Belföld

Felmérték a fogyatékosok szükségleteit

Figyelembe veszik a gondozottak elképzeléseit

Szükségletfelmérő kérdőívet készítettek a Fogyatékos Személyek Esélyegyenlőségéért Közhasznú Nonprofit Kft.-ben, hogy már a kiváltási folyamat előtt összegyűjtsék, milyen igényeik vannak az ellátottaknak.

Felmérték a fogyatékosok szükségleteit
Fotó: MH

Korábban soha nem volt arra példa, hogy ilyen mélységben vegyék figyelembe, mi a személyes szükséglete és igénye az ellátottaknak – mondta lapunknak Kiss Róza, az Intézményi Férőhely Kiváltást Koordináló Iroda szakmai vezetője annak kapcsán, hogy szükségletfelmérő kérdőívet készítettek a Fogyatékos Személyek Esélyegyenlőségéért Közhasznú Nonprofit Kft.-ben. Az űrlapokból tizenkétezer-nyolcszázat kézbesítettek a megyei kirendeltségeknek. A kérdőíveken azt kérdezték az ötven férőhely feletti, ápolást, gondozást nyújtó intézmények ellátottjaitól, miként képzelik a jövőjüket. „Amíg mi, egészséges emberek elvárjuk, hogy a véleményünket elmondhassuk és az nyitott fülekre találjon, a fogyatékos emberek véleményét még inkább figyelembe kell vennünk” – hangsúlyozta Kiss Róza. Közölte, a felmérés értékelése folyamatban van, közel tízezer kérdőívet dolgoztak fel. Az intézményekben örültek a lehetőségnek, még akkor is, ha ez plusz feladatot jelent a kollégáknak – tette hozzá. Megjegyezte, az adatok a következő uniós pályázatoknál nagy segítséget nyújtanak a szakembereknek.

A kérdőív negyvenhárom kérdést tartalmazott, az egyik legfontosabb, hogy az érintettek megfogalmazhatják, milyen típusú településen kívánnak élni. Rákérdeztek a családi kapcsolatokra is, például szeretne-e az ellátott közel kerülni a családjához vagy sem, kivel lakna szívesen egy házban, egy szobában, akar-e kertet, háziállatot. A szakemberek kíváncsiak voltak arra is, a fogyatékkal élő dolgozik-e vagy kíván-e a jövőben dolgozni, kér-e segítséget abban, hogy eljusson a munkahelyére. A kérdések között szerepelt, hogy az ellátott részt vett-e képzéseken, ha igen, milyeneken, ha nem, tervezi-e a jövőben és ehhez milyen segítségre van szüksége. Megkérdezték még, a kiváltásban résztvevőnek van-e kapcsolata érdekképviseleti szervekkel, vállalna-e feladatokat, milyen célból szokta elhagyni az intézményt, ápol-e baráti kapcsolatokat.

Kapcsolódó írásaink

Már régóta vártak hasonló támogatásra

ĀIdén januártól tizennyolcezer család részesül a gyermekek otthongondozási díjában, az állapotvizsgálati eljárást a humántárca monitorozza és a tapasztalatokat felhasználja