Belföld

Jó irány az OKJ-s rendszer átalakítása

A képzési jegyzékben szereplő szakképesítések száma jelentősen meghaladta az európai átlagot, sok az átfedés is

Átláthatóbb lesz az új, az Országos Képzési Jegyzéket felváltó rendszer, és pozitív változást hozhat, hogy számos felesleges szakképesítést megszüntet a kormány – nyilatkozta lapunknak egy szakember.

Jó irány az OKJ-s rendszer átalakítása
Fotó: MH

A Szakképzés 4.0 stratégia alapján a kormány elkötelezett abban, hogy egyszerűsítse az Országos Képzési Jegyzéket (OKJ) és ezáltal a szakképzésben való részvételt – hangsúlyozta lapunknak Salusinszky András, a Külkereskedelmi Szakgimnázium igazgatója. Úgy vélte, pozitív változást hozhat, hogy csökken a szakképesítések száma, amelyekből jelenleg a jegyzékben hétszázhatvan szerepel. „Ez jelentősen meghaladja az európai átlagot, nincs szükség ennyi, egymást sokszor átfedő szakképzettségre” – mutatott rá.

Mint arról a Magyar Nemzet beszámolt, a kormány az egész OKJ-t megszünteti, és egy teljesen új, korszerűbb rendszert állít fel. Az intézményigazgató felhívta a figyelmet, hogy helyes a kormányzati szándék, miszerint az új rendszerben az iskolákban alapszakmát, illetve a felnőttképzésben elérhető szakmai képesítést lehet majd szerezni, hiszen ezáltal átláthatóbb lesz a rendszer, és egy-egy szakmán belül lehetőség lesz további specializációra. Üdvözölte, hogy megszűnik a felnőttképzési törvény, amely indokolatlanul tette nehezebbé a felnőttképzés adminisztrációját a közoktatáséhoz képest. Azt azonban kifogásolta, hogy a Szakképzés 4.0 értelmében a jövőben a szakmai alapképzést végző, egyházi fenntartásban lévő intézmények elsősorban humán és szociális képesítést adnának, míg az állami iskolák feladata lenne a gazdasági szakember-utánpótlást segítő képzések biztosítása. „Ez nem jó irány, hiszen rengeteg pedagógus hiányzik a szakképzésből, elsősorban az állami intézményekből, így szükség lenne arra, hogy az egyházi és akár magánfenntartású iskolákban is elérhető legyen valamennyi alapszakma” – mutatott rá.

A Külkereskedelmi Szakgimná­zium igazgatója a felvételi ponthúzás apropóján arról beszélt, hogy azoknak, akik esetleg most nem nyertek felvételt valamelyik felsőoktatási intézménybe, nincs okuk pánikra, valamilyen szakképesítés megszerzése ideális lehet az egyetem megkezdése előtt. Ebben az esetben érdemes olyan szakot választani, amely kapcsolódik majd a hallgató egyetemen, főiskolán választandó szakjához. „Nálunk, a Külkereskedelmi Szakgimnáziumban a diákok ugyanazokat a juttatásokat élvezhetik, mint a felsőoktatásban vagy korábban a középiskolában: diákigazolványt, családi pótlékot, árvasági ellátást kapnak, és fedezve lesz a társadalombiztosításuk. A fia­tal megtanul egy szakmát, fejleszti a nyelvtudását, és a szakképzés során megtanultakat beszámítják neki az egyetemen, főiskolán creditek formájában. Mindez ráadásul ingyenes számára, hiszen az állam finanszírozza a képzést” – hívta fel a figyelmet. Szerinte érdemes abban az esetben is a szakképzést választani, ha valakinek már van diplomája, hiszen például egy nyelvszakos bölcsész fiatal egy turisztikai szervező, értékesítő képesítéssel már biztosan kelendő lesz a munkaerőpiacon.

Kapcsolódó írásaink