Belföld

Kásler Miklós: Kína és Oroszország nem veszélyeztetné a lakosságát

otorság arra gondolni, hogy az oroszok vagy a kínaiak a saját honfitársaikat milliós vagy 10 milliós számban károsítanák meg – mondta Kásler Miklós, az emberi erőforrások minisztere az Életközelben legújabb adásában. A miniszter a kínai és orosz vakcinák megbízhatósága mellett beszélt az új terápiás módszerek alkalmazásáról, majd kitért a praxisközösségek fontosságára is.

Kásler Miklós: Kína és Oroszország nem veszélyeztetné a lakosságát
Kásler Miklós
Fotó: MH

Kásler Miklós az orosz és a kínai vakcinák iránti érdeklődéssel kapcsolatban elmondta: mivel életbevágóan fontos, hogy honfitársaink átoltottságát minél rövidebb idő alatt és minél nagyobb számban el tudjuk végezni, Magyarország az egész világon tájékozódik, így Oroszországban és Kínában is. Botorság arra gondolni, hogy az oroszok vagy a kínaiak a saját honfitársaikat milliós vagy 10 milliós számban károsítanák meg – tette hozzá.

A miniszter a saját kezdeményezésére megrendelt amerikai készítményről elmondta: már a járvány kezdetén összeállították azt a diagnosztikai és terápiás eljárásrendet, amivel a fertőzötteket diagnosztizálni és kezelni lehetett. A legtöbb országot megelőztük a szteroidok, a heparin, a favipiravir és már gyógyszerek alkalmazásával, jelen pillanatban az ivermectin és az amerikai bamlanivimab klinikai felhasználása kezdődött el – emelte ki.

Objektum doboz

A Lilly gyógyszergyár antitest-terápiás szerének az amerikai törzskönyvezése után az Operatív Törzs megrendelte a gyógyszert, amiből március közepéig 6200 adag érkezik. A bamlanivimabot olyan betegeknek érdemes adni, akiknek enyhe vagy középsúlyos tüneteik vannak, de a kísérő betegségük miatt veszélyeztetettek. Az alkalmazás során akár el lehet kerülni a kórházba kerülést, illetve 75 százalékban enyhe lesz a kórlefolyás. Minden valószínűség szerint a vírus mutánsaival szembeni gyógykezelésre is alkalmas – tette hozzá.

A háziorvosok és fogorvosok béremeléssel történő motiválásáról kifejtette: azért fontos, hogy praxisközösségekbe szerveződjenek, mert így lényegesebben hatékonyabban tudnak dolgozni: jobban le lehet fedni az országot ezzel az alapellátási formával, és könnyebb lehet megszervezni az ügyeleteket is, aminek a támogatását a kormány ugyancsak megemelte.

A rendezőelv az volt a családi orvosok és a fogorvosok esetében, hogy ki mennyi időt töltött el a gyakorlatban, illetve milyen praxisközösségi formához kíván csatlakozni, szakdolgozók esetében viszont csak a gyakorlatban eltöltött idő számít, a praxisközösség formájától teljesen függetlenül ők ugyanannyit fognak keresni a továbbiakban, a bérrendezés után, mint az állami szektorban dolgozók.

Az óvodák és általános iskolák pandémiás oktatási rendjéről kérdezve elmondta: nagyságrenddel javult a helyzet, ami azt jelenti, hogy az általános megszigorítások mellett a gyermekek, a szülők és a pedagógusok is rendkívül fegyelmezetten betartották a szabályokat.

Kapcsolódó írásaink