Belföld

Fontos a gazdasági eredmények megvédése

A különleges gazdasági övezetről és a hozzá kapcsolódó egyes törvények módosításáról szóló kormányzati előterjesztés általános vitájával kezdődött az Országgyűlés szerdai ülése.

Fontos a gazdasági eredmények megvédése
Az Országgyűlés plenáris ülése
Fotó: MTI/Kovács Tamás

Orbán Balázs, a Miniszterelnökség államtitkára kiemelte: a javaslat arányosabb forrásmegosztást tesz lehetővé egy megyén belül, így több település is részesülhet egy nagyberuházásból származó adóbevételből. A különleges gazdasági övezetté nyilvánításra szigorú feltételek mentén kerülhet sor, nem lesz automatikus, és az állam semmilyen összeget nem von el az önkormányzatoktól - jelentette ki.

Emlékeztetett: az elmúlt években Magyarország jelentős gazdasági eredményeket ért el, növekedett a tőkevonzó képessége és a nemzetgazdaság teljesítőképessége. Hogy ezeket tovább növelhessék és az elért eredményeket megőrizzék, a javaslat lehetőséget biztosít, hogy különleges gazdasági övezeteket hozzanak létre, amelyekre eltérő szabályok vonatkoznak - mutatott rá.

Úgy vélte, a nagyberuházások hatása túlmutat egy település határain, ezt akarják kezelni a javaslattal, mert ez olyan probléma, amelyet a rendszerváltozás óta sok önkormányzat jelzett. A változtatással a megyei önkormányzat célzottan tudja felhasználni a befolyó adóbevételeket, arányosabb forrásmegosztás lesz lehetséges a megyén belül, több település részesülhet az adóbevételből - magyarázta. Hozzátette: ez egy lehetőség, nem kötelező egy beruházás esetében alkalmazni.


Fidesz: Fontos a gazdasági eredmények megvédése


Hadházy Sándor, a Fidesz vezérszónoka hangsúlyozta: a kormány kiemelt célja a 2010 óta elért gazdasági eredmények megvédése mellett a munkahelyek megőrzése és újak teremtése, és a javaslattal lehetőség nyílik a különleges gazdasági övezetek létrehozására, ami hozzájárul e célok eléréséhez. A változtatás segíti a nemzetgazdasági szempontból jelentős beruházások gyors megvalósítását speciális szabályozási környezet kialakításával - vélte. Hozzátette: a különleges gazdasági övezetben a beruházások a megye jelentős részére hatással vannak, ezért a települési önkormányzatok egyes feladatait a megyei önkormányzat látja át.

KDNP: Beruházások kellenek a munkahelyteremtéshez


Nacsa Lőrinc (KDNP) arról beszélt, hogy a járvány után az életet és a gazdaságot újra kell indítani, és a gazdasági nehézségeket beruházásokkal, fejlesztésekkel, munkahelyteremtéssel fogják megoldani, ahogy 2010 után is tették. Az adóemelés és a segélyek politikája elfogadhatatlan, ehelyett a munkából élő magyarokat, családokat támogatják, márpedig munkahelyek beruházásokból lesznek, ezért válság idején nem leállítani kell a beruházásokat, hanem felgyorsítani a megvalósulásukat - vélekedett. Hozzátette: elsősorban a magyar emberek érdekeit nézik, nem csak az önkormányzatokét.

Beterjeszti a költségvetési bizottság az NMHH zárszámadását

Karas Monika, az NMHH elnöke azt hangsúlyozta: dologi működési költségeik nagyságrendileg változatlanok, a beruházások a hatékony munkavégzést szolgálják. Kiemelte: az NMHH komoly tapasztalatokkal rendelkezik az általa felügyelt piacokon, amelyeket hatékonyan használ fel ezen területek hatékony közérdekű fejlődése érdekében.

Bősz Anettnek (DK) a közmédia kiegyensúlyozottságával kapcsolatos felvetésére az NMHH elnöke úgy reagált, „a szakmai beszámolónkat nem a költségvetési bizottság előtt terjesztjük elő és védjük meg”, hozzátéve, a médiatanács „a számára biztosított jogi hatáskörben tökéletesen működik” e területen.

A törvénytervezet tartalmazza az NMHH és a médiatanács, valamint a médiatanács kezelésében lévő előirányzatok zárszámadását, másrészt a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) és - egyszeri alkalommal - a Televíziós Film Mecenatúra zárszámadását is. Az Országgyűlés 34,6 milliárd forinttal hagyta jóvá a hatóság 2019. évi költségvetési kiadási és bevételi előirányzatait. A kiadások végül 33 milliárd forintot, a költségvetési bevételek pedig 35,8 milliárd forintot tettek ki tavaly. A médiatanács költségvetési kiadásai 607,1 millió, költségvetési bevételei pedig 657 millió forinton álltak.

A médiatanács kezelésében lévő kiadási és bevételi előirányzatok költségvetése a médiatanács által kiszámlázott, de véglegesen az MTVA-t illető bevételeket tartalmazza. A bevételi előirányzat 1,733 milliárd forinttal teljesült, míg a kiadási előirányzat 1,7362 milliárddal.

