Belföld

Utcát neveztek el a gyáralapító Richter Gedeonról Kőbányán

Richter Gedeon nevét veszi fel a kőbányai Vaspálya utca egy szakasza, tisztelegve az 1872-ben született gyógyszerész, gyáralapító emléke előtt. Az utcát, valamint a Richter Gedeon születésének 150. évfordulója alkalmából emelt emlékművet D. Kovács Róbert Antal, a X. kerület polgármestere, Bogsch Erik, a Richter Gedeon Nyrt. igazgatóságának elnöke és Orbán Gábor, a társaság vezérigazgatója avatta fel.

Utcát neveztek el a gyáralapító Richter Gedeonról Kőbányán
Az emlékműavatáson Lukács Sándor színművész, D. Kovács Róbert Antal, a X. kerület polgármestere, Bogsch Erik, a Richter Gedeon Nyrt. igazgatóságának elnöke és Orbán Gábor, a társaság vezérigazgatója
Fotó: Kobanya.hu

Richter Gedeon, akit a magyar gyógyszeripar megteremtőjeként tartanak számon, 1872. szeptember 23-án, Ecséden látta meg a napvilágot. A gyógyszerész diplomája megszerzése és nyugati tanulmányútja után 1901-ben vásárolta meg a budapesti Sas patikát, ahol organoterápiás gyógyszerek előállításába és forgalmazásába kezdett. Önerőből, tehetségből és szorgalomból felépített cége gyors növekedésnek indult.

1907-ben Kőbányán létrehozta az első magyar gyógyszergyárak egyikét, amelyet a '20-as, '30-as években már az élvonalbeli nemzetközi szállítók között tartottak számon. A Richter Gedeon gyógyszergyár mára a közép-kelet-európai térség legjelentősebb innovációs bázisa, öt világrészre kiterjedő kereskedelmi hálózatának köszönhetően termékei Kínától Latin-Amerikáig elérhetőek. Az alapító szellemi öröksége – a munkába, a tisztességes versenybe, az innovációba és a magyar szellem erejébe vetett hit – a mai napig meghatározza a Richter működését.

A kutató, tudós és üzletember születésének 150. évfordulóján a ma is Kőbányán működő gyógyszergyár telephelye mellett – a Vaspálya utca Kőér utca és Noszlopy utca közötti szakaszán – utcát neveztek el Richter Gedeonról. Az utcaszakasz elején, az alapítója előtt tisztelegve a Richter Gedeon Nyrt. emlékművet emelt, amelyet D. Kovács Róbert Antal, Bogsch Erik és Orbán Gábor adott át.

D. Kovács Róbert Antal kerületi polgármester ünnepi beszédében kiemelte: „Richter Gedeonnak mostanáig nem volt köztéri emlékhelye. Újlipótvárosban 2009 óta van egy tábla azon a házon, ahonnan a nyilasok elhurcolták Richter Gedeont a zsidóüldözések idején. Ez az emléktábla nem engedi lemosni az áldozatokat ért gyalázatot. A most felavatott emlékhely pedig nem engedi feledni az örök újítót, a hazai gyógyszeripar megteremtőjét, a kormányfőtanácsost. Az alkotót, aki – bár megtehette volna – nem menekült el az országból. Hanem hű maradt az életművéhez.”

Számunkra Richter Gedeon neve nem egyszerűen a cég nevét, hanem az egész országot szolgáló gyárat, valamint az egész világra kiterjedő leányvállalati hálózatot jelenti. Magában foglalja azt a szellemiséget, ami a mai napig áthatja a cég működését, legyen szó akár az emberközpontúságról, a folyamatos innovációra való törekvésről vagy az etikus, fenntartható működésről” – hangsúlyozta az emlékmű átadásakor Bogsch Erik, a Richter igazgatóságának elnöke.

Orbán Gábor, a Richter Gedeon Nyrt. vezérigazgatója elmondta: „Alapítónk nemcsak gyógyszerészként, de üzletemberként is kiemelkedőt alkotott. Az az értékrend, amelyet következetesen képviselt, időtállónak, az általa kijelölt út sikeresnek bizonyult. (...) Célunk, hogy innovatív tevékenységünk és a folyamatos megújulásra való képességünk révén tovább vigyük ezt az örökséget, valamint újabb és újabb sikerekkel biztosítsuk a vállalatra jellemző stabil fejlődést a jövőben is.”

A vállalat a 150. évfordulóra emlékezve dorogi és debreceni telephelyén is emléktáblát állít a cég alapítója emlékére.

AZ MNB EMLÉKÉREMMEL TISZTELEG

Richter Gedeon születésének 150. évfordulója alkalmából, különleges, csúcsára állított 2000 forint névértékű színesfém emlékérméket bocsát ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) pénteken.

 Az emlékérmék előoldalán, központi motívumként a gyógyszerész által alapított vegyészeti gyár felülnézeti ábrázolása látható. A központi motívumtól jobbra fent a Richter Gedeon által kifejlesztett, és 1912-től forgalmazott Kalmopyrin eredeti dobozán látható címerábrázolás szerepel. A hátoldalon Richter Gedeon idősebb kori félalakos portréja látható. 

A kétezer forintos névértékű színesfém emlékérmék réz (75 százalék) és nikkel (25 százalék) ötvözetből készültek, súlyuk 14 gramm, méretük 28,43 x 28,43 milliméter. Az emlékérmékből összesen 30 ezer darabot bocsátanak ki. A színesfém emlékérme tükörfényes változatából 23 ezer darab, a selyemfényes kivitelből 7 ezer darab készíthető.

Kapcsolódó írásaink