Belföld
Kevesebb helyen, szűkebb körben tartanak megemlékezéseket a nemzeti ünnepen

A kormány a Nemzeti Ünnepek és Emléknapok Facebook-oldalán azt írta: a járványügyi helyzetre tekintettel az 1956-os forradalom és szabadságharc emlékére szervezett központi események legtöbbje idén elmarad. Ugyanakkor felhívták a figyelmet arra, hogy így is lesznek programok október 22-e és november 4-e között, amelyekre érdemes figyelni.
Csütörtöktől lesz megtekinthető az Emlékképek 1956 - Városi kiállítás. Budapest ikonikus helyszínein korabeli fotók emlékeztetnek az 1956-os forradalom és szabadságharc eseményeire. Az installációk megtekinthetők a Műegyetem K épületénél, a Mammut Üzletháznál, a Bem téren, a Millenáris parkban, a Képviselői Irodaháznál, a Várkert bazárban, a Kossuth téren, a Clark Ádám téri körforgalomnál valamint a 47-es, a 49-es, valamint a 4-es és 6-os villamos állomásain.
A Külgazdasági és Külügyminisztérium épületén október 22-én 19 órakor látványos fényfestés lesz.
Péntek reggel katonai tiszteletadás keretében felvonják Magyarország nemzeti zászlaját a budapesti Kossuth téren, később pedig átadják a Magyar Becsületrendet.
A Nemzeti Ünnepek és Emléknapok YouTube csatornáján egész nap játékfilmek és dokumentumfilmek, valamint egyéb, az ünnephez kapcsolódó tartalmak lesznek láthatók.
Idén is megrendezik továbbá október 22-e és november 4-e között az Időkapuk virtuális történelmi vetélkedőt a középiskolásoknak.
A fővárosi önkormányzat az 1956-os forradalom és szabadságharc tiszteletére tartandó megemlékezésén arcképkiállítással tiszteleg az 1956-os pesti nők előtt, az eseményen Karácsony Gergely főpolgármester mond ünnepi beszédet.
A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen (BME) a honlapján arról tájékoztatott, hogy - hasonlóan az országos, önkormányzati és intézményi megemlékezésekhez - idén elmarad az 1956-os forradalom és szabadságharc évfordulójához kapcsolódó hagyományos műegyetemi ünnepség. A BME vezetői október 22-én szűk körben koszorúzzák meg az egyetemi emlékhelyeket és fejezik ki tiszteletüket 1956 hőseinek.
Országszerte leróják tiszteletüket valamilyen formában a forradalom évfordulóján, de a járványhelyzet miatt idén általában csak kisebb megemlékezéseket tartanak az önkormányzatok.
Magyarországon 1956 októberében békés tüntetéssel kezdődő, fegyveres felkeléssel folytatódó forradalom bontakozott ki a Rákosi Mátyás nevével összefonódó kommunista diktatúra és a szovjet megszállás ellen. 1990 májusa óta a forradalom október 23-ai kezdőnapja Magyarország nemzeti ünnepe.
A rendszerváltozás után összeülő Országgyűlés első ülésnapján, 1990. május 2-án, első törvényében az 1956. évi forradalom és szabadságharc emlékét örökítette meg, október 23-át pedig nemzeti ünneppé nyilvánította, amit a 2012-es alaptörvény is megerősített.