Belföld
Idén is nyári büdzsé lesz
Elkészült a kormány jogalkotási menetrendje, amely még számos elemmel kiegészülhet az ülésszak kezdetéig
Február 17-én ül össze ismét a parlament, a nyárba nyúló tavaszi ülésszak előtt a frakciók ezúttal is kihelyezett üléseken készülnek fel.
A Fidesz február 12–13-án Balatonfüreden tanácskozik majd, egyebek mellett téma lesz az emberek jogos igazságérzetét sértő törvények felülvizsgálata, valamint a bírói függetlenséget megkérdőjelező botrányok, mint például
a Szeviép-ügy kapcsán felmerülő esetleges jogalkotási teendők. A következő időszakban természetesen nagy hangsúlyt kap a családtámogatások további bővítése, a második gazdaságvédelmi akcióterv, továbbá a települések fejlesztése, kiemelten is a továbbfejlesztett Magyar Falu Program.
Közben a kormány elkészült az erre az időszakra vonatkozó jogalkotási menetrendjével is. Idén is marad a következő évi költségvetés nyári elfogadásának gyakorlata, a dokumentum szerint az Országgyűlés júniusban szavaz majd a büdzséről, illetve az azt megalapozó törvényekről. De lesz bőven „aprómunka” is. Például májusi elfogadással törvény készül a büntetett előéletű járművezetők kiszűrésére a személygépkocsival végzett közúti személyszállítási szolgáltatások piacáról. Ebbe a körbe tartoznak a taxisok. Tovább egyszerűsödhetnek az önkormányzatok településfejlesztési
és településrendezési szabályozási feladatai, és felülvizsgálják a nemzetiségeket érintő törvényi rendelkezéseket, a visszaélések kiszűrése érdekében.
Az elmúlt hetek bejelentései szerint górcső alá veszi a kormány a „börtönbiznisz” jelenségét, illetve a feltételes szabadságra bocsátás intézményének szigorítását. A terv szerint ugyanakkor ismét terítékre kerül a büntetőeljárásról szóló jogszabály, pontosabban a pár éve elfogadott változat hatályba lépése óta szerzett tapasztalatok nyomán szükséges a finomhangolás, illetve az átfogó joganyag frissítése. Vizsgálat alá veszik a Nemzeti Együttműkődési Alap támogatói rendszerét is, a civil szervezetek forráshoz jutásának megkönnyítése érdekében, továbbá – több más előterjesztés mellett – a Pénzügyminisztériumban törvényjavaslat születik arról, hogy a NAV foglalkoztatottjai önálló státuszt kapjanak. Jelenleg ugyanis az adóhatósági állomány tagjai különböző törvények hatálya alá tartoznak.
Mindezeken túl a polgárok biztonságát az eddigieknél is jobban szavatoló törvénymódosítások készülnek a Belügyminisztériumban, ennek a tárcának a nemzeti adatvagyonhoz tartozó nyilvántartások megújítása mellett ez lesz a teendője a következő félévben a jogalkotási rend alapján. Lehetnek jogszabályi változások a mezőgazdaság területén is, például módosulhat több földügyi törvény úgy, hogy a Nemzeti Földalapba tartozó földeket hatékonyabban lehessen hasznosítani a földforgalmi szabályozás egyszerűsítésével.