Belföld

Boszorkányüldözés Magyarország ellen

Kormányinfó

Nem szabad az emberekkel megfizettetni a klímacélok teljesítését, jelen állás szerint ez hazánknak 2050-ig ötvenezermilliárd forintot jelentene – részletezte Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a tegnapi Kormányinfón.

Boszorkányüldözés Magyarország ellen
Ragaszkodnak az egyenlő mércéhez. Hollik István kormányszóvivő és Gulyás Gergely
Fotó: MH/Papajcsik Péter

A procedúra minden jogi alapot nélkülöz, boszorkányüldözés zajlik Magyarország és Lengyelország ellen – jelentette ki Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a 7-es cikkely szerinti uniós eljárások kapcsán. Már a Sargentini-jelentés elfogadása is jogellenes volt – folytatta –, azóta pedig minimális felkészültség nélküli személyek ugyanazokat kérdezik a meghallgatásokon, így az e heti találkozón is.

Gulyás szólt arról is, a magyar kormány érdeke a nyilvánosság, szemben a szivárogtató Európai Tanáccsal. Felidézte: egy CEU-n oktató magánszemély kérésére korábban a főtitkárság kiadta a szeptemberi, ugyancsak zárt meghallgatás még nem végleges jegyzőkönyvét, ami így felkerült a netre. Meg sem várták a határidőt, amíg hazánk észrevételt tehetett volna a dokumentummal kapcsolatban. Ezt követően azt számon kérni, hogy Kovács Zoltán államtitkár a véleményét közzéteszi a Twitteren, a brutális kettős mérce újabb példája, a lojális együttműködés elvét sérti – részletezte a miniszter. „Kikérünk magunknak minden vádaskodást, ragaszkodunk hozzá, hogy érvényesüljön az egyenlő mérce” – hangsúlyozta.

Képtelenség az egész eljárás – jegyezte meg. „Ettől még ugyanakkor az új kezdet lehetőségét magában hordozza az új Európai Bizottság, ám látjuk, hogy a Soros-szervezetek dokumentumaiból olvasnak fel egyes tagállamok képviselői, Frans Timmermans pedig továbbra is a spekuláns emberének tekinthető” – fogalmazott.

A tegnapi csúcs szerinte hosszú távon is meghatározó lehet, az EB elnöke, Ursula von der Leyen már előremutató felvetéseket tett a klímaüggyel kapcsolatban. Nem vitás, ez ma az egyik legfontosabb ügy, mindent meg kell tenni a fenntarthatóságért, ezért Magyarország a 2030-ig szóló célokkal egyetért, sőt időarányosan teljesítjük a kritériumokat, szemben Németországgal és Franciaországgal. Ugyanakkor nem szabad biankó csekket kiállítani a 2050-es célok kapcsán, a teljes karbonsemlegesség ugyanis hazánknak ötvenezermilliárd forintjába kerülne, jelentős drágulásokkal járna, ezért ehhez komoly uniós támogatást kell rendelni.

Nagy cégek eközben elképesztő szennyezést hajtanak végre, mégsem állnak semmit, ezt így nem lehet, a szennyező fizet elvét kellene követni – fejtegette a miniszter, aki szerint ezt az árat nem szabad megfizettetni az emberekkel. Jelen állás szerint évente fejenként 170 ezer forint költség jutna mindenkire. Rögzíteni kell azt is, hogy atomenergia nélkül nem elérhető a klímasemlegesség. Amúgy a hatodik legkisebb kibocsátású uniós tagállam vagyunk, klímabajnokok, az Egyesült Államok és Kína a legnagyobb szennyezők, nem Európa.

Az elfogadott kulturális törvénycsomag kapcsán elmondta, kiemelt cél, hogy átlátható legyen a rendszer. A Gothár-botrány nem maradhat következmények nélkül, nem elfogadható, hogy az ügyről egy éve tudó igazgatónak egy haja szála sem görbül – húzta alá a miniszter. A botrány csak megerősítette, hogy a költségvetési forrásokból is működő színházaknak szerződést kell kötniük az állammal. Ám ez nem jelenti a művészi szabadság sérelmét. „Bízom benne, ha túl leszünk a politikai vitákon, mindenki látja majd, jobb, hogy nem évente, hanem hosszú távon kell megállapodni a finanszírozásról” – hangsúlyozta.

Röviden

Nem harcolni, együttműködni szeretnénk – mondta a főváros és a kormány kapcsolatáról a miniszter. Szerinte sokat segítene, ha Budapest egyértelművé tenné az álláspontját bizonyos kérdésekről, hogy lehessen tervezni. Már két hónap eltelt, itt lenne az ideje. A fővárosi személycserék kapcsán aláhúzta: tisztogatás folyik, ez pedig szemben áll a korábbi ígéretekkel.

A kormány biztosítottnak látja a budapesti Biodóm-beruházást, úgy tudjuk, jövőre meg is nyílhat – fogalmazott.

Aki nem fizet egészségügyi hozzájárulást, kiesik az ellátásból, ez így helyes, különösen azokkal szemben, akik fizetnek – tette egyértelművé a miniszter a minapi törvénymódosítás kapcsán. Hetvenötezren próbálták jogosulatlanul igénybe venni az ellátást, ez elfogadhatatlan, tette hozzá.

Jól működik a Nemzeti Kulturális Alap, alapvető változtatásra nincs szükség, a testület kollégiumai komoly munkát végeznek. Ugyanakkor Gulyás szerint legitim felvetés ennek kapcsán, hogy jó-e, ha egy szervezetnek több állami forrásból is kell pályáznia.

Ma Nyugat-Európában sokkal komolyabb probléma az antiszemitizmus, mint hazánkban, részben az alapvetően elhibázott migrációs politika okozta feszültségek miatt – válaszolta egy kérdésre a tárcavezető.

Következő ülésén, még az idén tárgyal a kormány az új Nemzeti alaptantervről – tudatta lapunk kérdésére.

A miniszter elmondta, hogy folytatódik a tárgyalás az orvosi bérek emeléséről, s még hamarosan döntés születik a kórházi adósságrendezésről is.

Kapcsolódó írásaink