Belföld
Még nem tudható, mennyire veszélyes
Rusvai Miklós: A magyar kutatók által kimutatott vírusvariánst a WHO besorolta

A 12–17 éves korosztályban eddig mintegy 200 ezren regisztráltak, közülük 162 ezer embert már be is oltottak. A kormányzati portálon azt írták: kórházban 75 főt ápolnak, közülük 11-en vannak lélegeztetőgépen, az aktív esetek száma 11 722.
A Magyarországon azonosított, új mutánssal kapcsolatban Rusvai Miklós virológus lapunknak elmondta, hogy az közeli rokona a lambda variánsnak, amit először Közép- és Dél-Amerikában mutattak ki. A szakember kiemelte, Peruban ez a mutáns okozott sok halálesetet, és ez a variáns idézte elő azt, hogy az ország jelenleg éllovas a világranglistán a százezer főre jutó halottak számában.
Az tehát mindenképpen egy fontos felfedezés, hogy Magyarországon ennek a vírusnak egy közeli rokonát kimutatták, de azt, hogy ennek mik lesznek a járványtani és klinikai következményei, még nem lehet tudni.
Mindenesetre a magyar kutatók által kimutatott vírusvariánst a WHO besorolta az úgynevezett „Variants of Interest”, tehát az érdeklődésre számot tartó mutánsok közé, amelyek esetében fokozott figyelemmel kell kísérni az olyan klinikai adatokat, mint a megbetegítőképesség, a tünetek vagy a terjedés gyorsasága, továbbá, hogy a vakcinázottakban milyen védelem van az új variáns ellen, vagyis hogy van-e olyan változás az új variáns tüskefehérjéjén, ami miatt a jelenleg alkalmazott vakcinák kevésbé védenének ellene – mondta Rusvai Miklós, majd hozzáfűzte, további adatok birtokában kell esetleg az átsorolásról dönteni, a következő kategória az úgynevezett „Variant of Concern”, vagyis az aggodalomra okot adó variáns, amiben jelenleg négy vírusmutánst tartanak számon, az alfa, a béta, a gamma és a delta, azaz a brit, a dél-afrikai, a brazil és az indiai mutánst.