Autó-motor

Sokba kerül, ha az autós így cselekszik

Más országokban meglepő közlekedési szabáylok lehetnek

Ha valaki külföldön autózik, megtapasztalhatja, hogy a magától értetődő, megszokott közlekedési szabályok mellett olyanok is akadnak, amelyekre nem készít fel fel a hazai KRESZ. Logikus és furcsa közlekedési szabályokról ír a Magyar Nemzet az autóadatokkal foglalkozó carVertical szakértői gyűjteménye alapján.

Sokba kerül, ha az autós így cselekszik
Az Egyesült Királyságban büntetik a pocsolyán átszáguldó, és a gyalogost lefröcskölő sofőrt
Fotó: NurPhoto via AFP/STR

Az Egyesült Királyságban, a pocsolyán átszáguldó és a gyalogost lefröcskölő sofőrt ha a hatóságok rajtakapják, a körülményektől függően 100–5000 font közötti pénzbírságot, valamint büntetőpontokat is kiszabhatnak rá.

Svájcban az éjszakai zajkeltést szabályozzák. Este tíz óra és reggel hét óra között tilos hangosan becsapni a járművek ajtaját, a motorháztetőt vagy a csomagtartó fedelét. Az autósok még hirtelen gázadással sem zavarhatják meg az ott lakók nyugalmát. Piros lámpánál a motort le is kell állítani várakozás közben.

Svájcban tilos a forgalmat folyamatosan filmezni. A kamerát csakis kiemelt közúti események rögzítésekor lehet bekapcsolni.

A filmre felvett személyeket pedig tájékoztatni is kell arról, hogy rögzítik őket.

Az ohiói Youngstownban kötelező elegendő üzemanyagot tárolni a járművek tartályában, hogy az elakadt kocsik ne akadályozzák a forgalmat.

A Delaware állambeli Fenwick Islanden a jogszabályok tiltják, hogy valaki autóban aludjon vagy öltözzön át, sőt főzni sem szabad a járművekben.

Cipruson is tilos vezetés közben enni vagy inni.

Ausztráliában azt tiltják, hogy vezetés közben a sofőr valamilyen testrésze kilógjon az autóból. A szabály célja, hogy megelőzze a baleseteket, amelyek akkor keletkeznek, amikor egy autó más járművek mellett halad el. Kivételt jelent, amikor az autó irányjelzői nem működnek.

Észtországban jégen nem kell biztonsági övet használni. Az észtek télen speciális jégutakat alakítanak ki, hogy a járművezetők átkelhessenek a tavakon vagy folyókon. Ha nincs becsatolva az öv, baleset esetén könnyebb kijutni a járműből.

Portugáliában tilos a közlekedés többi résztvevőjéről felvételt készíteni. A kamerát sem szabad az autóban tartani.

Luxemburgban is tiltják a fedélzeti kamerák használatát, de a készüléket az autóban lehet tartani.

Franciaországban vezetés, de kerékpározás közben is tiltott a fej- és fülhallgató használata.

Manilában, a Fülöp-szigetek fővárosában a rendszám alapján szabják meg, milyen napokon melyik utat lehet használni. Ha például egy autó rendszáma 1-re vagy 2-re végződik, hétfőnként 7 és 19 óra között nem közlekedhet bizonyos utakon. Egyes sofőrök azonban a törvényt kijátszva két autót használnak, és mindig az aznap engedélyezett kocsival kelnek útra.

Az indonéziai Jakartában másképp korlátozzák a forgalmat: bizonyos utcákat és utakat csak olyan autók használhatnak, amelyekben legalább három személy utazik.

A Romániában ha a jármű ablakai koszosak és akadályozzák a sofőrt a kilátásban, a rendőrök pénzbírságot szabhatnak ki.

Kapcsolódó írásaink