Belföld
Emléktáblát kapott Mindszenty bíboros életének első kutatója
Ha egyetlen szóval kellene illetni Mészáros István (1927–2021) életművét, akkor talán mindnyájan a tanítót választanánk, hiszen sokunk nevelője, mestere, példaképe, bíztatója és inspirálója volt – mondta Kovács Gergely okleveles posztulátor, a Magyarországi Mindszenty Alapítvány képviselője csütörtökön Budapesten, Mészáros István neveléstörténész, a Magyar Tudományos Akadémia doktora Mindszenty József bíboros életművének első magyarországi kutatója lakóházánál állított emléktábla avatásán. Mint fölidézte, Mészáros István tanár volt, krisztusi hivatást választott, mindezt pedig személyessé tette azáltal, hogy a lélek és szellem művelésének levegőjét árasztotta maga körül.
Antoniust szabadon idézve úgy fogalmazott: „Mi nem temetni jöttünk, hanem dicsérni, figyeljetek rám, mind kedveltétek őt, és volt miért: sok jó, amit ember tesz, túléli őt.” Mint elárulta, az idézet nem csak Mészáros Istvánnak lenne kedves, ha hallaná, de emlékeztet arra a damnatio memoriae ókori szokására is, amikor a császárok halálát követően rituálisan elpusztították emlékezetüket többek között azzal, hogy nevüket kitörölték emléktáblákról. „Mi most pont az ellenkezőjét cselekedjük” – hangsúlyozta, hozzátéve: azért, mert érdemes emlékeznünk rá a sok jóért, amit tett, és ami túléli őt.
Mészáros István nemcsak Mindszenty bíboros életművének kutatója volt egy olyan korban, amikor ezt szinte senki nem merte vállalni, de több közös vonása volt a hitvalló bíborossal. „Érdemeinél fogva a Mindszenty Alapítvány első életműdíjasa is lett” – idézte föl Kovács. Mészáros István élete utolsó éveiről szólva elárulta: sokat idézte Comeniust az emberi élet hét korszakáról, és sokszor mondta, hogy ő már inkább menne szeretett felesége után. Ennek ellenére elvágyódva sem veszítette el az életszeretetét, a lelki, szellemi és az emberi nyitottságát, érdeklődését – mondta. Hozzátette: halála pillanatáig mindig a jót kereste, a jót értékelte, a több jót, a nagyobb jót és a legkisebbet is, ami jó. „Ezt tartom az ő legszentebb és legértékesebb örökségének” – hangsúlyozta Kovács Gergely.
Az emléktábla szövegéről szólva a posztulátor elmondta: az egyszerre vonatkozik Mészáros Istvánra és szeretve tisztelt Mindszenty bíborosára. „Vixit et vivat, Pannoniae Sacrae”, azaz élt, és éljen tovább a szent Pannóniáért. „Tanítson minket élete példájával, és a Jóistennél imádkozzon családjáért, barátaiért, lakótársaiért, egyházközségéért, imádkozzon mindannyiunkért” – zárta beszédét Kovács Gergely.
A táblát Gidófalvy Dénes, a Hegyvidéki Önkormányzat Oktatási és Kulturális Bizottságának elnöke, valamint Lambert Zoltán nyugalmazott városmajori plébános avatta föl. A Mindszenty Alapítvány és a Hegyvidéki Önkormányzat mellett koszorút helyezett el Mészáros István családja, valamint a Mika Sándor Egyesület.
A megemlékezés során felvételről elhangzott Mindszenty bíboros családfelajánló imája Mészáros István hangján, valamint Kovács Gergely fölhívta a figyelmet arra is, hogy a szeptember 17-én, szombaton esedékes gyalogos Mindszenty zarándoklat előtt Cserháti Ferenc segédpüspök, a külhoni magyarok főpásztora fogja megáldani az emléktáblát, mielőtt reggel fél 8 órakor a zarándoklat elindul a Városmajorból a máriaremetei kegytemplomhoz.