Belföld
Applikációval segítik az autizmussal élőket
Februárban indulhat a mindennapokat megkönnyítő DATA tesztje

A civil szervezet az ELTE szakmódszertani kutatócsoportjával konzorciumban fejlesztette ki az applikációt, ami az autista személyek életében nyújt segítséget, általa javulhat a társadalmi integrációjuk, elfogadottságuk.
Az applikációval megtervezhető egy autista gyermek vagy felnőtt egy napja, tanulási folyamata. Segíthet a munkahelyen különböző munkafolyamatokban, utazás tervezésekor, hivatali ügyintézésben. Az autizmussal élő emberek nehezen fejezik ki érzelmeiket, az eszköz ebben is segítségükre lesz. A rendszer tesztüzemmódja február 1-jén indul, amelynek végén a javított program ingyen letölthető lesz. A DATA fejlesztésére a szervezet 450 millió forintot kapott a Széchenyi 2020 programon keresztül, a teszteléshez háromszáz digitális eszközt biztosítanak.
Fülöp Attila szociális ügyekért felelős államtitkár kifejtette: a fejlesztés egy nagyobb, négymilliárd forintos program részeként valósult meg. Célja, hogy a fogyatékossággal élő embereknek infokommunikációs alapon tegye könnyebbé a mindennapokat. A digitalizáció a fogyatékosügy kiszolgálásában kifejezetten tetten érhető, elég csak a vakokat és gyengénlátókat segítő Távszemre vagy a siketeket és nagyothallókat támogató programra, a Kontaktra gondolni. Ezek a megoldások korábban elképzelhetetlenek lettek volna, az alkalmazások összefüggnek az akadálymentesítéssel, ami segíti a későbbi munkavállalás lehetőségét. Fülöp kiemelte, hogy a fogyatékossággal élők tudnak és akarnak is dolgozni, amihez minden segítséget meg kell nekik adni.