Belföld

Ez történt 2022-ben – szeptember

Ebben a hónapban hunyt el II. Erzsébet brit királynő és Wittner Mária ötvenhatos szabadságharcos is

Orbán Viktor miniszterelnök kitüntetést kapott, a baloldal árnyékkormányt alakított, a kormány pedig újabb nemzeti konzultáció indításáról döntött. Íme, szeptember legfontosabb történései.

Ez történt 2022-ben – szeptember
Orbán Viktor ezzel a képpel gratulált Giorgia Meloninak
Fotó: Facebook/Orbán Viktor

Szeptember elsején életbe lépett a mezőgazdasági moratórium. A rendelet értelmében a mezőgazdasági termelők, erdőgazdálkodók és halgazdálkodók december 31-ig fizetési haladékot kaptak. A termelők kamattámogatott hitelt vehettek fel, az aszálykárosultak pedig biztosítási előleghez jutottak.

Orbán Viktor szeptember 5-én a Karmelita kolostorban fogadta Porfirije szerb ortodox pátriárkát, aki a látogatás során átadta a magyar miniszterelnöknek a Szent Száva Érdemrend arany fokozatát. Az indoklás szerint a miniszterelnök az elismerést a kereszténység védelmében kifejtett munkájáért kapta.

Orbán Viktor és Porfirije pátriárka
Orbán Viktor és Porfirije pátriárka
Fotó: MTI

Huszonöt százalékos gázcsökkentést ír elő a kabinet az állami intézményekben – jelentette be a Miniszterelnökséget vezető miniszter a szeptember 8-i Kormányinfón. Gulyás Gergely ekkor közölte: támogatják, hogy a közintézményekben 18 fokos hőmérséklet legyen.

Szeptember 8-án, 96 éves korában meghalt II. Erzsébet királynő, Nagy-Britannia uralkodója. II. Erzsébet – azaz teljes születési nevén Erzsébet Alexandra Mária – 1926. április 21-én született Londonban. Az 1953. június 2-án a westminsteri apátságban megkoronázott uralkodó az Egyesült Királyság királynője, és további tizennégy nemzetközösségi állam, valamint az anglikán egyház feje volt.

II. Erzsébet királynő
II. Erzsébet királynő
Fotó: AFP

Szeptember 14-én elhunyt Wittner Mária ’56-os szabadságharcos, a Fidesz volt országgyűlési képviselője. Wittner Mária a rendszerváltozás után aktív szerepet vállalt számos 1956-os szervezet munkájában, 2006-tól 2014-ig a Fidesz országgyűlési képviselője volt. 1991-ben a Magyar Köztársasági Érdemrend nagykeresztjét, valamint az 1956-os Emlékérmet vehette át, 2006-ban Szent István-díjat, 2016-ban Emberi Méltóságért díjat kapott. Halálára a közösségi oldalán Orbán Viktor miniszterelnök is reagált.

Szeptember 19-én árnyékkormányt alakított Dobrev Klára. Az árnyékminiszterek a Demokratikus Koalíció politikusai közül kerültek ki.

A miniszterelnök is megemlékezett Wittner Máriáról
A miniszterelnök is megemlékezett Wittner Máriáról
Fotó: Orbán Viktor Facebook-oldala

Szeptember 25-én az olasz parlamenti választáson győzött a jobboldali Olasz Testvérek nevű párt. Giorgia Meloni személyében először ülhetett nő a római miniszterelnöki székbe.

Kovács Béla kémkedett – ezt mondta ki szeptember 27-én a harmadfokon eljáró Kúria, amely öt év letöltendő fegyházbüntetéssel sújtotta távollétében a Jobbik volt EP-képviselőjét. A volt politikust kémkedés, költségvetési csalás és magánokirat hamisítása miatt ítélték el.

Kovács Béla az eljárás során végig tagadta az ellene felhozott vádakat
Kovács Béla az eljárás során végig tagadta az ellene felhozott vádakat
Fotó: MH/Hegedüs Róbert

Szeptember 27-én robbanások történtek az Északi Áramlat két gázvezetékén. A megrongálódott vezetékrendszerek Oroszországot és Németországot kötik össze a Balti-tenger alatt.

„Európában elsőként Magyarországon kérdezzük meg az emberek véleményét a szankciókról” – közölte szeptember 28-án Orbán Viktor, aki bejelentette, hogy a kormány nemzeti konzultációt indít az Oroszország elleni büntetőintézkedésekről.

Szeptember 29-én a magyar kormányfő a fogadta Mustafa Sentopot, a Török Nagy Nemzetgyűlés elnökét a Karmelita kolostorban. A felek az energiabiztonságról és a migrációról tárgyaltak.

Szeptember 30-án az orosz elnök bejelentette Donyeck, Luhanszk, Zaporizzsja és Herszon annexióját. Vlagyimir Putyin azt mondta, hogy az elcsatolt részeken élők örökre orosz állampolgárok lesznek.

Kapcsolódó írásaink