Belföld
Gulyás: A küzdelem értelme nemcsak a győzelem lehet

A kommunista diktatúra megpróbálta eltagadni a forradalmat, emelte ki Gulyás, aki arról is beszélt: látjuk az emberi szenvedést, a lerombolt otthonokat, a háború elől menekülőket. Aki a szabadságáért küzd, az Magyarország barátja és pártfogoltja – emelte ki Gulyás, párhuzamot vonva az orosz–ukrán háború és az 1956-os forradalom történései kapcsán.

1956 hőseinek csak 13 nap szabadság adatott, mutatott rá Gulyás, emlékeztetve a forradalom vérbe fojtására, hiszen a sokszoros túlerővel való küzdelem esélytelen és reménytelen volt, a hősök mégis vállalták a biztos halált, és nem remegtek meg a bitófa árnyékában sem, mégpedig azért, mert tudták, hogy igazuk van.
Ha két szóval kell jellemezni 1956 hőseit, a hűséget és hősiességet kell kiemelni, szögezte le Gulyás, aki szerint a küzdelem értelme nemcsak a győzelem lehet.
Az igazság mögött nem mindig áll többség, földi világunk sokszor nem igazságos, de jobb egyedül maradni, mint hazugságban élni – mondta a megemlékezésen Gulyás.

Gulyás Gergely kiemelte, 1956 hősei szabad hazát akartak nemcsak maguknak, hanem a jövőnek is örökül hagyni.
A magyarság közös emlékezetének örökké részesei maradnak azok, akiknek lelke a nemzet szabadságáért szállt az égbe. Példájukkal, áldozatukkal ők jelenítik meg mindazt, ami a föld ezen határokkal körbezárt területét hazánkká teszi, és bennük testesül meg mindaz, ami nemzetté formálja a világban szétszóródott magyarságot – fogalmazott a miniszter.
Gulyás Gergely arról beszélt, hogy a hazaszeretet minden korban más feladatot ad: 1956-ban a haza szeretetét fegyverrel, a diktatúrával szembeni nyilvános kiállással, életáldozattal kellett bizonyítani.
Ma könnyebb, de megmaradásunk szempontjából nem kevésbé sorsdöntő időket élünk, amikor „a hatékony nemzeti érdekérvényesítéshez nincs szükség Molotov-koktélra, elég lenne, ha a magyar közélet szereplői jobban szeretnék a hazájukat, mint amennyire gyűlölik a szabadon választott kormányt” – mondta a miniszter.
Gulyás Gergely szólt az ünnepségre Kárpátaljáról érkezett magyar és ukrán fiatalokhoz is. Azt mondta, Magyarországnak azért nem lenne oka szolidárisnak lenni Ukrajnával, ahogy az elmúlt években a kárpátaljai magyarsághoz viszonyult, de minden oka megvan arra, hogy segítsen egy olyan országnak, amely hősiesen harcol a saját szabadsága és szuverenitása védelmében.

„1956 nemzete csak azt mondhatja, hogy aki a szabadságáért és nemzeti függetlenségéért küzd, az Magyarország barátja és pártfogoltja” – hangsúlyozta a miniszter.
Az ünnepség végén megkoszorúzták a műegyetemi hősök emléktábláját, amelyen annak a kilenc hősi halált halt egykori hallgatónak a neve szerepel, akik részt vettek és meghaltak a forradalomban és a szabadságharcban.
Az esemény után hagyományos fáklyás emlékmenet indult a Műegyetem elől a Bem térre.