Belföld

Varga Judit otthonába fogadott egy kétgyermekes kárpátaljai családot

Rengeteg honfitársunk próbál erejéhez mérten segíteni a bajbajutottakon: szállással, fuvarral, pénzadományokkal, gyógyszerek és élelmiszerek gyűjtésével és sokan személyesen a határátkelőknél. Magyarország segít! - írta Facebook-oldalán Varga Judit.

Varga Judit otthonába fogadott egy kétgyermekes kárpátaljai családot
Varga Judit igazságügyi miniszter
Fotó: Facebook/Varga Judit

Az igazságügyi miniszter elárulta, tegnapi ők is befogadtak egy kétgyermekes kárpátaljai családot az otthonukba és felajánlottak félmillió forintot a háború elől menekülők megsegítéséért dolgozó szervezeteknek, többek között az Egy Vérből Vagyunk Alapítványnak.

Objektum doboz

Az SZFE is segít

Az SZFE felajánlja a saját tulajdonában lévő ingatlanát az ukrajnai konfliktus miatt hazánkba érkező menekültek részére.

A Színház- és Filmművészeti Egyetem felajánlja a tulajdonában lévő budapesti Vas utcában található, korábban egyetemi kollégiumként működő épületét az ukrajnai konfliktus miatt hazánkba érkező menekültek befogadására és elhelyezésére. Az Egyetem vezetése már fel is vette a kapcsolatot az illetékes kormányzati szervekkel annak érdekében, hogy a háború sújtotta ország nehéz helyzetbe került állampolgárainak – lehetőségeihez mérten – segítséget nyújtson - írja az egyetem honlapján Rátóti Zoltán, rektor és Szarka Gábor, kancellár.

Özönlenek az adományok a magyar-ukrán határ melletti Tiszabecsre

Megállás nélkül érkeznek az adományokkal megrakott járművek a magyar-ukrán határ melletti Tiszabecs általános iskolájába, a határállomás magyar oldalán számos civil önkéntes és szervezet segít az Ukrajnából érkező menekültek ellátásában és utaztatásában - tapasztalta az MTI tudósítója vasárnap a helyszínen.

Ukrajna felé alig van forgalom, onnan viszont folyamatosan érkeznek gyalog vagy autóval a kárpátaljaiak a magyar-ukrán határ legdélebbi átkelőjére, amelynek magyar oldalát elhagyva rögtön meleg ételt és élelmiszercsomagot kapnak a menekülők. Többségük nő és gyerek, sokan családjukkal együtt érkeznek Magyarországra, majd a határállomás közelében várják meg rokonaikat, hogy értük jöjjenek.

Az átkelő előtt magyar és ukrán szó keveredik angollal, az út szélén az egyik horvát televízió munkatársai dolgoznak, arrébb egy francia házaspár jelzi az egyik tolmácsnak, öt embert tudnának elvinni ingyen Budapestre. Az egyik férfi kétnyelvű táblát tart a kezében: ingyen szállást és ellátást biztosítana tíz rászorulónak az egyik közeli településen. Kérdésre elmondta, fél éve költözött át családjával Ukrajnából Magyarországra, azelőtt évekig a tiszabecsi határátkelő ukrán oldalán szolgált határőrként. Mások ukrán nyelvű táblát tartanak: van még hely az autókban Budapest felé.

A határhoz közeli tiszabecsi iskola tornaterme leginkább egy kisebb bevásárlóközpontra hasonlít: folyamatosan érkeznek az adományok, önkéntesek rendezgetik a több tonnányi tartós élelmiszert, konzervet, ásványvizet, tisztálkodási szereket a helyiségben.

Lőrincz Gusztáv, a település polgármestere elmondta, csütörtöktől szombatig körülbelül 1400-an lépték át a határt, közülük mintegy hétszáz emberért szinte azonnal megérkeztek rokonaik, hogy elvigyék őket.

A helyi közösség mindenben segíti a menekülőket, elszállásolják és ellátják őket meleg étellel, kezelik a beérkező adományokat - tette hozzá. Szavai szerint érkeztek felajánlások Székesfehérvárról és Budapestről is, a mikrobuszokból és a kisebb teherautókból folyamatosan pakolják ki az élelmiszereket és a meleg ruházatot.

Az iskola tornatermében ötvenkét fekvőhelyet alakított ki a Magyar Vöröskereszt és az önkormányzat, a rászorulóknak takarókat, paplanokat és lepedőket, a gyerekek számára pedig gyerekágyakat biztosítanak.

Kapcsolódó írásaink