Belföld

Jelentősen nő a gyógyult betegek száma

Hónapokra vagyunk attól, hogy Magyarországnak saját oltóanyaga legyen – jelentette be György László

A területi közigazgatásban dolgozók tesztelésével folytatódik mától az országos célzott koronavírus-szűrés. Biztató hírek érkeztek a vakcinák kapcsán is.

A Koronavirus.gov.hu adatai szerint vasárnapra virradóra a koronavírus-járvány következtében elhunyt 162 beteg, 6697-tel nőtt az aktív fertőzöttek száma, ami így már 172 728 fő. Kórházban 7709 koronavírusos beteget ápolnak, közülük 656-an vannak lélegeztetőgépen. Hatósági házi karanténban 50 283-an tartózkodnak, a mintavételek száma pedig 1 941 724-re emelkedett.

„A fertőzöttek számának növekedése nem tűnik exponenciálisnak, bár a napi növekmény tartósan magas, remélhetőleg bekövetkezik az úgynevezett platózás” – nyilatkozott tegnap a közmédiának Müller Cecília. Az országos tiszti főorvos hangsúlyozta, annak ellenére kell türelmesnek lenni, hogy már sok van mögöttünk, így egyre nehezebb elfogadni a helyzetet, betartani a szabályokat. Hozzátette, a szigorító intézkedések bevezetése után három-négy héttel jelennek meg az eredmények, a halálozások esetében pedig ez az időszak még hosszabb lehet. A fertőzésszám csökkenése utáni harmadik-negyedik hétre várható az elhunytak számában javulás. A tiszti főorvos felhívta a figyelmet, nagyon rossz irány, hogy tömve vannak a bevásárlóközpontok, ezért arra kért mindenkit: a vásárlásokat lehetőség szerint mindenki online intézze, ha pedig valaki mégis üzletbe szeretne menni, akkor ezt céltudatosan tegye. Müller megjegyezte: jó ötletnek tartja a karanténban lévők segítését – akár ételt juttatva el nekik, akár hogylétük felől érdeklődni telefonon.

György László, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) gazdaságstratégiáért és szabályozásért felelős államtitkára a Spirit FM műsorában arról beszélt: magyar vakcina is készül a koronavírus ellen. Kiemelte, az állatkísérleteken már túl vannak, és eredményesek voltak az eddigi vizsgálatok. Hangsúlyozta: hónapokra vagyunk attól, hogy legyen saját oltóanyagunk, ne csak más ország vakcinájára várjunk.

Kásler Miklós, az emberi erőforrások minisztere az Életközelben hétvégi adásában jelezte: Magyarországon biztosan nem alkalmazunk olyan vakcinát, ami nem hatásos, és szövődménye van. „Specialistáink világszinten dolgoznak, és az ő véleményük fog segíteni akkor, amikor a lakosság az új kormányzati portálon iratkozik fel az oltásokra” – mondta.

Szlávik János az M1 aktuális csatornának kiemelte, a Covid–19 elleni oltás ingyenes és önkéntes lesz. A Dél-pesti Centrumkórház Országos Hematológiai és Infektológiai Intézetének főorvosa hangsúlyozta, ha a megfelelő mennyiség áll majd rendelkezésre, akkor mindenki megkaphatja a vakcinát. Az oltásmechanizmusról úgy fogalmazott: általában egyetértés van abban, hogy először az idős, beteg embereket és az egészségügyi dolgozókat oltják be, míg más helyen a szociális otthonokban lakó időseket és az ott dolgozókat. Szlávik kitért arra is, a svédországi példa azt jelzi, nem fog a lakosság nagy része átfertőződni, vagyis az oltással kell létrehozni a nyájimmunitást, ha a lakosság 50–60 százaléka ellenálló, akkor nagyobb járvány nem alakulhat ki.

A Miniszterelnökség hétvégi tájékoztatása szerint az iskolai teszteléseket követően az operatív törzs tovább elemzi az első és második heti adatokat, és később dönt arról, hogy ezekben a szakmacsoportokban lesz-e újabb tesztelés. A szociális otthonokban az elmúlt heti tesztelések eredményei alapján a fertőzöttek aránya magasabb – országosan 3,7 százalék –, mint más szakmacsoportoknál, ezért a kormányhivatalok továbbra is biztosítják a tesztelés lehetőségét az intézmények számára – emelték ki. Közölték: az operatív törzs döntött arról is, a héten az ügyfelekkel közvetlenül kapcsolatba kerülő területi közigazgatási dolgozók csoportos tesztelését végzik el.

Kapcsolódó írásaink