Belföld

Nagyszabású kórházfelújítás indul Pest megyében

Kásler Miklós: A beruházási program kiterjed a központi régió gyakorlatilag valamennyi egészségügyi intézményére

Összesen tizenegymilliárd forintot fordít a kormány az Egészséges Budapest Program (EBP) keretében kórházépületek felújításának és építésének tervezésére – jelentette be tegnap Kásler Miklós.

Az emberi erőforrások minisztere közölte, tavaly év végén aláírták az összesen 381 ezer négyzetméternyi terület felújítására és építésére vonatkozó tervezői szerződéseket. Ennek során összesen harminc új épületet, illetve épületrészt alakítanak ki és negyvennyolc épület felújításának a tervezése kezdődik meg.

A nagyszabású egészségügyi projektek részeként ötszázmilliárd forintból már megújultak a vidéki kórházak, a központi régió fejlesztése pedig 2017–2026-ig tart hétszázmilliárd forintos összköltségvetéssel. „A beruházás kiterjed a központi régió gyakorlatilag minden egészségügyi intézményére függetlenül attól, hogy ki az intézményfenntartó” – fogalmazott a tárcavezető.

A vonatkozó háttéranyag szerint az aláírt tervezői szerződések Budán például érintik az Országos Korányi Pulmonológiai Intézetet, ahol több épület és épületrész felújítása mellett két új szárnyat is terveznek. Az Országos Onkológiai Intézetben a felújítások mellett onkodiagnosztikai központot hoznak létre. Az Országos Reumatológiai és Fizioterápiás Intézetben felújításokat végeznek és egy tizenötezer négyzetméteres kórházi részt építenek, sok egyéb intézményfejlesztés mellett.

A sajtótájékoztatón Kásler Miklóst kérdezték a miskolci kórházat ért, alaptalannak bizonyult vádakról, amely szerint a kórházban eltávolították egy roma nő mindkét petevezetékét, hogy ne szülhessen többé gyermeket. Úgy válaszolt, rendkívül nagyra becsüli, hogy a 168 óra „korrigálta” tévedését és eltávolította a valótlan tájékoztatást az oldaláról, ugyanakkor tanulságosnak nevezte a történetet, az abban szereplők viselkedését és a sajtó reak­cióját. Úgy fogalmazott, „világéletemben visszautasítottam, hogy beteg, rászoruló, szenvedő emberek érzékenységével visszaéljenek, hisztérikus hangulatot teremtsenek és meggyengítsék az orvos és a beteg közti bizalmi viszonyt”.