Belföld
Informatikai fejlesztések segíthetik a fogyatékkal élők munkába állását
Az államtitkár Kósa Ádám európai parlamenti képviselővel, a Siketek és Nagyothallók Országos Szövetsége (SINOSZ) elnökével a két éve indult és decemberben záruló, csaknem 1,4 milliárd forintos uniós projekt ismertetőjén vett részt.
Fülöp Attila hangsúlyozta, a kormány olyan fejlesztésekben gondolkodik, amelyekkel mind az akadálymentesítést, mind pedig a munkába állást segíteni tudja. Az informatika a legnagyobb és a legjobb segítség lehet a 21. században a fogyatékossággal élő emberek számára - mondta.
Ismertetése szerint Magyarországon 500 ezren élnek valamilyen fogyatékossággal, és családtagjaikat is beszámítva milliós nagyságrendben vannak az érintettek.
Kósa Ádám elmondta, hogy az uniós projektben a SINOSZ mellett a Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetsége, valamint az MTA Nyelvtudományi Intézete vesz részt, utóbbi jelnyelvi szótárt készített.
Rámutatott arra is, hogy az infokommunikációs akadálymentesítés nélkül sem a siket és nagyothalló, sem pedig a látássérült emberek nem tudnak integrálódni a társadalomba és nem tudják önálló életüket fejleszteni. Örömét fejezte ki, hogy a mostani projekttel a szolgáltatást meg tudták nyitni a látássérültek számára, továbbá a hallássérülteknek már a munkaerőpiacon is tudnak segíteni a kommunikációs akadálymentesítéssel.
Kósa Ádám fontosnak mondta az akadálymentes munkahelyek kialakítását, szerinte ebben egy „vállalható reális megoldás” lehet a Kontakt szolgáltatás akár egy céges megbeszélésnél is.
A siket és nagyothalló emberek kiváló munkaerők és ezt a munkaadók is kezdik felismerni, egyre több helyen biztosítják az akadálymentesítést. Példaként említett több céget, amelyek csatlakoztak a programjukhoz: a Decathlont, az Auchant, a Szerencsejáték Zrt.-t, az OTP Bankot, az Aegon Biztosítót, a Magyar Nemzeti Bankot és a kormányablakokat.
A Kontakt szolgáltatás lényege: egy alkalmazás segítségével siket, siketvak nagyothalló, halló ügyfelek jelnyelvi tolmács segítségét kérhetik munkanapokon 8-20 óra között, ehhez mindössze egy tabletre és internet-kapcsolatra van szükség. A legtöbben ügyeik önálló intézéséhez, munkavállaláshoz használják a kommunikációs akadálymentesítés ezen formáját. A jelnyelvi tolmács segítségével kapcsolatot tudnak létesíteni bárhonnan az országból, vagy személyes beszélgetéshez kérhetik a Kontakt közreműködését, vészhívás esetén a nap 24 órájában rendelkezésükre áll a szolgáltatás.
A hallássérült SINOSZ-tagok számára az ingyenes szolgáltatást 12 megyeközpontban kiépített, 17 tolmács munkaállomásból, 30-nál több képzett és tapasztalt jelnyelvi tolmács látja el forgalomhoz igazodó beosztásban és létszámban - áll egyebek mellett a szolgáltatás ismertetőjében.
A Távszem-szolgáltatás lényege: az okostelefonos alkalmazáson keresztül elérhető operátorok „a látássérült helyett látva” szóban adják át számukra szükséges vizuális információkat, mint például egy ruha színe, egy termék lejárati ideje, vagy egy kézírás szövege.