Belföld
„Megvédjük a határt!”
Kovács Zoltán: Terveink szerint a március 15-e utáni héten kezdődhet az újabb nemzeti konzultáció íveinek postázása, ennél demokratikusabb eszközt nem tudok elképzelni

– Helyzet van a görög–török határon, az uniós vezetők a szavak szintjén ezúttal a határvédők oldalára álltak. Megnyugtató?
– Kérdéssel válaszolnék: mi kell még ahhoz, hogy Európa felébredjen? Ha a 2015-ös év nem lett volna elég, az elmúlt öt esztendőben is történt néhány figyelmeztető esemény. Cselekvés helyett a narratívák háborúja zajlott, illetve zajlik, mert a Nyugat mindig arra törekszik, hogy elfedje a valóságot. De most már nem lehet. A szuverenisták narratívája egyébként azért erősebb, mert a valóságon alapszik. Pedig a régi tagállamok jó részében már harminc-negyven éve létező jelenség, ha úgy tetszik, valóság a bevándorlás, kevert társadalmak alakultak ki, ami – hiába próbálják bizonygatni – korántsem sikertörténet. Sőt. Ráadásul a gazdasági migránsok zöme oda is illegálisan érkezett. Ebből a szempontból Franciaország, Németország és Hollandia a leginkább érintett. Ebben a szituációban kénytelen ma szembesülni Európa a kőkemény valósággal, azzal, hogy százezrek próbálják áttörni az unió külső határait Törökország és a Földközi-tenger felől. A jelenlegi helyzet a tehetetlenség és a döntésképtelenség miatt alakult ki. Magyarország hiába tett megoldási javaslatokat, gyakorlatilag nem történt semmi.
– Azon kívül, hogy megépült nálunk a déli határkerítés, amely egyelőre visszatartotta az illegális migránsok próbálkozásait.
– S ezzel csaknem nullára tudtuk redukálni az illegális átjárást a szerb–magyar határon. Ennek dacára Brüsszel továbbra is összeurópai megoldásban gondolkodik, úgy, hogy átvennék a migrációs, illetve a menekültügyi politika kezelését. Ez nyilvánvalóan nem fog működni, a szuverenitást sértő centralizációt a tagállamok többsége sem támogatja, miközben a nemzetállami megoldás hatékonyságára éppen hazánk, illetve a visegrádi négyek adtak jó példát. A fizikai, az élőerős és a jogi határzár jelenlegi tudásunk szerint a következő időszak kihívásait is tudja kezelni, de ha további intézkedésekre van szükség, a kormány természetesen készen áll a szükséges lépésekre. A lényeg: mindenképp megvédjük a határt! Külön veszélyforrás amúgy, hogy a probléma brüsszeli kezelése egyre inkább elcsúszik az NGO-k felé. Ezek a legitimációs deficittel küzdő nemzetközi szervezetek ugyanis nem megállítani, legfeljebb menedzselni akarják a szerintük alapvetően jó folyamatot. Meg kell nézni, hogyan reagál a görög lakosság erre a ténykedésre! A jelek szerint nem éppen elégedettek velük. Látják ugyanis, hogy legfeljebb a krízis eszkalálódásában érdekeltek, az érintett országoktól pedig megpróbálják elvenni az önálló cselekvés lehetőségét.
– Azért a jelenlegi szituációt megpróbálja a magyar kormány felhasználni arra, hogy az Európai Bizottságtól megszerezze az eddig megtagadott határvédelmi költségtérítést?
– Bizonyos adminisztratív együttműködési költségekre kaptunk ugyan pár millió eurót, ám a kerítés fenntartására egy fillér nem érkezett. Vagyis az Európai Unió semmilyen formában nem támogatja az illegális migráció elleni leghatékonyabb eszközt. Érdekes, most a görögöknek ígértek pénzt. Minket kipécéztek 2015 elején, amikor a miniszterelnök bátran és egyenesen nemet mondott a bevándorlásra, egyúttal elsőként figyelmeztetett a veszélyekre. Igaza lett. Most jó esély van arra, hogy megismétlődjön, ami abban az évben egyszer már megtörtént.
– Az Európai Bizottság azért hozott döntéseket, még az unión kívüli tranzitzónák felállításáról is határoztak. Ezekből mi lett? Létezik egyáltalán ma olyan, hogy európai határvédelem?
– Ezeknek nyoma sincs, csupán látszatintézkedések történtek. Például a Frontex létszámát ezerötszáz fővel növelték, miközben csak a görögök most tízezer embert kérnek. Ami még ennél is nagyobb gond: azt sem értették meg, hogy oda kell vinni a segítséget, ahol a probléma van. Nem behozni a bajt Európába. Normalizálni kellene a helyzetet Szíriában, Líbiában és a többi válságrégióban. Ha megy is anyagi támogatás ezekbe az országokba, azt nem hatékonyan használják fel, nincsen látszatja. Szemben a magyar Hungary Helps programmal, amelyben már az Egyesült Államok is közreműködik. A washingtoni adminisztráció egyenesen példaként tekint erre az egyre bővülő kezdeményezésre. Látják ők is, az NGO-k csak nyelik a pénzt, s ahogy már említettem, nem abban érdekeltek, hogy a helyszínen szülessen megoldás.
– Jól érzékeljük, hogy a kormány ismét „megtalálta” Soros Györgyöt?
