Belföld
Iskolakezdés: nyugdíjasokkal erősítenek az intézmények
Most kétféle juttatást kaphatnak egyszerre az idős pedagógusok

Megkönnyíti a kormány a tanárhiánnyal küzdő iskolák helyzetét, egy átmeneti szabály értelmében ugyanis most sokan visszatérhetnek a katedrára azok közül, akik korábban már abbahagyták a munkát.
Régi probléma, hogy idősödik a pedagógustársadalom, minden tanévben egyre többen mennek nyugdíjba, a felsőoktatásból kilépő pályakezdők létszáma pedig az előrejelzések szerint néhány éven belül nem biztos, hogy lépést tud tartani a távozókéval.
A fenyegető szakemberhiány kivédésére azonban egy átmeneti szabályt hozott a kormány, ami megkönnyíti a nyugdíjas nevelők továbbfoglalkoztatását. Míg korábban úgy volt, hogy aki nyugdíjba megy, az elveszíti a nyugdíját arra az időre, amíg visszamegy dolgozni, most azonban egyszerre megkaphatja a pedagógus mindkét juttatást.

Minderre a háborús veszélyhelyzet miatti különleges jogrend ad lehetőséget. Eszerint a nyugellátást folyósítása akkor sem szünetel, ha az illető dolgozik. A rendelkezés a tervek szerint 2023. augusztus 31-ig marad érvényben, tehát ebben a tanévben biztosan megéri visszavenni a nyugdíjazottakat, de hosszabb távon is jó megoldást nyújthat a tanárhiány átmeneti enyhítésére.
Mindezzel kapcsolatban Kozák András tanügy-igazgatási jogi szakértő lapunknak rámutatott: a nyugdíjas közalkalmazott továbbfoglalkoztatása mind a munkáltatói, mind a munkavállalói közterhek mérsékelt mértéke miatt egyaránt kedvező.
Vagyis mindkét félnek megéri, hiszen a nyugdíjas alkalmazott után 31,5 százalékkal kevesebb közterhet kell megfizetni.
„A munkáltató mentesül a 13 százalékos mértékű szociális hozzájárulási adó megfizetése alól, a munkavállaló illetményét pedig csak a 15 százalékos személyi jövedelemadó terheli, mert a 18,5 százalékos társadalombiztosítási járulékot nem kell megfizetni” – ismertette a szakértő.
Horváth Péter, a Nemzeti Pedagógus Kar elnöke eközben az InfoRádiónak azt mondta, a tanárhiány leginkább az informatika és a természettudományos tantárgyakat veszélyezteti.

A megoldást azonban nem csak a nyugdíjasok jelenthetik, hamarosan nagyon komoly bérfejlesztés is várható a köznevelésben.
Mint korábban megírtuk, 400 milliárd forintos emelést hajt végre a kormány, amint sikerül lehívni az uniótól az ehhez szükséges forrásokat. A tervek szerint az Orbán-kormány az infláció mértékének megfelelő indexálást vállalna 2029-ig annak érdekében, hogy a pedagógusok átlagbére elérje a magyarországi diplomás átlagbér nyolcvan százalékát (ez jelenleg 63,5 százalék). Az unió pénzből kiemelt figyelmet fordítanának azokra a tanárokra, akik hátrányos helyzetű gyerekekkel foglalkoznak, emellett felfrissítenék a tanárok képzését, és a nevelők lakhatásának támogatására is több pénzt biztosítanak.