetve gyermeket fogadnak örökbe.
A végzős gimnazistáknak fontos tudniuk azt is, hogy az Oktatási Hivatal a téli szünet előtt nyilvánosságra hozta a soron következő érettségi időszak emelt szintű szóbeli témaköreinek listáját is, így a szorgalmasabb vagy a bizonytalanabb diákok már most nekiállhatnak kidolgozni a tételeket.
A középiskolák végzős diákjai és a felvételire készülők figyelmébe ajánljuk a Budapesti Corvinus Egyetem hivatalos érettségi előkészítőjét, amelynek keretében idén is szerveznek próbaérettségit. Ennek lényege, hogy a diákok éles vizsgaszituációban, kifejezetten erre az alkalomra összeállított érettségi dolgozatokat írnak, az érettségin megszokott felépítésben, az érettségin várható pontozási szempontokkal és időkerettel.
A próbavizsgát több helyszínen, három tantárgyból – matematikából, történelemből és közgazdaságtanból – lehet megírni, mindkét szinten. Akit érdekel a lehetőség, az február 15-ig jelentkezhet a Corvinuson.