Belföld
Magyarország teljes körűen biztosítja az Ukrajnából érkezők egészségügyi ellátását

A menekülőket már a határmenti gyűjtőpontokon mobil egészségügyi csapatok várják a nap 24 órájában és biztosítják a menekülők egészségügyi szűrését, ellátását, koronavírus-tesztelését és szükség esetén megszervezik kórházi ellátásukat.
Minden Magyarország területén jogszerűen tartózkodó, Ukrajna területéről menekülő ukrán állampolgár, ukrán-magyar kettős állampolgár, valamint korábban Ukrajnában jogszerűen tartózkodott és onnan hazánkba menekülő harmadik országbeli állampolgár jogosult térítésmentesen, vagy a magyarországi térítési díjakkal azonos díjért a szükséges egészségügyi ellátásra.
Magyarország biztosítja számukra az egészségügyi alapellátást, a sürgősségi ellátást és krónikus ellátást is.
Az egészségügyi alapellátást a lakóhely, tartózkodási hely szerinti területi ellátási kötelezettséggel bíró háziorvos biztosítja, aki ha szükséges a területi ellátást biztosító kórházba utalhatja a beteget. Sürgősségi ellátás esetén a betegek szállítása az Országos Mentőszolgálat bevonásával történik. A települési önkormányzat által biztosított egészségügyi ellátások is, mint az ügyeleti ellátást, igénybe vehetőek. A védőnő a körzetében tartózkodó menedékes számára a védőnői gondozás lehetőségét felajánlja és biztosítja.
A védőoltásokat a háziorvosnál, illetve házi gyermekorvosnál kaphatják meg. Felvehetik az életkorhoz kötött kötelező védőoltásokat, illetve a koronavírus elleni védőoltást, az influenza elleni védőoltást valamint az MMR oltást is.
A betegek számára a szükséges gyógyszerek és gyógyászati segédeszközök biztosítása vényen való rendeléssel történik, amelyeket ezen érintettek sürgős szükség esetén ingyenesen, egyéb esetben a társadalombiztosítás egyes ellátásaira jogosultak által fizetendő díjjal megegyező díjért válthatnak ki. A gyógyszertárak ebben az esetben a gyógyszerek nevét, teljes árát tartalmazó, a menekültügyi hatóság részére kiállított számlát a NEAK közreműködésével számolhatják el.
Amennyiben az egészségügyi ellátás során nyelvi akadály merül fel, úgy az 1812-es telefonszámon tolmács vehető igénybe - áll a minisztérium közleményében.