Belföld
Az érettségiztetés megtagadásával fenyegetőznek a tanárok
Pintér Sándor belügyminiszter is tárgyalóasztalhoz ül a pedagógusokkal

Újult erővel vágtak bele a tanárok a kormányellenes tiltakozásokba, pedig alighogy felállt a kabinet, a sztrájkbizottsági tárgyalások lefolytatására kijelölt Maruzsa Zoltán köznevelési államtitkár már fogadta is a pedagógusok képviselőit. A napokban megtartott tárgyaláson a pedagógusok bérköveteléseiről és a munkakörülményeikről egyeztettek. Maruzsa Zoltán beszámolt arról, hogy a költségvetési tartalékokból fogják finanszírozni a jövő évre megígért újabb tízszázalékos béremelést.
Ezen felül a kormány uniós forrásokat is tervez bevonni a béremelés és más oktatási projektek finanszírozásába, erről még folyamatban vannak a tárgyalások, mivel az Európai Bizottság egyelőre nem fogadta el a kormány által benyújtott projekttervezeteket. A köznevelési államtitkár világossá tette azt is, hogy a kormány nyitott a tanárokkal való egyeztetésekre: június 28-ára újabb tárgyalási fordulót beszéltek meg, sőt Maruzsa szerint a Pedagógusok Szakszervezete és a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete képviselőivel maga Pintér Sándor belügyminiszter is találkozni szeretne a közeljövőben.
Ismert, a pedagógusok bére az életpályamodell 2013-as bevezetése óta mintegy ötven százalékkal emelkedett, továbbá 2020-ban tízszázalékos (szakképzésben harmincszázalékos) emelést kaptak az oktatásban dolgozók. Idén januárban újabb tíz százalékkal növelték meg a fizetéseket a köznevelésben, és ahogy Orbán Viktor miniszterelnök már beszámolt róla: jövőre és 2024-ben további tíz-tíz százaléknyi pluszpénz jár majd a pedagógusoknak.
Maruzsa Zoltán a pedagógusnap alkalmából küldött köszöntő levelében is megerősítette, hogy bármilyen nehézségek elé is állítja a kormányt a világban tapasztalható gazdasági, társadalmi kihívások sora, mindent el fognak követni annak érdekében, hogy a pedagógushivatás megbecsültsége tovább növekedjen.
Az e heti egyeztetés után azt a tanárok képviselői is elismerték, hogy a kormány jól látja a pedagógusok problémáit, és jogosnak is tartja a követeléseiket, amelyekről a nyári vakáció idején is tovább tárgyalnak majd. Ennek fényében végképp nem elegáns, hogy az egyeztetés másnapján azonnal újabb fenyegetőzésbe kezdtek. Az elégedetlenkedők leghangosabbjai közé tartozó budaörsi Illyés Gyula Gimnázium oktatói nyílt levelet tettek közzé, melyben követelik a kormánytól, hogy „gyökeresen változtasson a tanárokkal szembeni politikáján, és kezdje el helyrehozni az oktatási rendszerben eddig okozott károkat.”
A tiltakozók a polgári ellenállás eszközéhez kívánnak nyúlni, azt írták, hogy nemcsak a tanórák megtartását fogják megtagadni, de távol maradnának minden iskolán kívüli programról is, nem érettségiztetik le a diákokat, és minden adminisztratív teendőt – például naplóvezetés, bizonyítványhitelesítés – felfüggesztenek. Ha beváltják az ígéretüket, bizony bajba kerülhetnek az érintettek, a sztrájktörvény szerint ugyanis a tanórák ötven százalékát a munkabeszüntetés idején is meg kell tartani, az érettségiző évfolyam felkészítése pedig teljes mértékben meg kell hogy történjen, a vizsgák nem maradhatnak el, és nem szenvedhet csorbát a sajátos nevelési igényű gyermekek ellátása sem.
Ahogy Kozák András tanügyigazgatási-jogi szakértő korábban lapunknak rávilágított, ha nem teljesülnek az elégséges szolgáltatások, akkor az érintetteknek munkajogi következményekkel kell számolniuk: a munkáltató az el nem végzett munkaidőt igazolatlan távollétnek veheti, és joga van ahhoz, hogy arányos mértékben csökkentse a fizetést, sőt akár etikai eljárás is indulhat a nem dolgozók ellen.
A közalkalmazottaknál fegyelmi eljárás már nincs, viszont ha rendszeres vagy huzamosabb ideig fennálló jogsértésről van szó, ami lehetetlenné teszi a munkavégzést, abban az esetben a munkáltató élhet rendkívüli felmentéssel, felmondással.