Belföld
Támogatja a kormány a diaszpóra identitásának megőrzését
250 intézmény segíti, hogy a diaszpóra 2,5 milliós magyarsága megőrizze identitását

Szilágyi Péter közlése szerint az államtitkárság világszerte 250 olyan intézménnyel áll kapcsolatban, amelyek munkájukkal hozzájárulnak ahhoz, hogy a diaszpóra 2,5 milliós magyarsága megőrizze identitását.
Szólt arról, hogy a kapcsolattartás meghatározó pillére a Körösi Csoma Sándor-program, amelynek keretében 2013 óta 661 ösztöndíjast küldtek ki a világszerte működő hétvégi iskolákba, egyházi intézményekbe, segítendő a magyar kultúra ápolását.
Ugyan a világjárvány miatt megszakadt a program, de idén már 64 ösztöndíjast küldtek ki 19 ország 95 szervezetéhez – fűzte hozzá.
A helyettes államtitkár elmondta, hogy oktatást segítő online felületek, segédanyagok készítésével is támogatják az iskolákat, illetve két féléves szakirányú képzést indított a Széchenyi István Egyetem Apáczai Csere János Kara a hétvégi iskolákban oktatók számára. A kurzust 2021-ben harmincan végezték el.
Az elmúlt időszakban 500 millió forint értékű pályázati pénzzel is segítették az oktatási tevékenységet – jelezte.
Arról is szólt, hogy az identitás megőrzését segíti a Rákóczi Szövetség kormányzat által támogatott táborozási programja, amelyben idén 443 gyerek vett részt, illetve úgynevezett diaszpóra iskolatáborokat is szerveznek magyar gyökerű gyerekek számára világszerte.
Ilyen táboroztatásra nyílt lehetőség – többek között – Új-Zélandon, Brazíliában, az Egyesült Államokban és Kanadában is – sorolta.
A Mikes Kelemen-program azt a célt szolgálja, hogy összegyűjtsék, és közkinccsé tegyék a diaszpóra magyarságának hagyatékát, illetve 2022-t a cselekvő nemzet évévé nyilvánították – közölte.
Ez utóbbi programsorozatot gátolta az orosz–ukrán háború, azonban a Híd Kárpátaljáért segélyprogram keretében így is egymilliárd forintnyi adomány gyűlt össze a kárpátaljaiak megsegítésére – mondta Szilágyi Péter a Külgazdasági és Külügyminisztérium által szervezett konferencián tartott előadásában.