– Sorost nem nehéz megtalálni ezekben a folyamatokban, maga ismertette politikai tervét még 2015 őszén. Ennek láthatjuk azóta megvalósulni minden egyes elemét. Például ott van az újabb uniós költségvetési javaslat, amely háromszorosára növelné a nem kormányzati szervezetek közvetlen brüsszeli támogatását, azért, hogy a spekuláns által befolyásolt csoportok a nemzeti kormányok megkerülésével kezeljék a migrációval vagy éppen a romákkal kapcsolatos programokat. Brüsszel lopakodó jogalkotással vonná el a jogköröket a tagállamoktól, és olyan szereplőknek adná át azokat, amelyek nem tartoznak elszámolással a választópolgárok felé. Ráadásul legfeljebb kirakat-szakértelemmel bírnak. Ez elfogadhatatlan.
– Ők azt mondják: ellenőrzik a hatalmat, ehhez pedig anyagi függetlenség kell. Van benne logika.
– Csakhogy a hatalom ellenőrzésére az emberek és nem az NGO-k jogosultak.
– Ha már itt tartunk: mikor indul az újabb nemzeti konzultáció?
– A kérdések már ismertek, terveink szerint a március 15-e utáni héten kezdődhet az ívek postázása. Reméljük, a koronavírussal kapcsolatos kihívások nem fognak „bekavarni”. Egy biztos: ez az eszköz bevált. Egyedülálló ez a közvetlen kapcsolat a társadalom és a kormányzat között, az eddigi visszajelzések alapján pedig az emberek értékelik a lehetőséget, volt olyan, hogy több mint kétmillióan válaszoltak. Kétségtelen, a kormánynak van egy elképzelése a világról, egyúttal válaszai is a felmerülő kihívásokra, ezek a konzultációk pedig kitűnő alkalmak arra, hogy megmérjük, mit gondol ezekről az ország. Ismét fontos témák lesznek, így például a börtönbiznisz, a gyöngyöspatai ügy vagy a bevándorlással kapcsolatos kártérítési perek. Utóbbi esetben évtizedek alatt kialakult, iparszerűen működő rendszerekről beszélünk. Mindez egyszerre érinti az alapvető igazságérzetünket, de a szuverenitásunk védelméről is szól.
– Az ellenzék mindig felrója, a kormány csak alákérdez, most meg azt is, gyűlöletkeltés folyik, ezúttal a romákkal szemben. Mit gondol erről?
– Miért kellene nekünk elfogadni az ellenzék elmúlt tíz évben hangoztatott interpretációját? Abból indulnak ki, hogy tagadnak mindent, amit mi csinálunk. Most éppen a Gyurcsány-párt környékén szerveződnek újra a balliberálisok, megtoldva a Jobbikkal, így ismét kicsit hangosabbak. Már utaltam rá: a kormány alapvetően megerősítést vár a saját elképzeléseihez, ám ezekre nemet is lehet mondani. Ennél demokratikusabb eszközt nem nagyon tudnék elképzelni. Ami a gyűlöletkeltés vádját illeti: szerintem az emberek pontosan látják, 2010 óta több mint nyolcszázezer új munkahely jött létre, sikeres a közfoglalkoztatás, és számos program segíti a társadalmi felzárkózást. Ez a valódi megoldás a leszakadók felemelésére, ám kétségtelen, ezen a területen nem várhatók gyors sikerek. Ugyanakkor megmozdultak a helyi közösségek, Gyöngyöspatán is jelentős integrációs eredmények vannak már. Jogászkodással és kártérítési perekkel nem, csak kőkemény munkával lehet leküzdeni az akár évszázadok óta bebetonozott viszonyokat. Idő kell. Ezért akarunk véget vetni az ügyvédek és a nemzetközi szervezetek által vitt, bizniszjellegű gyakorlatnak, amely bizonyosan csak ártani tud az érintetteknek.
– Ugyanakkor jelen állás szerint százmilliót ki kell fizetni szegregációs kártérítésként a gyöngyöspatai romáknak. Mi lesz ebből?
– Még hátravan a Kúria jogerős döntése. Addig is be kell zárni azokat a törvényi kiskapukat, amelyek lehetővé tették az említett, a joggal való visszaélést jelentő eljárásokat. Miközben Magyarország továbbra is meg kíván felelni a nemzetközi egyezményeknek, véget kell vetni ezeknek az üzletszerű procedúráknak.
– Akkor biztosan nem mondjuk fel az emberi jogok európai nyilatkozatát?
– Szó sincs róla, ahogy az Európai Unióból sem lépünk ki. Ha bajunk van valamivel, szóvá tesszük, s megpróbáljuk visszarángatni a rendszert oda, ahol lennie kellene, s a józan ész talaján kezelni a felmerülő problémákat.
– És az Európai Néppártból sem lép ki a Fidesz?
– Kormányzati szóvivőként pártügyekben nem nyilvánulnék meg. Ám annyit elmondhatok, nem nálunk pattog a labda. A Fidesz elvei változatlanok, miközben az EPP folyamatosan balra sodródik. A kereszténydemokrata felfogást, a családok és a nemzetek védelmét egyre inkább felváltja a liberalizmus, amit a szavazók sem díjaznak. Elég csak megnézni a nyugati tagpártok választási eredményeit. Nem nekünk kell magyarázkodnunk, miután a Fidesznek van a legnagyobb társadalmi felhatalmazása a pártcsaládban.