Belföld
Politikai értelemben élte túl a semmittevést

Karácsony Gergely főpolgármesteri megválasztása óta folyamatosan igyekszik a kormánnyal konfrontálódni, ezért a városirányításra kevés ideje marad. A választási ígéretei közül eddig nagyon kevés valósult meg, miközben a Lánchíd-felújításának csúszása miatt emelkedtek a kivitelezés költségei, a problémás buszbeszerzés miatt romlott a tömegközlekedés helyzete.
„Karácsony Gergely elmúlt másfél éves teljesítményét az öncélú politizálás és nem a városvezetői szolgálat jellemzi – kezdte értékelését Láng Zsolt, a Fidesz–KDNP fővárosi frakcióvezetője. – Az elhibázott politikai döntések miatt több milliárd forint veszteség érte a budapesti adófizetőket, gondoljunk csak a Lánchíd körüli szerencsétlenkedésre vagy a BKK–BKV reklámtenderének elpuskázására.”
Mint fogalmazott, a szabálytalan közbeszerzési kiírások miatti büntetésekkel is több százmilliót dobott ki az ablakon. Egy felelős vezető, különösen most, a koronavírus-járvány miatt kialakult feszített gazdasági helyzetben, nem bánhat ilyen felelőtlenül a rá bízott közvagyonnal. Hangsúlyozta, mindeközben Karácsony késlekedett a járvány elleni védekezés segítésében, a nehéz helyzetbe került fővárosi vállalkozások támogatását pedig lassan és bürokratikusan kezdte el.
„Az is egyértelműen látszik, hogy a főpolgármester őrlődik a különböző baloldali politikai megállapodások és alkuk között, a kormány állandó kritizálásával próbálja védeni saját tehetetlenségét. Közben pedig Budapesten megállt a korábbi évek fejlődési üteme” – fűzte hozzá.
Még lesújtóbban fogalmazott Boros Bánk Levente politológus, aki szerint Karácsony tevékenységének egyetlen eredménye, hogy politikai értelemben túlélte az elmúlt másfél évet, függetlenül attól, hogy lényegében semmilyen eredményt nem tud felmutatni.
„A főváros irányítása még rendkívüli jogrend idején sem egyszemélyes feladat, egy csapattal kell megoldani, ám a politikai alkukon keresztül Karácsonyt rászorították, hogy ne a saját embereiből álljon a csapata. Ez egyébként nehéz is lenne, hiszen egy olyan kis pártot képvisel, amely mögött kevés szakértő áll” – fogalmazott a Médianéző Központ igazgatója, kiemelve: Karácsonyt Gyurcsány Ferenc emberei veszik körül, lényegében ő irányítja a Budapestet.
„A városirányításban a városvezető semmit nem tett le az asztalra – folytatta –, de a problémákkal nem kell szembesülnie, mert nyilvános szereplések helyett a közösségi oldalakon keresztül kommunikál, amit viszont nyilvánvalóan valakik megírnak helyette.”
Kiemelte, a főpolgármester jól álcázta, hogy csupán látszatpolitizálást folytat, ezért Budapesten nem zuhant a támogatottsága, ám országosan sokkal rosszabb a megítélése. „Az Alapjogokért Központ felméréséből egyértelműen kiderült, hogy a magyarok kétharmada nem szeretné miniszterelnöki pozícióban látni, és mindössze tizenhárom százalék támogatja ebben a tervében” – fűzte hozzá.
Gyurcsány emberei a Városházán
Hemzsegnek a Gyurcsány-korszak emberei a Városházán: Karácsony szó nélkül átengedte a terepet Gyurcsány embereinek, akik lényegében ellepték a Fővárosi Önkormányzatot. Ide sorolható Böcskei Balázs, az IDEA Intézet kutatási igazgatója, a társadalmi kapcsolatokért felelős önkormányzati főtanácsadó, aki a DK brüsszeli delegációját is ellátja tanulmányokkal.
Nemes Gábor, a DK XVI. kerületi önkormányzati képviselője 2019-től a BKV Zrt. igazgatósági tagja. Szabó Zoltán korábbi országgyűlési képviselő, szintén DK-s, a Fővárosi Csatornázási Művek felügyelőbizottságának tagja. Szabó korábban Erzsébetváros polgármestere volt, a Hunvald-per egyik mellékszálában jogosulatlanul biztosított hatmilliós telefonhasználat kapcsán jogerősen elítélték.
(BK)