Belföld

Elhunyt Furkó Kálmán

Hetvennégy éves korában elhunyt Furkó Kálmán nyugállományú ezredes, aki mind a Magyar Honvédségen belül, mind a magyar harcművészeti életben felbecsülhetetlen jelentőségű örökséget hagyott maga után.

Elhunyt Furkó Kálmán
Katonák ezreit tanította önvédelemre
Fotó: Rácz Tünde/Honvedelem.hu/HM Zr

Mint a Honvedelem.hu oldalon olvasható, Furkó Kálmán 1947. január 2-án született Nyírbátorban, majd alapfokú iskolái elvégzése után a Testnevelési Főiskolára (TF) készült. Olimpiai bajnok súlylökő szeretett volna lenni, ám sorsa végül máshová vitte. Mivel elsőre nem vették fel a főiskolára, az Északi Járműjavítóban dolgozott.

Másodjára sikerrel járt, de mielőtt beülhetett volna az iskolapadba, előfelvételisként tizenegy hónapos katonai szolgálatra küldték az egri felderítő zászlóaljhoz. Ott találkozott először a közelharccal, ami óriási hatással volt rá. A főiskolán Galla Ferenc (hazánk egyetlen piros öves, kilencedik danfokozatú dzsúdómestere) vezette be a test test elleni küzdelem rejtelmeibe. Amikor 1971-ben végzett a TF-en, előbb Vácra, majd a szolnoki felderítő zászlóaljhoz került – olvasható Furkó Kálmán önéletrajzában.

A következő években felderítő katonák ezreit tanította az önvédelem fortélyaira. Furkó Kálmán 1976-tól már nemzetközi karateversenyeken is részt vett, és mesterként válogatott versenyzők sorát nevelte évtizedeken keresztül.

Hosszú ideig volt a Magyar Kyokushin Karate Szervezet elnöke, a Magyar Karate Szakszövetség alenöke és a Magyar Fullcontact Karate Szervezet elnöke, emellett az Európai és a WKO Világszervezet övvizsgabizottságának is tagja volt. Furkó Kálmán 2016-ban a honvédelmi minisztertől életműdíjat kapott, 2017-ben pedig a karate-világszövetség, a WKO – a világon negyedikként – 8. mesterfokozatot (dant) adományozott neki.

Kapcsolódó írásaink