Belföld
Rétvári: A magyarok a Kárpát-medence legerősebb nemzete
Rétvári Bence a Pest megyei település Havas Boldogasszony Plébániatemplomában tartott rendezvényen arról beszélt, hogy minden nemzeti tragédia ellenére a magyarság, a magyar kultúra fennmaradt, jöhettek törökök, tatárok, Habsburgok vagy szovjetek.
Száz évvel ezelőtt birodalmi törekvéseknek lett áldozata Magyarország, mivel nem szabad nemzetek háborúztak egymással, hanem országhatárokon átnyúló birodalmak - tette hozzá.
Az államtitkár szólt arról, hogy az első világháborúban elesett magyar katonák száma annyi, mintha összeadnánk Miskolc, Debrecen, Szeged, Pécs és Győr teljes lakosságát. Mégis, mind az emberi, mind pedig a nagyarányú anyagi veszteség ellenére a magyarság megmaradt fűzte hozzá. Rétvári Bence elmondta, Közép-Európában a visegrádi négyek (V4) nem felülről irányítva, egy dinasztia elnyomása alatt, hanem szabad, szuverén nemzetekként, saját jól felfogott érdekük alapján fogtak össze és működnek együtt. Hozzátette, kulturális, gazdasági és politikai együttműködéssel már lesz a közös érdekérvényesítéshez elég középhatalmi súlyuk. Az együttműködésekkel Magyarország számára véget ért a száz év magány, amely a trianoni békediktátummal kialakult - fűzte hozzá az államtitkár.
A parlamenti államtitkár a visegrádi négyek együttműködésének jó példájaként említette, hogy az európai választások után a V4-ek előbb egymással egyeztettek és csak utána mentek az Európai Parlamentbe.
Rétvári Bence felidézte, tavaly is úgy búcsúzott a zebegényi megemlékezésen, hogy ma sem kérünk mást a Kárpát-medencében élő magyaroknak, mint amit száz évvel ezelőtt megígértek és szerződésbe foglaltak az európai nemzetek: "igazságot kérünk a magyaroknak". Közösségi kultúrát, közösségi nyelvhasználatot, közösségi oktatást és területi önigazgatást kérünk, amit száz évvel ezelőtt már garantáltak - tette hozzá.
ifj. Lomnici Zoltán alkotmányjogász, a Civil Összefogás Fórum szóvivője arról beszélt, hogy a föderális Európa nem hozná meg a Kárpát-medencei magyarság számára a nagyobb szabadságot, mivel nem közösségépítésről, hanem centralizációról, birodalmi törekvések megvalósításáról szól. Hozzátette, azok akik az Európai Egyesült Államok elképzelésében hisznek, rossz szemmel nézik a nemzetegyesítést.