Belföld

A pandémia terjedése itthon óvatosságra kell intsen

Az Egyesült Államokban és azokban az országokban, ahol jelenleg nagy tüntetések zajlanak, felerősödött a korábban már hetek óta csendesülő koronavírus-járvány

A koronavírus-járvány miatt hozott korlátozásokat egyre több helyen enyhítik, de a múlt heti adatok azt mutatják, a pandémia még nem érte el tetőpontját. Az óvatosság azért is indokolt, mert Európában a könnyítések után több helyen megugrott a fertőzések száma, míg az Egyesült Államokban a tüntetéssorozat hatására erősödött vissza.

A pandémia terjedése itthon óvatosságra kell intsen
Covid–19-fertőzöttek a Szent László Kórházban. Sok kutató tart az őszi második hullámtól
Fotó: MH/Hegedüs Róbert

A hazai adatokat látva sokan meglepődtek Szlávik János, a Szent László Kórház infektológusának szavain, aki többször hangsúlyozta, hogy fenn kell tartani a koronavírus-járvány elleni védekezés érdekében hozott intézkedéseket. A szakember szavait erősíti, hogy a pandémia még nem tetőzött, sőt kellemetlen meglepetéseket is tartogat, mert a korábbi feltételezésekkel szemben az erős napsütés, a meleg levegő sem állítja meg, csupán kevésbé lesz agresszív a vírus, s csökken az áldozatok száma.

Vasárnap estig meghaladta a nyolcmillió főt a világon fertőzöttek száma, csak az elmúlt héten egymillió új beteget regisztráltak – kétszázezerrel többet mint a megelőző héten – , és harmincnyolcezren hunytak el a betegség következtében. Igaz, ez jelentősen kevesebb, mint az áprilisi csúcson, amikor 12-e és 19-e között ötvenegyezren vesztették életüket, ám még mindig több mint kétszázhúszezerrel nőtt az aktív betegek száma. Vasárnap 3,4 millió ember küzdött a kórral – az összes fertőzött több 43 százaléka –, akik közül ötvennégyezren voltak kritikus állapotban. A világadatok arra utalnak, hogy a fertőzés már nem terjed robbanásszerűen – Európa és Észak-Amerika helyett Ázsiában és Latin-Amerikában növekedett jelentősen a fertőzés –, de a tetőzést még nem érte el, a veszélyt egyáltalán nem szabad alá becsülni.

Az látszik, hogy Európa legtöbb országában már csökken a fertőzöttek száma, ám Belgium­ban, Svédországban és a vírussal csak a téli időszak elmúltával szembesülő Oroszországban, Fehéroroszországban és Ukrajnában még nőtt az aktív betegeké.

A magyar járvány elleni védekezést hevesen bíráló belga és svéd politikusok tevékenysége nyomán a fertőzésen átesett svédek 45, a belgák 37 százaléka hunyt el a koronavírus következtében, az egymillió lakosra vetített 834 halottal Belgium védekezése a legkatasztrofálisabb.

Az elmúlt két hónap során egyértelművé vált, a járvány elleni küzdelemben az emberi találkozások számának csökkentése a leghatásosabb fegyver. Bizonyos számú tesztelés felett már semmilyen érdemi hatással nem találkozunk. Ezt tökéletesen igazolja a Perzsa-öböl térsége, ahol eltérő mértékben tesztelnek, de a vírus terjedését, a betegség lefolyását mindez egyáltalán nem befolyásolja. A térségben uralkodó száraz meleg, a rendkívül erős UV-sugárzás csupán az áldozatok alacsony számán látható. Szaúd-Arábiában, Katarban, Kuvaitban, Bahreinben és az Egyesült Arab Emírségekben enyhe korlátozásokat vezettek be, ezért kimagaslóan sok a fertőzött, ám a kedvező időjárásnak köszönhetően egy százalék alatt maradt az elhunytak száma.

