Belföld
Soros-szervezetek újabb külföldi panaszkodása
Még a járvány idején mószerolta be a magyar államot a TASZ és a Helsinki Bizottság

Újabb nemzetközi testületnél mószerolták be hazánkat a Soros-szervezetek. Szerintük a magyar állam nem orvosolta azokat a hiányosságokat, amelyek többször a gyülekezési jog állami megsértéséhez és strasbourgi elmarasztaláshoz vezettek. A Magyar Helsinki Bizottság és a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) közös beadvánnyal fordult az Emberi Jogok Európai Bíróságán született ítéletek végrehajtását ellenőrző úgynevezett Miniszteri Bizottsághoz.
Közleményükben arról értekeztek, hogy bár született új gyülekezési törvény, továbbra sincsenek kellő garanciák, amelyek kivédenék a békés gyülekezéshez való jog ismételt sérelmét. Érdemes közbevetni: tették mindezt a koronavírus-járvány második hullámának küszöbén, amikor éppen a tüntetések minél szélesebb körű megtartása jelenti a legnagyobb problémát. Sőt.
A TASZ és a Helsinki Bizottság beadványában felidézi azt a gyakorlatot, amikor a rendőrség úgy számolta fel például az Országgyűlés előtt hónapokon keresztül meghirdetett demonstrációsorozatot, hogy azt műveleti területté nyilvánította. Erről külön strasbourgi ügycsoport született, amelynek kapcsán még áprilisban a magyar kormány tisztázó jelentést küldött a Miniszteri Bizottsághoz, hangsúlyozva: az elmúlt években olyan intézkedéseket tett, amelyek teljes egészében kiküszöbölik az ilyen ügyekben feltárt jogsértések okait. Csakhogy a Soros-szervezetek nem osztják ezt az álláspontot, ezért maguk is elküldték észrevételeiket.
Azzal érvelnek, hogy az új jogszabály rendelkezései tovább szélesítették a hatóságok lehetőségét arra, hogy aránytalanul korlátozzák a gyülekezési szabadságot. Egyik fő problémájuk, hogy a 2018 óta érvényes szabályok lehetőséget teremtenek a vezető politikusok otthona környékén tartandó tüntetések korlátozására.
Érdekesség, hogy a törvény elfogadását követően éppen a Helsinki Bizottság közölte: bár vannak aggályaik, összességében a gyülekezési jog védelme a szabályozás szintjén nem romlott. Ráadásul hozzátették: nem tartják ördögtől valónak, hogy valamilyen korlátja legyen egy magánlakás elé bejelentett gyülekezésnek, még ha ez történetesen a miniszterelnöké, akkor is. Ez az elégedettség azóta elillant, problémáit a két szervezet angolul is összefoglalta a szintén Soroshoz köthető Friedrich Neumann Alapítvány honlapján.
A jogszabály expozéjában egyébként Völner Pál, az Igazságügyi Minisztérium miniszterhelyettese utalt arra, hogy előzőleg a magán- és családi élet, valamint az otthon védelmét az Alaptörvényben is rögzítették, összhangban az unió Alapjogi Chartájával. A gyülekezési jogra vonatkozó szabályozás pedig az 1989-es törvényt váltotta fel, aminek szükségességét már 2008-ban, majd 2016-ban is kimondta az Alkotmánybíróság.