Belföld
Csak illúziót adó látszatmegoldásnak tartotta a katát a baloldal

A kisadózó vállalkozások tételes adójáról (kata) és a kisvállalati adóról, valamint a munkahelyvédelmi akciótervben foglaltak megvalósítása érdekében szükséges törvénymódosításokról szóló javaslat általános vitáját együttesen folytatta le az Országgyűlés 2012. szeptember 11-én. Rogán Antal, a Fidesz vezérszónoka elmondta: „ellenzéki képviselőtársaim egyes tévéműsorokban gúnyolódva beszéltek arról, hogy két új adót vezet be a kormány. Csakhogy ez a két új adó két olyan választási lehetőség, ami könnyebbé teszi az adózást. /.../ A kisadózás bevezetése gyakorlatilag a legegyszerűbb adózási forma, ami a magyar adójogban valaha létezett, és nemzetközileg is szinte példa nélküli. Ennél egyszerűbb adózási formát nem lehet bevezetni. Egy komoly csoportot tudok Magyarországon, akik ennek bizonyára nem örülnek, ők a könyvelők, hiszen az ő munkájuk ezeknél a kisadózóknál innentől kezdve feleslegessé válik. De ez a lépés nemcsak adócsökkentés, hanem egyben egyszerűsítés és bürokráciacsökkentés is.”
Gúr Nándor (MSZP) viszont úgy vélte, „ha összeadnám a számokat, az jönne ki, hogy negatív a szaldó. Sem a vállalkozásoknak nem adnak, őket is megnyomorítják, falhoz szorítják, sem az általuk foglalkoztatott munkavállalóknak nem adnak”.
A szintén szocialista Tóth Csaba közölte: „minden olyan javaslattal, amely valós megoldást kínál, egyetértünk, a látszatmegoldások azonban nem nyújtanak érdemi segítséget a kisvállalkozóknak. A munkahelyvédelmi akcióterv keretében meghirdetett tételes adó és kisvállalati adó első hallásra jónak is tűnt, de ha jobban megnézzük, sok-sok problémával találjuk szemben magunkat. A két új adónem nem szolgálja a munkahely védelmét és nem szolgálja munkahelyteremtés célját sem, a kormány az üres ígéreteket csak kampányfogásra használja” – hangoztatta Tóth. Kitért arra is, hogy „az említett két vállalkozói adó több mint százötven milliárd forint bevételkieséssel jár, de ha ehhez hozzávesszük a munkahelyvédelmi akcióterv további elemeit, az 55 éven felüliek, a fiatalok, a tartós munkanélküliek, illetve a gyermeknevelésből visszatérők tb-járulékának részleges elengedését, akkor ez eléri a háromszáz milliárd forintot. A baj ezzel az, hogy nincs meg ennek a fedezete” – vélekedett.
Volner János (Jobbik) kifejtette: „örömmel üdvözöljük, hogy bár a kormány többször hangsúlyozta, hogy szociális szempontokat nem kíván az adórendszeren belül érvényesíteni, most mégis megtörténik. Azonban nagyon komoly forrásoldali problémák övezik a most bejelentett adóintézkedéseket. /.../ Ez nyilvánvalóan a most bejelentett adóintézkedések fenntarthatóságát kérdőjelezi meg.”
Az LMP-s Szél Bernadett úgy fogalmazott: „az őszi ülésszakban a szokottnál is alaposabban megismerhetjük a kormánypártok álmait, tündérmeséit. /.../ Nagyon nehéz olyan törvénymódosításokat felelősen elemezni, értelmezni, amelyeknek jelentős költségvetési vonzatai vannak, de semmilyen munkaanyagot, háttérszámítást, modellt, szcenáriót, hatástanulmányt, semmit nem nyújtottak be amellé, hogy legalább egy halvány képünk lehessen arról, hogy miből szeretnék önök mindezt kifizetni. Amíg nem látjuk, nem lehetünk biztosak abban sem, hogy meg tud-e valósulni egyáltalán, hogy úgy fogalmazzak, az óriásplakátoktól a valóságig hosszú az út, tisztelt képviselőtársaim.” Párttársa, Ertsey Katalin szintén a háttérszámításokat hiányolta, majd „nyakatekert megoldásról” beszélt, és kijelentette: „amikor az unortodox válik ortodoxszá, amikor a kivételek válnak fő szabállyá az adózási kérdésekben, ez nem egészséges. Egész egyszerűen pontosan tudjuk, hogy akár nyugati példákat nézünk, akár Magyarországon, a kivétel fő szabályra emelése nem segít, és a kifehérítésben sem segít, mert a normális módon adózók egyszerűen elkezdik keresni a kiskapukat. /.../ Ez elsősorban nem fog új munkahelyeket teremteni, hanem járulékkiesést, bevételkiesést jelent. /.../ Felelős módon nem lehet letenni az Országgyűlés asztalára olyan javaslatot, amelynek nincs meg a forrása.”
A kata-törvény (2012. évi CXLVII. törvény) október elsejei záróvitájában Tóth Csaba azt állította, „tulajdonképpen semmi másra nem jó, csak illúziót kelt a kis- és középvállalkozói körben, kézzelfogható eredményt azonban számukra nem hoz. A vállalkozásoknak alaposan meg kell fontolniuk, hogy megéri-e és tudnak-e élni az új adózási formákkal, hiszen vállalkozó legyen a talpán, aki eligazodik a törvény által biztosított lehetőségek között.”
Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter viszont hangsúlyozta, a munkavállalók és a munkaadók szervezete is támogatja az új szabályozást.