Brazíliában, Indiában, Pakisztánban, Bangladesben, Mexikóban a párás klíma, továbbá a szociális viszonyok miatt több az érintkezés, az egészségügyi ellátórendszer pedig össze sem hasonlítható a Perzsa-öböl „olajállamaival”, ezért nem meglepő, hogy magasabb a halálozási ráta. Brazíliát számos bírálat éri a járványkezelés miatt, ám a 220 milliós ország az egymillió főre vetített adatok alapján nincs a húsz legfertőzöttebb ország között. Még ezekben a fejlődő országokban is alacsonyabb a vírus halálozási mutatója, mint a mérsékelt égövi államokban, ahol a tél vége, a korai tavasz kedvez a vírusok terjedésének. Sok kutató ezért tart a járvány őszi, kora téli újraerősödésétől. Jelenleg azonban még a pillanatnyi helyzet sem megnyugtató, a világ ötven legfertőzöttebb országa közül harmincegyben(!) az elmúlt héten is nőtt az aktív esetek száma.

A számokkal azonban óvatosan kell bánni, mert az adatszolgáltatás a legfejlettebb országokban is akadozik – Nagy-Britanniában, Hollandiában és Svédországban nem közölnek információkat a gyógyultakról, ezért az aktív fertőzöttek száma is csak becsülhető. Franciaországban az elmúlt hónapokban két alkalommal, 70 ezer fővel csökkentették a fertőzöttek számát, így a május végi 188 ezerről 154 ezerre apadt, és azóta háromezer fővel emelkedett. Spanyolországban utólag jelentősen csökkentették a vírus következtében elhunytak számát, majd azóta csak az új fertőzöttek számát közlik, az új elhunytakét nem. Más országok viszont a járvány áldozatai közé nem számítják azokat a betegeket, akik ugyan fertőzöttek voltak, de egyéb krónikus betegségük vezetett halálukhoz.

Érdemes a fertőzöttségi lista élén álló országra – az Egyesült Államokra – külön is kitérni. A tengerentúlon kezdetben úgy gondolták, elkerülhetik a járványt, és a későn bevezetett intézkedések miatt elszabadult a vírus. Az elmúlt hetekben ugyan megfékezték a gyors terjedését, ám az országos tüntetések hatására ismét emelkedett a fertőzöttek száma.

A közvetlen környezetünkben, Ukrajnában még nő az aktív betegek száma, Romániában pedig az enyhítések következményeként emelkedett a fertőzötteké. Napról napra egyre több határ nyílik meg, ám az utazások tervezésekor érdemes a vírus kockázatát is figyelembe venni. Amíg Görögországban, Bulgáriában, Albániában, Montenegróban, Horvátországban és Szlovéniában mindvégig gyenge volt az ország fertőzöttsége, addig Olaszországban és Spanyolországban csak lassan csillapodik a járvány, jelenleg még nem tudni, hogy a határnyitásokat követő utazások beindulása milyen következményekkel is jár.

Köszönjük, Müller Cecília!

Az operatív törzs utolsó napi tájékoztatóján Müller Cecília mindenkinek megköszönte a koronavírus-járvány idején végzett munkáját, a védekezésben nyújtott segítségét és kitartását. Köszönettel persze igazából mi tartozunk neki, mert fáradtságot nem ismerve, hallatlan türelemmel, elkötelezettséggel végezte rendkívüli feladatát. Bár nem kommunikációs szakember, mégis az operatív törzs egyik legaktívabb válaszadója volt. A veszélyhelyzet kihirdetése óta kilencvennyolc napon át rendíthetetlenül vett részt a járvány elleni harc irányításában, és nyolcvanegy alkalommal összesen 1718 percen át tájékoztatta a közvéleményt az aktuális helyzetről a tévében. Napjait hajnalban kezdte, hogy az operatív törzs ülésén felkészülten vegyen részt, aztán jöhetett a képernyő, ahol a leglehetetlenebb kérdésekre is higgadtan igyekezett válaszolni. Jelenség lett, akit még a rosszindulatú felvetések sem tudtak kizökkenteni. Pedig játékot űzve tették egyesek próbára. A kamerák kereszttüze után rohant a terepre, hogy személyesen keresse fel a szorult helyzetbe került szociális intézményeket. Munkája sikerrel járt: kimért, precíz pedagógusként okított, munkájával hozzájárult a járványgörbe ellaposításához, és komoly érdemeket szereztt abban, hogy június közepére Magyarországon megszűnhetett a veszélyhelyzet. Nem volt pihenőnap, vasárnap, ünnepnap számára, a járvány kezdeti kiszámíthatatlan időszakában éppúgy nyugalmat árasztott, mint később az eredményes védekezést tapasztalva. Valamennyiünk érdekében tette, hálával tartozunk neki.
(SNZs)

Kapcsolódó írásaink