Belföld

A fiúk újra a bányában dolgoznak

Felpöröghet a bányászképzés, mutatjuk, hol tanulható a kis híján elfeledett szakma

Az Európát és hazánkat egyaránt sújtó energiaválság újra felértékelte a bányákat. Megkerestük az ország egyetlen, nappali tagozatos bányaművelőket képző iskolájának igazgatóját, aki arra számít, rövidesen nagy igény lesz új szakemberekre, ők pedig készen is állnak a létszámbővítésre.

A fiúk újra a bányában dolgoznak
Nagy szükség van szakemberekre, a bányaművelő képzés egyenes út a biztos álláshoz
Fotó: AFP/Ina Fassbender

A Magyarországon kialakult energia-veszélyhelyzet miatt meg kell vizsgálni, hogy újra tudjuk-e nyitni a barnakőszén-bányáinkat” – ezt mondta Orbán Viktor miniszterelnök néhány héttel ezelőtt a Kossuth Rádiónak adott interjúban. A kormány úgy véli, hogy az elhibázott brüsszeli szankciók miatt Magyarországnak új energiaforrások után kell néznie, hogy meg tudja védeni a rezsicsökkentést és a magyar családokat.

A terület azóta új felelőst is kapott, a minap Varga Judit igazságügyi miniszter jelezte, hogy Riz Gábor borsodi képviselő miniszteri biztosként fogja vizsgálni, hogyan lehetne segíteni a magyar gazdaságot ebben a rendkívül nehéz helyzetben, például az Ózd környéki kitermelők és bányák esetleges újranyitásával.

A bányászathoz való visszatérés nem egyszerű feladat, hiszen a hazai bányák zömét évtizedekkel ezelőtt bezárták, és a szakemberek képzése is abbamaradt, ám úgy tűnik, nem lehetetlen küldetés újra felpörgetni a szakmát.

Jelenleg az országban egyetlen középiskola van, ahol nappali tagozaton képeznek bányaművelő szakembereket. Ez a Heves Megyei Szakképzési Centrum Március 15. Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium, ahol 2014-ben élesztették újra a ma már unikumnak számító képzést. Oroián Erzsébettől, az intézmény igazgatójától úgy tudjuk, ez idő alatt több mint száz bányaipari szakembert képeztek már ki.

A bakonyoszlopi bauxitbánya az ország utolsó mélyművelésű bányája volt, 2020-ban zárták be
A bakonyoszlopi bauxitbánya az ország utolsó mélyművelésű bányája volt, 2020-ban zárták be
Fotó: Hegedűs Róbert/MH

„Az intézménytől nem túl messze található Visonta Bánya igényelte a szakmunkaerőt, és mint duális partner, részt is vett a képzésben. Az elméleti órákat az iskola, a gyakorlati órákat Visonta biztosította, ahol elkötelezett bányamérnökök vették szárnyaik alá a tanulókat” – magyarázta az igazgató, hozzátéve: a hároméves képzés elvégzése után valamennyi náluk végzett szakmunkást munkavállalóként alkalmazta a visontai bánya, sőt életpályamodellt is kidolgoztak nekik, hogy vonzóvá tegyék a munkahelyet. Az elmúlt évek tapasztalatai szerint tehát a pálya biztos elhelyezkedéssel kecsegtet, sőt, ahogy Oroián Erzsébet mondja, a gazdaság igénye már eddig is több volt, mint az érdeklődés.

„Évente egy-egy csoportot, átlagosan tíz-tizenkét főt iskolázunk be, jelenleg tizenöt tanuló vesz részt a nappali tagozatos képzésben. Emellett felnőtt oktatás keretében is zajlik bányaipari technikusok képzése, de elmondható, hogy az energia előállításában bekövetkezett új irány nem kedvezett a szakma népszerűsítésének. A szülők nagy körültekintéssel járnak el, amikor szakmát választanak gyermekeik számára és a bányaművelés nem vonzó” – fogalmazott.

Ez azonban hamar megváltozhat, ha a kormány tényleges lépéseket tesz a szakma újbóli felvirágoztatása érdekében. A Március 15. Technikum mindenesetre készen áll a létszám bővítésére, amennyiben a gazdasági szereplők (szénbányák, kőbányák) ezt kívánják.

Nem túl népszerű a bányaművelő szakma, évente átlagosan egy tucat diákot iskoláznak be (illusztráció)
Nem túl népszerű a bányaművelő szakma, évente átlagosan egy tucat diákot iskoláznak be (illusztráció)
Fotó: Hegedűs Róbert/MH

„A jelenlegi helyzet azt vetíti elő, hogy nagy szükség van rövid távon a bányaművelőkre, és amennyiben a mélyművelés is megkezdődik, akkor vájárokra is. Ha tudatosul az emberekben, hogy szükség van a bányászokra, akkor könnyebb lesz beiskolázni a kívánt létszámot. Tapasztaltból tudjuk, hogy meg lehet szeretni azt, ami hasznos” – hangsúlyozta lapunknak az igazgatónő.

Akit érdekel a képzés, annak az általános iskola elvégzése után a szakképzést, azon belül a műszaki ágazati alapoktatást kell választania. A kilencedik osztály végén a diákok ágazati alapvizsgát tesznek, ezt követően pedig duális képzés keretében sajátíthatják el a bányaművelői szakmát. Ez azt jelenti, hogy a speciális, gyakorlati ismereteket nem az iskola falai közt, nem tanműhelyben, hanem terepen, valódi munkakörülmények között, a duális partnernél, jelen esetben a Visonta Bányában szerzik meg a diákok.