Belföld
Országszerte megújulnak a kollégiumok
A tíz budapesti helyszín mellett Debrecen, Gödöllő, Kecskemét, Pécs, Szekszárd és Törökbálint érintett a fejlesztésben

Egy lapunk által megismert, az Emberi Erőforrások Minisztériumában született háttéranyagból kiderül, hogy a 2016-ban elfogadott Országos Kollégiumfejlesztési Stratégia forrásaiból eddig összesen két projekt kapott támogatást, egymilliárd forint összegben. A fejlesztésekhez hozzáadódik, hogy 2016 óta több mint tizenhatmilliárd forintot költött a kormány az intézmények gazdálkodását jelentősen megnehezítő PPP (public–private partnership) -konstrukcióban, 2010 előtt kötött szerződések alapján épült kollégiumok és diákotthonok kiváltására is. (A PPP lényege, hogy az építést magánbefektetők finanszírozzák, az állam pedig húsz–harminc év alatt törleszt, és azután válik tulajdonossá.) Ismert, Palkovics László még oktatási államtitkárként 2016 decemberében tizenkét PPP-konstrukció kiváltásáról írt alá szerződést felsőoktatási intézmények kancellárjaival, és jelezte: ez nagyjából tizennégymilliárd forint megtakarítást eredményez az érintett intézményeknek.
A kollégiumfejlesztések részeként 2016 óta elkészült az Eötvös Loránd Tudományegyetem Nagytétényi úti kollégiuma, valamint a Széchenyi István Egyetem Hegedűs Gyula Kollégiuma és Multifunkciós épülete, amelyek összesen több mint kétezer–nyolcszáz férőhelyet biztosítanak a diákoknak. A felújított, száz férőhelyes, pécsi Damjanich utcai kollégiumot 2018 augusztusában vehették birtokba a diákok.
Jelenleg is előkészítés alatt áll, vagy folyamatban van országosan tizenhat darab kollégiumi beruházás, ezek már meglévő épületek felújítását vagy teljesen új épületek megépítését jelentik. A tíz budapesti helyszín mellett Debrecen, Gödöllő, Kecskemét, Pécs, Szekszárd és Törökbálint is érintett a fejlesztésben. Ezzel további ezerhatszáz férőhely áll majd a hallgatók rendelkezésére.