Belföld
A világ 300 legjobb egyeteme közé került a Semmelweis Egyetem

A Semmelweis Egyetem a tavalyi 426. helyezés után 149 helyet előrelépett a Times Higher Education most megjelent, legfrissebb világrangsorában (THE World University Ranking).
Az intézmény a tavalyi 401-500. közötti tartomány helyett most a 250-300. pozíció között szerepel.
Merkely Béla rektor hangsúlyozta: az európai egyetemek közül a második legtöbbet előrelépő intézményként szerepel a Semmelweis Egyetem a TOP 500-ban lévő intézmények közül.
Ez megerősíti, hogy a megfogalmazott ambiciózus célok mentén jó irányban halad az intézmény fejlődése, köszönhetően az egyetemi polgárok kiemelkedő teljesítményének - hangsúlyozta a rektor.
Az egyetem minden fő mutatójában javítani tudott, legnagyobb mértékben az oktatás indikátora emelkedett, de három területen is - az oktatás, idézettség és nemzetköziesség - a rangsorban szereplő egyetemek legjobb 25 százalékába tartozik.
A közlemény szerint összesen 11 hazai egyetem került fel a listára, a Semmelweis a legelőkelőbb helyen jegyzett hazai intézmény, az első ezerbe bekerült egyetemek közül az Eötvös Loránd Tudományegyetem a 601-800., a Pécsi Tudományegyetem, a Debreceni Egyetem, a Szegedi Tudományegyetem a 801-1000 helyen szerepel a rangsorban.
A világrangsor készítői hagyományosan öt terület mutatói alapján mérik az intézményeket, melyek az oktatási környezet, kutatás, idézettség, ipari bevételek és nemzetközi orientáció.
Az összesített rangsor élén az Oxford, a California Institute of Technology, a Harvard és a Stanford Egyetemek szerepelnek.
Schanda: Már 11 magyar egyetem szerepel a THE világrangsorán
A tavalyi 9 helyett már 11 magyar egyetem szerepel a Times Higher Education (THE) 2022-es, frissen megjelent világrangsorában - közölte az Innovációs és Technológiai Minisztérium parlamenti és stratégiai államtitkára Facebook-oldalán.
Schanda Tamás azt írta: a világ száz országának legjobb 1600 egyetemét vizsgáló ranglistán a Semmelweis Egyetem az igen előkelő 277. helyen áll, hatalmasat lépve előre a tavalyi 426. helyről. Ezzel az idén modellt váltó budapesti orvosi egyetem érte el a második legnagyobb helyezésjavulást az európai egyetemek közül - tette hozzá.
Van még mire büszkének lenni, hiszen az eddig is jó helyezést elérő magyar egyetemek köre két modellváltáson átesett egyetemmel, az Óbudai Egyetemmel és a Pannon Egyetemmel bővült - fogalmazott.
Hozzátette: a magyar intézmények közül a legelőkelőbb helyen a Semmelweis Egyetemet jegyezték.
Az államtitkár kiemelte: folyamatos a felsőoktatás fejlesztése, 2014-hez képest megduplázódtak a főösszegek, 2021-ben a GDP csaknem 1,2 százalékát fordítják az egyetemekre, szemben a 0,8 százalékos európai uniós átlaggal.
Hozzáfűzte, 2022-re a 650 milliárdos felsőoktatási előirányzat, kiegészítve a helyreállítási és ellenállóképességi eszközzel (RRF) és a science parkok 310 milliárdos évi keretével, már a GDP 1,7 százalékát jelenti.