Belföld

Tendenciaszerű lassú növekedés

Az a vírusvariáns fog terjedni az országban, amelyik képes lesz a legjobban kijátszani a védőoltások okozta immunválaszt – mondta a Magyar Hírlapnak Rusvai Miklós

Lassan dominánssá válik a delta variáns és kezdi kiszorítani az alfa variáns – mondta lapunk megkeresésére Rusvai Miklós virológus a Koronavírus Sajtóközpont azon tájékoztatására reagálva, miszerint Magyarországon hetente 60-61 mintában azonosítják a koronavírus delta változatát.

Tendenciaszerű lassú növekedés
A virológus szerint őszre két-háromezer fölé is emelkedhet a napi esetek száma
Fotó: MH/Papajcsik Péter

A szakember hozzátette, az idő dönti majd el, hogy melyik variáns lesz „fürgébb”, egyelőre a delta áll nyerésre mindenképpen, de hogy a lambda variánssal hogy alakul a „versenyük”, azt még nem lehet tudni.

„Ez olyan verseny, mint a Hegylakó című filmben, a végén csak egy maradhat, ami azt jelenti, hogy egy országon belül egy adott időben egy vírus a domináns, és a korábbi változatok, amik kevésbé képesek alkalmazkodni a megváltozott feltételekhez, ami alatt a vakcinálás értendő, lassan kihalnak” – magyarázta, hozzátéve, hogy az a vírus fog a végén jobban terjedni, amelyik a legjobban ki tudja játszani az oltások okozta immunválaszt.

A napi esetszámokról úgy fogalmazott, hogy jelenleg tendenciaszerű lassú növekedés tapasztalható, ezek alapján nem tudhatjuk, hogy mikor lesz járványhullám-kezdet, azonban nem várható robbanásszerű esetszám-növekedés az elkövetkezendő tíz napban a három településnél a szennyvízadatokban mért emelkedés alapján.

Rusvai Miklós véleménye szerint nagyszámú emelkedésnek a napi 250 esetszám fölötti tekinthető, de a csúcson, ami őszre várható nem lenne meglepő, ha ugyanolyan számokat tapasztalnánk, mint tavaly ősszel, tehát két-háromezer fölé is emelkedhet a napi friss esetek száma. Az egészségügyre azonban vélhetőleg kisebb nyomás fog nehezedni, alacsonyabb lesz a kórházban ápoltak, a lélegeztetőgépen lévők és a halottak száma is, köszönve az oltások számának. Bár kevesebben betegszenek meg majd, de a fertőzöttek száma ettől még magas lesz – mutatott rá a szakértő.

A Koronavirus.gov.hu kormányzati portál legutóbb csütörtökön közölt járványadatokat. Mint írták, egy beteg hunyt el, és újabb 123 magyar állampolgárnál mutatták ki a fertőzést. Hazánkban eddig 5 693 214 embert oltottak be, közülük 5 502 086-an már a második adag vakcinát is megkapták. Kórházban 76 koronavírusos beteget ápolnak, közülük 11-en vannak lélegeztetőgépen. Az aktív fertőzöttek száma 10 958.

Idén védetten lehet csak gólyatáborba menni

A gólyatáborok biztonságossá tételéért javaslatcsomagot állított össze a felsőoktatási intézményeknek az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM). Schanda Tamás, a tárca parlamenti és stratégiai államtitkára által közzétett Facebook-bejegyzéséből kiderül: a javaslatban alapszabályként szerepel, hogy a résztvevőknek és a szervezőknek igazolniuk kell a védettségüket.

Mint írja, „a gólyatábor meghatározó időszak a főiskolai és egyetemi közösségek építésében, az új barátságok kialakításában és a zökkenőmentes beilleszkedésben”. „Azért, hogy a teszt negatív, a hangulat pedig pozitív lehessen, nagy hangsúlyt kell fektetni a tábor valamennyi résztvevője egészségének védelmére” – tette hozzá, hangsúlyozva, hogy a vírus elleni harcban továbbra is az oltás jelenti a legerősebb fegyvert. Éljünk ezzel minél többen – buzdított a politikus.
(VA)

Kapcsolódó írásaink

Nyugalmi periódusban van a vírus

ĀRusvai Miklós: Fontos lenne minél hamarabb minél több gyermeket beoltani, hogy kialakuljon náluk a teljes védettség az iskolakezdésre vagy röviddel az után