Belföld
Füstbe ment ígéretek
Nem valósult meg az átláthatósági csomag, helyette a Városháza lassanként megtelt a Gyurcsány-korszak embereivel

A városházi botrány árnyékában érdemes szemügyre venni azt az átláthatósági csomagot, amelyet Karácsony Gergely főpolgármester ígért a választások estéjén, amelyet az antikorrupciós civil szervezetek ajánlásai alapján valósít majd meg. Egy, az ígéretét számon kérő blog szerint 2021 tavaszán Karácsony 156 választási ígéretéből csupán 28 teljesült, 7 csak részben teljesült, 47 folyamatban volt, 74 pedig egyáltalán nem teljesült.
A főváros olyan harmincéves villamosokat akart beszerezni Frankfurtból, amelyeket klimatizálni sem lehetett. Az utóbbi azért érdekes, mert Karácsonyék 2019-ben még azzal kampányoltak, hogy klimatizálni kell a 3-as metró szerelvényeit. Egyikből sem lett semmi. A frankfurti villamostendert megsemmisítették, a Közbeszerzési Döntőbizottság pedig csaknem 150 millió forintos bírságot szabott ki a BKV-ra, mivel a közbeszerzés kiírása előtt megállapodtak a frankfurti szállítóval.
Botrányosra sikeredett az a fővárosi tender is, amelyben fél tucat önkormányzati társaság keresett céget a reklámkampányok lebonyolítására. Még 2021 februárjában vonta vissza a médiavásárlási szolgáltatások beszerzésére kiírt közös közbeszerzését hét fővárosi tulajdonú társaság. Február 1-jén elindította a jogorvoslati folyamatot a Közbeszerzési Hatóság, rá egy napra azonban az érintett cégek lefújták a tendert. A hírhedt reklámtender miatt összesen 120 millió forint büntetés megfizetésére kötelezte a cégeket a Közbeszerzési Döntőbizottság.
Tavaly írta ki a főváros vezetése a busztendert, amelyen egy off-shore hátterű cég lett a befutó, ennek a működése azonban nem átlátható, nem voltak a tulajdonában buszok, alkalmazottjai sem, és éppen a pályázat benyújtása előtt alapították. Később kiderült, a nyertes cég közvetetten Leisztinger Tamás nagyvállalkozóhoz köthető, aki korábban a „tengeri lovas” Tüttő Kata (MSZP) városüzemeltetésért felelős főpolgármester-helyettes élettársa volt.
A gyanús beszerzések mellett arra is volt energiája Karácsonyéknak, hogy összesen hatszáz dolgozónak osztottak ki 357 millió forintnyi jutalmat. Volt olyan városházi főosztályvezető, aki több mint hétmillió forint jutalmat kapott a főpolgármestertől.
A 2019-es önkormányzati választást követően a budapesti Városháza megtelt a Gyurcsány-korszak embereivel. Karácsony Gergely szó nélkül átengedte az irányítást nekik. A Városházát –vagyis a Fővárosi Önkormányzatot – valójában nem a főpolgármester, Karácsony Gergely, hanem lényegében a baloldal vezetője, Gyurcsány Ferenc irányítja, ami abból is látszott, hogy a főpolgármester kampányában jelentős szerepet játszott Gyurcsány két bizalmi embere, Gál J. Zoltán és Batiz András is. Az egyik legfontosabb pozíciót Draskovics Tibor, a Gyurcsány-kormány pénzügy-, majd igazságügyi és rendészeti minisztere kapta meg, aki 2019-től a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) igazgatósági elnöke lett.