Belföld

Starthoz állnak ma a képviselőjelöltek

A Fidesz–KDNP arra számít, hogy ezúttal is nagyon hamar sikerül összegyűjteniük és leadniuk az induláshoz szükséges ajánlásokat, legkésőbb hétfőig

Megkezdődött ma a 2022-es parlamenti választásokat megelőző ötvennapos kampányidőszak, a választópolgárok egyéni választókerületi képviselőjelölteket ajánlhatnak. Orbán Viktor délután tartja szokásos évértékelő beszédét a Várkert Bazárban, amely a Fidesz kampányindítója is egyben.

Starthoz állnak ma a képviselőjelöltek
Április 3-án országgyűlési választáson és népszavazáson is döntünk
Fotó: MH/Hegedüs Róbert

Elindult az ötvennapos kampányidőszak, ami mától a választások napján az urnazárásig tart. Szintén mától kezdhetik meg a pártok és a jelöltek ajánlásgyűjté­sét, amire két hetük lesz. A Fidesz–­KDNP arra számít, hogy nagyon hamar sikerül összegyűjteniük és leadniuk az induláshoz szükséges ajánlásokat az egyéni országgyűlésiképviselő-jelöltjeiknek: már a hétvégén, de legkésőbb hétfő reggelig – értesült az Atv.hu. A csatorna szerint a baloldal is gyors sikerre készül, ami annak fényében különösen kérdéses, hogy napok óta elkeseredett kampányt folytatnak önkéntesek toborzására, a pártelnökök Facebook-oldalukon kérlelik követőiket, hogy jelentkezzenek.

Amint azt megírtuk, még különböző „élményajándékokat” is felajánlottak a sorsoláson kiválasztandó aktivisták számára: Márki-Zay Péter a „szerencsés” önkéntest meghívja otthonába, Karácsony Gergely pingpongpartit játszik a mázlista aktivistával, Gyurcsány Ferenc közös főzést ajánlott fel, felesége, Dobrev Klára öt kisorsolt önkéntessel színházba menne, Donáth Anna Momentum-elnökkel társasozni lehet, Jakab Pétert, a Jobbik elnökét pedig kampánykörútjának egy napján kísérheti el majd a kiválasztott.

Orbán Viktor szokásos évértékelő beszédével indítja a kormánypárti kampányt a Várkert Bazárban délután 3 órakor. A miniszterelnök egy év kihagyás után összegzi Magyarország helyzetét, tavaly a koronavírus-járvány miatt nem tartották meg a rendezvényt.

Az április 3-án tartandó választás lebonyolítását több törvény és miniszteri rendelet szabályozza. Az országgyűlési képviselők száma 199, ebből 106 képviselőt egyéni választókerületben, 93-at országos listán választanak. Egyéni választókerületi jelölt párt jelöltjeként vagy függetlenként indulhat, országos listát pedig párt vagy országos nemzetiségi önkormányzat állíthat. Előbbi kritériuma, hogy legalább tizennégy megyében és a fővárosban legalább 71 egyéni választókerületben tudjon önálló jelöltet állítani, míg utóbbié az, hogy a névjegyzékben nemzetiségi választópolgárként szereplő választópolgárok legalább egy százaléka, de maximum ezerötszáz választópolgár ajánlja a nemzetiségi listát.

A törvény azt is kimondja, hogy közös jelöltek esetén közös lista állítható. Szavazni egyéni választókerületi jelöltre és pártlistára vagy egyéni választókerületi jelöltre és nemzetiségének listájára lehet. Egyéniben az nyer, aki a legtöbb szavazatot kapta, míg a listás és nemzetiségi mandátumokat a szavazatok arányában matematikai módszerrel osztják szét. A pártlistán legfeljebb háromszor annyi jelölt szerepelhet, mint az országos listán megszerezhető mandátumok száma, azaz legfeljebb 279. Ha a pártlistáról egy jelölt kiesik, helyére a listán soron következő jelölt lép. A pártlistát legkésőbb a szavazást megelőző 36. napon 16 óráig, azaz február 26-án 16 óráig kell bejelenteni a Nemzeti Választási Bizottságnál.

A törvény az országgyűlésiképviselő-választás kampányköltségeinek átláthatóvá tételéről is szól, és rögzíti a kampánytámogatás mértékét. Mint ismert, idén az ország­gyűlési választásokkal egy időben tartják a gyermekvédelmi népszavazást is, így mintegy hétmilliárd forintot spórol meg a központi költségvetés. Az április 3-i ország­gyűlési választáshoz és a vele egy napon tartott országos népszavazáshoz kapcsolódó szava­zóköri névjegyzékkel összefüggő kérelmeket a választási irodáknál lehet benyújtani.

A jogszabály úgy rendelkezik, hogy csak a szavazást megelőző 66. naptól, vagyis az idei parlamenti választás és népszavazás esetében január 27-től lehet ezeket a választási kérelmeket – átjelentkezés, külképviseleti szavazásra jelentkezés, mozgóurna-igénylés – benyújtani a választási irodákhoz.

Kapcsolódó írásaink