Belföld
Dobra verték volna Karácsonyék a Haggenmacher-villát
Újabb korrupciógyanús ingatlanügy a baloldali vezetésű fővárosban, mélyen áron alul akarták eladni a Hegyvidék értékes műemlék épületét

A vizsgálóbizottság első ülésétől kezdve sejteni lehetett, hogy a baloldali tagok csupán Karácsony Gergely főpolgármestert szeretnék tisztára mosni a Városháza eladása kapcsán kirobbant ügy kapcsán. Az általuk a Fővárosi Közgyűlés elé terjesztett bizottsági jelentést a Fidesz nem fogadja el, saját jelentést készítettek az ügyekről.
„A Fővárosi Közgyűlés baloldali többsége és Karácsony Gergely főpolgármester a Városháza eladása kapcsán kirobbant botrányban megpróbálta tagadni és eljelentékteleníteni a nyilvánosságra került tényeket, az ügyről és más, gyanús fővárosi esetleges visszaélésről híreket adó újságírókat pedig fideszes propagandistáknak minősítette” – állapította meg a Fidesz által készített anyag.
Mint írják, a közfelháborodás hatására állhatott csak fel a vizsgálóbizottság, ám a nyíltan prekoncepciós baloldali többségű bizottság lehetetlenné tette az érdemi eredményt.
Leszögezik: mivel Karácsony Gergely januárban azt nyilatkozta, jutalomban részesítette Barts J. Balázst, kizárt hogy a főpolgármesteri megbízott és vezérigazgató hazudott volna a Városháza eladása tárgyában meghívott befektetőknek. Ugyanakkor jelentős eredményként értékelték azt, hogy Bodnár Dezső ingatlanközvetítő személyesen tett tanúvallomást, és a rendőrségi vizsgálatot is segíti.
A legnagyobb eredmény az, hogy képbe került III. kerületi Mocsárosdűlő egy részének értékesítése és beépítése, amelynél a DK-s polgármester, Kiss László és az óbudai testület baloldali többsége visszavonulót fújt.


„Ugyanez igaz a XI. kerületi, a jutalékos eladási rendszer kapcsán képbe került Tétényi úti ingatlan eladásával kapcsolatban is, amelynek aggályos pályázatát a baloldali kerületvezetés visszavonta” – fogalmazott a Fidesz, amelynek képviselői szerint az ismertté vált információk megerősítik, hogy a Városháza eladása szerepelt az elképzelések között.
A vizsgálat során a kormánypárti képviselők értelmezésében igazolódott, hogy a fővárosi ingatlaneladások esetében jutalékos rendszer működött.
„Az orosz titkosszolgálat részvételét a napvilágra került hangfelvételek készítésében semmi és senki nem tudja igazolni. Az egész téma felvetése csak figyelemelterelés” – szögezték le a Facebook-bejegyzésben. Sajnálják, hogy Bajnai Gordon volt baloldali miniszterelnök szerepét a fővárosi ingatlanok értékesítésében szintén nem tudta vizsgálni a bizottság, mert Bajnai nem jelent meg, és írásban sem adott érdemi válaszokat.
„Nem lesz privatizáció, az állam él az elővásárlási jogával!” – írta Fürjes Balázs a Facebookon kedden, és bejelentette, sikerült megakadályozni, hogy a főváros privatizálja a XII. kerületi Haggenmacher-villát. A Miniszterelnökség Budapest és a fővárosi agglomeráció fejlesztéséért felelős államtitkára – egyúttal a kormánypártok képviselőjelöltje a Hegyvidéken – , úgy fogalmazott: a műemlék eladásának szándéka óriási felháborodást váltott ki a kerület lakossága körében.
Azért maradhat a Normafa közelében található műemléki épület köztulajdonban, mert Fürjes előterjesztésére az állam vásárolja meg, élve elővásárlási jogával. A páratlan fekvésű és szépségű telken, a Normafa közelében épült ingatlant úgy kívánta eladni a főváros, hogy a nettó vételár mindössze a kétharmada annak, amennyire már több mint húsz éve becsülték az ingatlan értékét, és azóta a többszörösére, sőt a főváros egyes részein a sokszorosára emelkedtek az ingatlanárak. Az épületet 2001-ben 632 millióra forint értékűre becsülték, négy évvel később, 2005-ben a hivatalos értékbecslés szerint már másfél milliárd forint volt a villa forgalmi értéke. A főváros döbbenetes módon most négyszázmillió forintért akarta eladni. Csak az állam közbelépése akadályozta meg, hogy a Haggenmacher-villát áron alul elkótyavetyélje a Karácsony-irányí-totta főváros.