Belföld

Több mint 2300 település nyert a tüzelőanyag-pályázaton

A Belügyminisztérium (BM) által meghirdetett szociálistüzelőanyag-pályázaton 2358 önkormányzat nyert, nekik legkésőbb február 17-ig kell kiszállítaniuk a tüzelőanyagot az emberekhez - mondta a tárca önkormányzati államtitkára keddi budapesti sajtótájékoztatóján.

Több mint 2300 település nyert a tüzelőanyag-pályázaton
Az államtitkár elmondta: a tárca becslése szerint a támogatással 180-190 ezer család téli tüzelőjének megvásárlásához tudnak érdemben hozzájárulni
Fotó: MH

Pogácsás Tibor felidézte: a helyi önkormányzatok szociális célú tüzelőanyag-vásárlásához a költségvetés hárommilliárd forint támogatást biztosított, azonban a minisztériumi, fejezeten belüli átcsoportosítás eredményeként ötmilliárd forint áll rendelkezésre a programra.

A program 2011-ben 800 millió forintos keretösszeggel indult, vagyis a támogatási keret az eltelt években több mint ötszörösére emelkedett. A támogatásra ötezer lakosúnál kisebb települések pályázhattak, mert ezeken a településeken jellemzően több az idős lakos, és a települések saját bevétele is kisebb az átlagosnál.

Az elbírálásnál arra törekedtek, hogy a legkisebb települések igényeit maximálisan kielégítsék, a fennmaradó összeget a települések lakosságának anyagi helyzetéhez mérten osztották fel.

A BM által készített összefoglaló szerint idén valamivel több pályázat érkezett mint tavaly, összesen 2358 önkormányzat pályázott és nyert. Az egy pályázóra jutó átlagos támogatás 2,1 millió forint. A benyújtott támogatási igény több mint nyolcmilliárd forint volt.

Keménylombos tűzifa vásárlására 2065 önkormányzat nyert el támogatást 4,3 milliárd forint értékben, lágylombos tűzifa vásárlására pedig 41 önkormányzat valamivel több mint 120 millió forintot. A nyertes önkormányzatoknak a tűzifát a kormányhivatalok erdészeti igazgatóságai által nyilvántartott erdőgazdálkodóktól kell megvásárolniuk.

Barnakőszén vásárlására 252 önkormányzat nyert el 510 millió forintot. Erre azokon a területeken lehetett pályázni, ahol problémás a tűzifa beszerzése, viszont kis távolságból beszerezhető a szén.

Az államtitkár elmondta: a tárca becslése szerint a támogatással 180-190 ezer család téli tüzelőjének megvásárlásához tudnak érdemben hozzájárulni.

Az önkormányzatoknak saját rendeletben kell szabályozniuk, hogy a tüzelőanyagot milyen módon osztják szét. A tűzifát, illetve szenet legkésőbb február 17-éig kell kiszállítani - tette hozzá az államtitkár. Pogácsás Tibor megjegyezte: a pályázatok elbírálásáról szóló döntés hamar megszületett, így még a tél beállta előtt lehetőségük van az önkormányzatoknak a tűzifa megvásárlására és kiszállítására. Az önkormányzatokhoz 7-10 napon belül megérkezik a támogatás összege.

Pogácsás arról is beszámolt, hogy a Belügyminisztérium önkormányzati fejlesztésekre kiírt pályázatán 266 település nyert.

Az önkormányzatok út-, járda- és hídfelújításra, sportlétesítmény-fejlesztésre, illetve kötelező önkormányzati feladatokat ellátó intézmények fejlesztésére pályázhattak.
Mint minden évben, idén is az út- és járdaépítés, illetve felújítás volt a legnépszerűbb téma - jelezte az államtitkár.

Közölte: 153 településen valósul meg út-, járda vagy hídfelújítás, 28 helyen óvodai, iskolai vagy utánpótlás sportinfrastruktúra-fejlesztés, 85 településen pedig a kötelező feladatellátást szolgáló intézmények, óvodák, bölcsődék, egészségügyi intézmények újulhatnak meg.

Pogácsás Tibor hozzátette: 23 közös önkormányzati hivatal épületének felújítása is megvalósulhat a pályázat nyomán.

Elmondta, minden pályázati célra több igény érkezett, mint amit támogatni tudnak. Jelezte: reményeik szerint a költségvetés lehetővé teszi, hogy a most nem nyertes pályázatokat "még egy körben elbírálhassák", és ezek is nyertessé váljanak, ezért elutasító határozatot most senkinek sem küldenek ki.

A Belügyminisztérium által készített összefoglaló szerint intézményfejlesztésre közel 2 milliárd forint jut, ebből 2 bölcsőde, 33 óvoda, 15 háziorvosi és gyermekorvosi, 18 védőnői, 7 fogorvosi ellátást nyújtó épület, valamint 23 közös önkormányzati hivatal székhelyének épülete újulhat meg.

Belterületi utak felújítására 2,5 milliárd forintot, sportlétesítmény-fejlesztésre 500 millió forintot osztott szét a Belügyminisztérium.

A legkisebb összegű támogatásban (927 ezer forintban) Jászivány község részesült, ahol járdafelújításra pályáztak. Legmagasabb, 30 millió forintos támogatást 36 önkormányzat kapott: Kiskőrös, Baja, Komló, Dévaványa, Gyula, Földeák, Csorna, Kapuvár, Sopron, Bagamér, Hosszúpályi, Verpelét, Mezőtúr, Bátonyterenye, Balassagyarmat, Biatorbágy, Tinnye, Pilisszántó, Szentendre, Szokolya, Dunakeszi, Fót, Göd, Gyál, Százhalombatta, Tura, Mikebuda, Monor, Dabas, Ráckeve, Nagykőrös, Mérk, Bonyhád, Kőszeg, Balatonfüred és Monostorapáti.