A mecenatúraprogram esetében a költségvetési kiadások és bevételek is 7 milliárd forintra rúgtak. A költségvetési kiadások között a filmkollégiumi tagok (négyhavi) tiszteletdíjai jelentek meg, valamint a december hónapban a filmintézet felé átutalt 6,9 milliárd forint támogatási összeg. Pénzmaradvány nem keletkezett.

Az MTVA esetében a nem a tartalom-előállítási tevékenységhez felhasznált (továbbutalt, pályázatok útján kiosztott) források együttes összege 2019-ben 8,1 milliárd forint volt, míg tartalom-előállításra 82,2 milliárd forint. Mindehhez 1,2 milliárdnyi egyéb kiadás járult.

Az elfogadott költségvetésben az MTVA költségvetési bevételei 83,2 milliárd forintot, a kereskedelmi bevételek 9,5 milliárd forintot tettek ki. Az összes tervezett bevétel 92,7 milliárdjából a legjelentősebb tétel a központi költségvetésből biztosított közszolgálati hozzájárulás összege, ami az előirányzatnak megfelelően, 73,0442 milliárd forinton teljesült.

Az MTVA költségvetési bevételei 84 milliárd, kereskedelmi bevételei pedig 8,5 milliárd forinton teljesültek. A költségvetésen kívüli tételek 2019-ben a kiadási oldalon 1,4 milliárd forint értékben jelentkeztek.

Fidesz: Az ellenzéki önkormányzatok a tanácsadói szerződéseiket féltik


Gelencsér Attila (Fidesz) az ellenzéki felszólalásokra reagálva emlékeztetett: 2006 és 2010 között „nem volt ez a nagy hangoskodás”, nem hallotta felszólalni Varju Lászlót arról, hogy a megyei önkormányzatok költségvetéséből súlyos milliárdok hiányoznak.

Hangsúlyozta: a javaslatban található összeg a közjót szolgálja, ezért nem érti a hisztériát. Megjegyezte: van már egy féléves tapasztalat az ellenzéki vezetésű önkormányzatokról, a tanácsadói szerződésekről, a „haveri megbízási díjakról” és a „médiacégek kitöméséről”. „Lehet, hogy önök ezt féltik, ezért kellene bocsánatot kérniük” - fordult az ellenzéki képviselőkhöz.

A 2002-10 közötti időszaknak az a tragédiája, hogy a kormány gyáva, erőtlen volt


Orbán Balázs, a Miniszterelnökség államtitkára zárszavában azt mondta: a 2002-10 közötti időszaknak az a tragédiája, hogy a kormány gyáva, erőtlen volt, a feladatokat áttolta az önkormányzati szektornak, a finanszírozást viszont elvette tőlük. Ezt azonban még lehetett volna kezelni, de a központi költségvetés is összeomlott.

A mostani kormány alatt az önkormányzatok számára rendelkezésre álló bevétel megkétszereződött - mutatott rá, és azt kívánta mindenkit úgy „büntessenek”, ahogy a polgári kormány tette az önkormányzatokkal. Ahhoz, hogy az egyensúlyi állapot megmaradjon, járul hozzá a most tárgyalt törvényjavaslat - mondta Orbán Balázs.

Megerősítette: a kormány szándéka szerint az előterjesztés a fővárosra és a megyei jogú városokra nem terjed ki, és ez a javaslatból kiderül. De nyitottak, és ezt még egyértelműbbé teszik - jelezte. Hozzátette, voltak egyeztetések, az egyik szövetség inkább támogató volt, a másik kevésbé.

Ugyanaz a forrás ugyanott fog hasznosulni, ahol eddig, ez vonatkozik Gödre is - közölte egy másik felvetésre. Azt gondolják tényleg, hogy idejön a Samsung, és ez úgy zajlott, hogy Szöulban a térképen ráböktek Gödre, itt épüljön a gyár? - kérdezte. A magyar kormány és intézményrendszere hosszú ideje dolgozott azon, hogy a beruházás megvalósulhasson - hangsúlyozta.

Kitért a négy és félórás vita azon „pillanatára”, amikor Gyurcsány Ferenc volt kormányfő bejött, meghallgatta saját magát, majd kiment. Amikor elhagyta az üléstermet, ütemes vastapsot, vállveregetést kapott. Amit Gyurcsány Ferenc az ügyben képvisel, az minősül az ellenzék számára alternatívának - mondta. Szerinte az nem működik, hogy azt mondják konstruktívak, utána meg a blődebbnél blődebb politikai toposzokat mondják el a DK kottájából - összegzett az államtitkár.

Kapcsolódó írásaink

Újabb Jobbik-lépés a baloldal felé

ĀJakab Péter pártelnök kései bosszúja és a Gyurcsányékkal való együttműködés utolsó akadályának lebontása lehet Sneider Tamás háttérbe szorítása