Ajánló

Varga: A térség élmezőnyében

Bár fontos a hitelminősítők döntése, a piac ezt már korábban eldöntötte, az ország évről évre növelni tudta a tőkevonzó képességét, amely az elmúlt két évben is csúcsot döntött

A magyar gazdaság jobb teljesítményéről beszélt napirend előtt a pénzügyminiszter. Kormánypárti felszólalók támogatást ígértek a kormány gazdaságpolitikájához, míg ellenzékiek bírálták azt.

varga-m
„Fontos feladat az adósságcsökkentés folytatása és a családok erősítése” (Fotó: Hegedüs Róbert)

Már ott is elismerik, hogy jobban teljesít a magyar gazdaság, ahonnan korábban a legkeményebb kritikát kapta az ország – mondta Varga Mihály pénzügyminiszter napirend előtt azzal kapcsolatban, hogy mindkét nagy hitelminősítő is jobb besorolást adott Magyarország hosszú távú adósság-besorolásának. Hangsúlyozta, hogy a Standard and Poor’s, valamint a Fitch Ratings által előrejelzett tendenciák egybeesnek a kormány várakozásaival, megjegyezte ugyanakkor, hogy nem a külső szereplők véleménye a fontos, hanem az, hogy a gazdaságpolitikai átalakítások eredményre vezessenek.

Felhívta a figyelmet a statisztikai hivatal adataira is, miszerint tavaly az utolsó negyedévben is öt százalékkal bővült a magyar gazdaság, miközben az eurózóna vagy éppen Németország bővülése lassult ezalatt. Magyarország ezzel az uniós országok között és a térségben is az élmezőnybe tartozik – mutatott rá.
A tárcavezető közölte, a tavalyi, 4,8 százalékos növekedést az ország a szocialista kormányok által tapasztalttal ellentétben nem privatizációval érte el, hanem olyan gazdasági pályával, amely minden szektorban növekedésre törekszik. Szólt arról, hogy az államadósság 83 százalékról 71 alá csökkent, miközben a foglalkoztatottak száma 4,5 millióra emelkedett a 2010-es 3,8 millióról.

A munkanélküliségi ráta 3,6 százalékos, ezzel Magyarország a legjobb négy ország között van az unióban. Tavaly több mint tizenegy százalékkal emelkedtek a bruttó bérek, az infláció pedig három százalék alatt maradt, vagyis a gazdaság eredményei az átlagemberek számára is érzékelhetők – derült ki a távirati iroda tudósításából. A feladatok közé sorolta a versenyképesség növelését, a foglalkoztatás további bővítését, az adósságcsökkentés folytatását és a családok megerősítését. Bánki Erik (Fidesz) szerint a sokak által kritizált magyar modell mára bebizonyította, hogy nemcsak életképes, de Európa legdinamikusabban növekvő gazdaágát tudta létrehozni.

Az utolsó negyedéves, ötszázalékos növekedés a háromszorosa az uniós átlagnak – hangsúlyozta. Szólt arról is, hogy bár fontos a két nagy hitelminősítő döntése, a piac ezt már jóval korábban eldöntötte, az ország évről évre növelni tudta a tőkevonzó képességét, amelynek beáramlása az elmúlt két évben is csúcsot döntött.

Gyöngyösi Márton (Jobbik) szerint akár örülni is lehetne a felminősítésnek, hiszen azt a befektetők figyelik, de szerinte a miniszter félreérti az üzenetet, amely kizárólag arról szól, hogy a makroadatokkal minden rendben van.

Nacsa Lőrinc (KDNP) hangsúlyozta, hogy önkritikát kellene gyakorolnia azoknak az ellenzéki képviselőknek és sajtótermékeknek, akik korábban azzal kampányoltak külföldön, hogy a magyar gazdaság adatait kozmetikázzák. Varju László (DK) véleménye szerint a növekedés árát azok az emberek fizették meg, akiknek a bérén megspórolták azt.